تاریخ : شنبه 24 ارديبهشت 1401 , 12:22 - کد خبر : 1190

شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج «یک شتاب دهنده ملی»

سردار تقی زاده مدیرعامل بنیاد تعاون بسیج در نشست استانی دبیران ستاد تجاری سازی سپاه استان ها با «عنوان نشست عهد» فرمود:
شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج «یک شتاب دهنده ملی»

به نقل از روابط عمومی شرکت پیشگامان بنیاد تعاون بسیج؛ این شرکت در آغاز فعالیت های تسهیل گرایانه خود در خصوص اقتصاد دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ با گردهمایی دبیران ستاد تجاری سازی محصولات دانش بنیان سپاه‌ های استانی و نمایندگان استانی  شرکت پیشگامان به تبیین برنامه های خود در پرداخت گردهمایی با عنوان »نشست عهد» پرداخت.
در آغاز نشست روابط عمومی شرکت پیشگامان با هدف تبیین رویکرد بنیاد تعاون بسیج به مصاحبه با  سردار تقی زاده مدیر عامل بنیاد تعاون بسیج نیز پرداخت
سردار حمیدرضا تقی زاده مسئول بنیاد تعاون بسیج درباره نقش بنیاد تعاون بسیج و شرکت پیشگامان در حوزه اقتصاد دانش بنیان، اظهار داشت: بنیاد تعاون بسیج همان گونه که از پسوند بسیج آن مشخص است، باید تعاون و همکاری را در مجموعه بسیج ایجاد کند؛ مجموعه بسیج هم یعنی ستاد سازمان بسیج که شامل معاونت های آن سازمان ها، اقشار و رده های تابعه هستند که کارشان بسیج تخصصی مردم مانند بسیج مهندسین کشاورزی، صنعت، علمی، سازندگی و غیره، است.
سردا تقی زاده ادامه داد: حال در اینجا سازمان بسیج مستضعفین وظیفه دارد آنها را سازماندهی کند اما این افراد باید در جایی تشکل قانونی پیدا کنند به عنوان مثال در همین موضوعات دانش بنیان افرادی کار نوآورانه و خلاق انجام می دهند ولی نمی دانند محصول خود را چه کار کنند؛ در این شرایط وظیفه سازمان بسیج مستضعفین است که به عنوان بزرگترین سازمان تسهیل گر جمهوری اسلامی ایران  با وظیفه کمک به مردم ایران برداشتن موانع، برای آن که از مسیرهای مختلف این افراد را عبور دهد.
وی در توضیح این مطلب عنوان کرد: یعنی اگر مجوز می خواهند یا مکانی برای فعالیت نیاز دارند، دست یابی به آنها را برایشان تسهیل کند تا آنها بتوانند مجموعه خودرا تشکلیل دهند؛ در همان مرحله بندی که در کارهای دانش بنیان صورت گرفته و به) فرآیندTRL  صفر تا 9 مشهور است، کار از ایده و نمونه سازی و به مرحله تولید و تجاری سازی می رسد.
مسئول بنیاد تعاون بسیج اضافه کرد: حال در اینجا هم هسته های مردمی باید شکل خاص خود و قانون تجارت را پیدا کنند و هم تسهیل گری که می خواهد به آنها کمک کند تا رشد یابند و محصول را سر سفره مردم بیاورند و قطع وابستگی بوجود بیاید؛ هویت شرکتی که شکل می گیرد باید برای آن تشکلی وجود داشته باشد تا این هویت شرکتی را سامان دهد؛ لذا کار بنیاد تعاون بسیج از اینجا شروع می شود.
وی تاکید کرد: البته موسسات و شرکت های بنیاد تعاون بسیج نباید تصدی گری کنند بلکه وظیفه آنها تشکیل خوشه های مردمی است تا بواسطه کمک های بسیج رشد یابند و بتوانند در قالب شرکت، فعالیت های خود را ادامه دهند؛ به عبارت دیگر ما تحت عنوان مدیریت زنجیره خوشه های مردمی وارد می شویم تا با حمایت هایی که از آنها به عمل می آوریم، رشد پیدا کنند و محصولشان به انتهای زنجیره که همان بازار باشد، برسد و سهم بازار پیدا کنند زیرا الان مشکل عمده آن ها این است که محصول را وارد بازار می کنند ولی نمی توانند سرمایه گذار پیدا کنند لذا پایداری ندارند.
سردار تقی زاده در ادامه گفت: حال با توجه به هدف گذاری که رهبری در طی 10 ـ 12 سال اخیر در بحث بهره وری، حرکت های علمی، دانشی و دانش بنیان، انجام دادند که از نوآوری، ابداء، خلاقیت و اختراع شروع می شود و باید به بهره وری منتهی شود، مجموعه ای را نیاز داریم که این بحث را رهبری کند.
وی تصریح کرد: لذا شرکت پیشگامان ما در مجموعه بنیاد تعاون بسیج و بسیج با این عنوان وارد می شود و نقش شتاب دهنده ملی نسبت به تمام این شرکت ها و موسسات دارد؛ یکی از وظایف شرکت پیشگامان این است که تمام شرکت ها، گروه و موسسات بنیاد تعاون بسیج که در عرصه های مختلف فعالیت علمی و دانشی انجام می دهند را سازمان دهی کرده و هماهنگی بین آنها بوجود آورد.
مسئول بنیاد تعاون بسیج همچنین بیان داشت: وظیفه دیگر این است که انجام چنین کارهایی نیاز به منابع و امکانات دارد؛ در بخش منابع وامکانات به دلیل آن که ما بسیج هستیم وظیفه مان بسیج شدن نیست بلکه وظیفه ما بسیج کردن است یعنی نباید خودمان وارد فعالیت در عرصه ای بشویم به عبارت دیگر همان گونه که باید مردم را به سمت رفع مسایل کشور بسیج کنیم در اینجا نیز می بایست منابع را بسیج کنیم.
وی افزود: در اینجا شرکت پیشگامان با بسیچ کردن منابع به دنبال هم سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در طرح ها دانش بنیان است؛ بر اساس این طرح هر جایی که امکانی برای پشتیبانی دیده شده باید به نحوی با یکدیگر تلفیق کند تا شرکت ها و موسسات مورد اشاره از آن طریق مورد حمایت قرار گیرند؛ در این رابطه دولتی، خصوص، نیمه دولتی یا بانکی بودن شرکت ها و موسساتی که سرمایه گذاری می کنند هم مهم نیست.
سردار تقی زاده در ادامه اظهار داشت: برای انجام چنین ماموریتی شرکت پیشگامان به دلیل اینکه نمی تواند تمام فعالیت های مربوطه را متمرکز انجام دهد در هر استانی برای فعالیت های دانش بنیان ستاد تجاری سازی از کارهای علمی و دانشی ایجاد کرده تا حمایت های پشتیبانی به اقتضای هر استان صورت گیرد.
وی سپس عنوان کرد: شرکت پیشگامان با این شبکه ای که درست کرده در حقیقت سه لایه را پشتیبانی می کند؛ لایه اول گروه شرکت های بنیاد تعاون بسیج که باید آن ها را در موضوع دانش بنیان با هم هماهنگ و ساماندهی کند، لایه دوم محلی است که در آن هسته های اولیه شرکت ها و موسسات مردمی در بسیج و رده های تابعه بسیج تشکیل شده اما باید آن ها را حمایت کند تا به بلوغ یعنی تجاری سازی و پایداری تجارت برسند، لایه سوم گروهی است عامه مردم کشور عزیزمان ایران واقع شدند اما توانایی هایی دارند که باید آنها را هم افزا کند و پشت گروه های مردمی قرار دهد.
مسئول بنیاد تعاون بسیج ادامه داد: بنابراین لایه های مورد اشاره، سطوحی هستند که ماموریت شرکت پیشگامان را شامل می شود به عبارت دیگر پیشانی کار بنیاد تعاون بسیج در امر علمی و دانش بنیان و پیشانی کار سازمان بسیج در موضوع کمک به تجاری سازی دانش های مردمی مواردی است که به آن اشاره شد.
وی اضافه کرد: تمام شرکت ها و موسسات بنیاد تعاون بسیج در سال 1401 که وظیفه مدیریت زنجیره خوشه های مردمی در موضوعات مختلف را دارند، باید این خوشه ها را جهش دهند؛ اگر سال های قبل در این رابطه ده ها شرکت ایجاد شده امسال این تعداد به چندین برابر باید برسد؛ نکته دوم این است که به تمام شرکت ها و موسسات اعلام کردیم روند حرکتی شان باید همانند یک شتاب دهنده باشد که هماهنگی آنها را هم برعهده شرکت پیشگامان قرار دادیم.  
انتهای پیام

انتهای پیام//
لینک کوتاه : http://basijpress.ir/1190
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.
اخبار مرتبط
چند رسانه ای
آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها