تاریخ : جمعه 25 شهريور 1401 , 17:47 - کد خبر : 1404

صفر تا صد پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی ۱۴۰۱ در تهران

همزمان با اربعین حسینی، مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران برگزار خواهد شد.
صفر تا صد پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی ۱۴۰۱ در تهران

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس،مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی همزمان با اربعین در روز شنبه(26 شهریورماه) در تهران برگزار خواهد شد. در این مراسم تمهیداتی از سوی نهادها، ارگان‌ها و ... در نظر گرفته شده است.

بنا بر اعلام امین توکلی‌زاده؛ رئیس ستاد اربعین حسینی شهرداری تهران، راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی از ساعت 7 صبح از میدان امام حسین(ع) آغاز و تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ادامه خواهد داشت.

علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران نیز با اشاره به راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی گفت: این حرکت مردمی، یکی از موهبت‌هایی است که سال‌ها در تهران انجام می‌شود، امیدواریم خداوند به کسانی که در این سنت حسنه و اثرگذار فعالیت می‌کنند جزا و خیر عطا کند.

وی با بیان اینکه اقدام هماهنگ با مجموعه‌های مختلف و مردم و این ارتباط و مشارکت، یک آورده است که می‌توانیم با خدمت بیشتر به بالا بردن سرمایه اجتماعی کمک کنیم، ادامه داد: امیدواریم اقدامات امسال دستمایه و زمینه‌ای برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم در سال آینده باشد.

اعلام محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران

سردار حسین رحیمی؛ فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در ارتباط با برگزاری این مراسم و تمهیدات در نظر گرفته شده، گفت: در روز اربعین راهپیمایی جاماندگان اربعین از میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری برگزار خواهد شد. پلیس در این زمینه سنگین‌ترین مسئولیت را دارد و باید شرایط ترافیکی این راهپیمایی را فراهم کند. بر این اساس پنج قرارگاه در تهران فعال خواهد شد.

وی ادامه داد: مسیر راهپیمایی به صورت بلوک‌بندی شده در اختیار قرارگاه‌ها خواهد بود. همچنین عناصر نامحسوس اطلاعاتی، آگاهی، راهور و انتظامی نیز در این قرارگاه‌ها خواهند بود و حتی یک هزار همکار پلیس زن در این روز حضور داشته و همکاری خواهند کرد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره محدودیت ترافیکی محورها در طول برگزاری راهپیمایی گفت: در خیابان شهدا، میدان شوش و خیابان شوش، خیابان فداییان اسلام و محورهای اصلی راهپیمایی از نیمه‌شب همکاران پلیس راهنمایی و رانندگی حضور داشته و مکلف به پاکسازی مسیر هستند. اول باید پلیس راهور مسیرها را پاکسازی کند تا بخش‌های امنیتی نیز بتوانند کار خود را انجام دهند. از ساعت 24 روز بیست‌وپنجم شهریورماه این محدودیت برقرار خواهد شد.

وی تصریح کرد: قبل از شروع راهپیمایی مسیرهای پنج‌گانه میدان امام حسین(ع)، میدان جمهوری، میدان امامزاده حسن(ع)، مسیر باقرشهر به حرم و جاده ورامین به حرم که همه به خیابان فداییان اسلام که مسیر اصلی است ختم می‌شوند پاکسازی خواهند شد. فرماندهان انتظامی شرق و غرب نیز به ما کمک خواهند کرد تا مشکلی ایجاد نشود. همچنین یگان امداد، پلیس پیشگیری، یگان ویژه و حتی عوامل ستادی نیز در روز اربعین تا پایان مراسم در آماده‌باش خواهند بود.

رحیمی گفت: با توجه به مسئولیت و مأموریتی که به پلیس واگذار شده مسئولیت ویژه کمیته حمل‌ونقل و ترافیک نیز بر عهده پلیس و سردار حمیدی است و جلساتی با نهادهای مسئول مرتبط برگزار شده است. حمل راهپیمایان بعد از مراسم به نقاط مختلف تهران مسئولیت بسیار مهمی است که کاملاً پیش‌بینی شده است. با توجه به اینکه بخش اعظمی از خودروها به سمت مرز رفتند، شهرداری مسئولیت سنگینی دارد. ما از ساعت 11 برنامه داریم تا خودروهای شرکت واحد و تاکسیرانی راهپیمایان را به محل زندگی خود برگردانند.

بنا بر اعلام اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران مسیر و ساعت حرکت پیاده‌روی جاماندگان اربعین به شرح ذیل است:

مسیر شماره 1 ــ میدان امام حسین(ع) و میدان شوش خیابان فداییان اسلام

مسیر شماره 2 ــ نواب آزادگان و شهید رجایی میدان نماز ـ شهر ری حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

مسیر شماره 3 ــ کهریزک باقرشهر ـ شهر ری حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

مسیر شماره 4 ــ جاده ورامین قرچک و بخش قلعه نو ـ شهر ری حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

استقرار آتش‌نشانی در 46 نقطه از راهپیمایی جاماندگان اربعین

سید جلال ملکی؛ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی نیز در ارتباط با برنامه‌های این سازمان در مسیر پیاده‌روی جاماندگان اربعین گفت: علاوه بر آماده‌باش کامل تمام 133 ایستگاه آتش‌نشانی در پایتخت، گروه‌هایی از آتش‌نشانان شامل 280 نفر آتش‌نشان به همراه 50 دستگاه انواع خودروهای سنگین، 56 دستگاه خودروی سبک و موتورسیکلت در 46 نقطه از مسیرهای مشخص شده، مستقر می‌شوند و تا پایان مراسم و عادی شدن رفت و آمد حضور خواهند داشت و وضعیت ایمنی محدوده تحت پوشش خود را کنترل خواهند کرد.

وی در ارتباط با زمان خدمت‌رسانی در این مراسم تصریح کرد: آتش‌نشان از ساعت 6 صبح روز شنبه (روز اربعین) آماده و تا پایان مراسم حضور خواهند داشت ضمن اینکه 3 موکب برای ارائه خدمات در نظر گرفته شده است علاوه بر اینکه تعدادی از آتش‌نشانان نیز به صورت داوطلب و به صورت خودجوش و خارج از شیفت در مراسم حاظر خواهند بود.

جلوه‌های هنرهای شهری در مسیر راهپیمایی جاماندگان

رضا صیادی؛ مدیرعامل این سازمان با اشاره به برگزاری با شکوه مراسم اربعین در سال جاری بعد از 2 سال، اظهار کرد: در ایام اربعین حسینی، پایتخت با برنامه‌های گسترده در حوزه‌های مختلف شهری، رنگ و بوی اربعین خواهد گرفت.

وی با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در تهران گفت: در طول مسیر برگزاری این راهپیمایی، استقرار رادیو اربعین به عنوان یک اثر حجمی و صوتی در کنار نصب تیغه‌های علم کالیگرافی و اهتزار پرچم‌ها و اکران‌های فرهنگی، جلوه هنرهای شهری در مسیر این رویداد آیینی را به نمایش در می‌آورد.

خدمات رایگان ناوگان اتوبوسرانی تهران به جاماندگان اربعین حسینی

شرکت واحد اتوبوسرانی از ارائه خدمات‌رسانی رایگان ناوگان اتوبوسرانی تهران به عزاداران راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی خبر داد.

همچنین اساس اعلام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با استقرار اتوبوس‌های مورد نیاز در اطراف حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) پس از پایان مراسم نسبت انتقال شهروندان به میادین اصلی شهر اقدام خواهد شد و با توجه به حرکت هیئت‌های سوگواری در محور خیابان 17 شهریور، اتوبوس برقی در روز اربعین حسینی فعالیت نمی‌کند و خدمات‌رسانی در خطوط اتوبوس برقی تعطیل است.

سرویس‌دهی رایگان در 5 ایستگاه متروی تهران همزمان با برگزاری مراسم جاماندگان اربعین

حامد عباسی نامی؛ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران با اشاره به مراسم بزرگ پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) در روز شنبه 26 شهریور گفت: شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه همواره سعی کرده است تا در مناسبت‌های مذهبی و ملی همراه و خدمتگزار مردم باشد و به همین منظور در اربعین حسینی ایستگاه‌های امام حسین (ع)، شهرری، جوانمرد قصاب، دولت‌آباد و امیرکبیر از ابتدای سرویس‌دهی تا پایان مراسم راهپیمایی "رایگان" سرویس‌دهی می‌کنند.

وی افزود: تمام خطوط درون‌شهری مترو در این روز آماده ارائه خدمات مناسب به شهروندان هستند و در همین راستا سرفاصله حرکت قطارها در خط یک از 7 به 4 دقیقه، خط دو از 7 به 5 دقیقه، خط سه از 10 به 9 دقیقه، خط چهار از 7 به 5 دقیقه، خط شش از 15 به 10 دقیقه و خط هفت از 14 به 12 دقیقه کاهش می‌یابد.

نظافت مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین با حضور 1500 نیروی کارگری

محمدمهدی عزیزی؛ مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از حضور یک هزار و 500 نیروی کارگری در مسیر 14 کیلومتری پیاده‌روی جاماندگان اربعین به منظور نظافت معابر خبر داد و گفت: نیروهای شهرداری تهران در روز اربعین از ساعت 6 صبح تا 23 به طور مستمر در مسیر راهپیمایی حضور خواهند داشت. در این روز حدود 40 دستگاه فان مکانیزه و 360 دستگاه وانت ملودی به شهروندان خدمات لازم را ارائه می‌دهیم. ضمن اینکه قرار است در این روز بیش از 2 هزار مخزن ثابت کنار موکب‌ها تعبیه و بیش از 3 تن کیسه زباله توزیع شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران افزود: تمامی اقدامات مربوط به نظافت و پاکسازی مسیر پیاده‌روی تا پایان روز شنبه انجام می‌شود و روز یکشنبه شهر به طور کاملاً پاکیزه در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

برپایی بیش از 7 موکب مردمی و پردیس فرهنگی

محمدامین سالاری‌پور شهرداری منطقه 14 از برگزاری مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در خیابان هفده شهریور با برپایی بیش از 7 موکب مردمی و پردیس فرهنگی خبر داد و گفت: صبح روز شنبه 26 شهریور پیاده‌روی جاماندگان را برگزار می‌کنند که مسیر شرقی منطقه واقع در خیابان هفده شهریور یکی از بخش‌های مسیر پیاده‌روی را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به برپایی پردیس فرهنگی و اجتماعی و موکب‌های مردمی در مسیر پیاده‌روی اربعین افزود: این مرکب‌ها با عناوینی چون باکین‌الحسین(ع)، محبان‌الرضا(ع)، حسنیون(ع)، مشفقین مهر گستر، شهدای مسجد آل‌محمد(ص)، حضرت ام‌البنین(س) و پردیس بزرگ شهید ابراهیم هادی از صبح تا عصر پذیرایی از زائران را در قالب صبحانه، ناهار، عصرانه و میان‌وعده در این مراسم پیش‌بینی کرده‌اند.

راه‌اندازی 2 موکب در میادین شهدا و شوش

شهردار منطقه 14 با اشاره به اینکه همچنین پردیس‌های فرهنگی طوری برنامه‌ریزی شده که بتوانند اثرگذار و جذاب به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان باشند، افزود: اقدامات فرهنگی متنوعی نیز در مسیر پیاده‌روی در نظر گرفته شده و از مشاوره‌های فرهنگی و سلامت محور تا ویزیت رایگان پزشکی، مشاوره مذهبی و اجرای مسابقات نقاشی، کاردستی با موضوع اربعین، سرود، تئاتر، اوریگامی و خلاقیت کودکان، سینما اربعین، خودرونویسی و پخت نان و مشاوره خانواده ارائه می‌شود.

امیر یزدی؛ شهردار منطقه 12 نیز با بیان این مطلب که شروع مراسم جاماندگان اربعین از میدان آیینی امام حسین(علیه‌السلام) واقع در منطقه 12 است، گفت: با توجه به این مطلب و این نکته که 6 کیلومتر از مسیر 14 کیلومتری این پیاده‌روی عظیم در این منطقه واقع شده که طولانی‌ترین مسیر بین مناطق میزبان است، شهرداری منطقه 12 تمهیداتی را برای میزبانی درخور از زوار اربعین در نظر گرفته است

وی درباره تمهیدات روز اربعین و در مسیر پیاده‌روی افزود: در آن روز در مجموع 354 نیرو اعم از کارکنان شهرداری، پاکبان‌های خدمات شهری، کارکنان اداره بازیافت، کارگران فضای سبز با 53 دستگاه ماشین‌آلات آماده خدمت به شهروندان خواهند بود.

شهردار منطقه 12 در مورد برنامه‌ریزی برای نگهداشت و جمع‌آوری پسماند در طول مسیر تصریح کرد: مناطق 1، 7، 13 و 14 به عنوان معین منطقه، طبق پهنه‌بندی 4گانه‌ای که صورت گرفته، روز راهپیمایی با تجهیزاتی اعم از هر منطقه 40 نیروی کارگری، دو دستگاه خودروی حمل زباله، 40 نیروی بازیافت و 20 دستگاه خودروی وانت ملودی به محل اعزام می‌شوند که مجموع امکانات 4 منطقه برای مدیریت پسماند، پاکسازی و نگهداشت طول مسیر از نخستین ساعت تا پایان مراسم، شامل 160 کارگر خدمات شهری، 8 دستگاه فان، 160 نیروی بازیافت و 80 دستگاه خودروی وانت ملودی خواهد بود؛ همچنین 12 دستگاه خودروی پیکاب مربوط به معبربان و 20 دستگاه موتورسیکلت نیز در آن روز آماده‌به‌کارند و بیش از 60 نیروی معبربان برای ایجاد نظم در طول مسیر مستقر می‌شوند. دو موکب هم یکی در ضلع شمال شرق میدان شهدا و دیگری در میدان شوش، آماده پذیرایی از زوار خواهند بود.

استقرار دو موکب در میدان خراسان و چهارراه تیردوقلو

سید مهدی صباغ؛ شهردار منطه 15 با اشاره به مراسم راهپیمایی روز شنبه 26 شهریورماه مصادف با روز اربعین حسینی گفت: شهرداری منطقه با استقرار دو موکب در میدان خراسان و چهارراه تیردوقلو با ارائه خدماتی از قبیل فرهنگی، سلامت، بانوان، مشاوره و ... پذیرایی، میزبان شهروندان و علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت است.

صباغ اضافه کرد: فعالیت این موکب‌ها تا ظهر روز اربعین به زائران و ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت ادامه می‌یابد که منطقه 15 در مسیر شماره یک از میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با مشارکت مناطق 7، 12، 13، 14، 16 و 20 آماده خدمات‌رسانی به شهروندان است.

وی به تشریح سایر برنامه‌های ایام اربعین حسینی اشاره کرد و افزود: برگزاری مراسم بدرقه و استقبال از زائران سیدالشهدا در طول ایام اربعین حسینی در مراکز تجمع نظیر مساجد و پایانه‌ها و ... و هماهنگی ثبت‌نام این عزیزان در سایت خادم منتظر، برگزاری پویش فرهنگی رسانه‌ای سلام یا مهدی(عج) با شعار انا من حسین(ع) با موضوع نشر محتوای رسانه‌ای، متنی، گرافیکی و تصویری در فضای مجازی و هماهنگی با سخنرانان و مداحان به منظور تبیین مفهوم انتظار و رابطه آن با اربعین حسینی و فضاسازی و تبلیغات محیطی سلام یا مهدی، تولید و توزیع اقلام فرهنگی و کمک به انتشار و توزیع گسترده سرود سلام فرمانده و هیئت دهه نودی‌های در هیئت‌ها و مساجد و .... از جمله برنامه‌های این ایام بوده است.

آماده‌سازی پارکینگ‌های ضلع شرق و جنوب حرم در مراسم راهپیمایی جاماندگان

سید محمدناظم رضوی؛ شهردار منطقه 20 نیز در خصوص این مراسم اظهار کرد: به منظور تسهیل در تردد راهپیمایان، سرویس رسانی اتوبوسرانی از پارکینگ فرمانداری به مقاصد سیزده آبان، نازی‌آباد، صالح‌آباد، راه‌آهن و خانی‌آباد؛ از میدان بسیج مستضعفین ابتدای خیابان ورامین به مقاصد دولت‌آباد، شوش، خراسان و خاوران و از ضلع جنوب حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به مقاصد باقرشهر و کهریزک انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تخلیه کامل پارکینگ‌های ضلع شرق و جنوب حرم به منظور تجمع راهپیمایان انجام می‌شود، گفت: با توزیع 500 تن تراشه حدود 3 هکتار از زمین‌های اطراف حرم برای پارکینگ خودروها آماده‌سازی شد و به منظور تسهیل تردد شهروندان مسیر اطراف حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در 10 مقطع با هماهنگی پلیس راهور مسدود می‌شود.

شهردار منطقه 20 اضافه کرد: بازگشایی موقت نرده‌های ترافیکی رفیوژ میانی خیابان فداییان اسلام حدفاصل بزرگراه آزادگان تا بزرگراه شهید کریمی در روز اربعین به منظور تسهیل تردد راهپیمایان انجام می‌شود.

انتهای پیام//
لینک کوتاه : http://basijpress.ir/1404
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.
اخبار مرتبط
چند رسانه ای
آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها