تاریخ : 31/فروردين/1396 - 08:34
کد خبر : 92200
سرویس خبری : سایر محتوای فرهنگی
 

امسال تمام فعالان قرآنی بیمه می‌شوند

وزیر ارشاد در جمع خبرنگاران:

امسال تمام فعالان قرآنی بیمه می‌شوند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش بودجه قرآنی وزارت ارشاد در سال جاری خبر داد و گفت: امسال تمام فعالان جامعه قرآنی بیمه می‌شوند.

به گزارش بسیج پرس؛ صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاحیه سی و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم در جمع خبرنگاران حضور یافت و به سؤالات آنها پاسخ داد. سید رضا صالحی امیری در پاسخ به این سؤال که مسابقات بین‌المللی قرآن کریم چه تأثیراتی در ترویج فرهنگ قرآن در کشور خواهد داشت، گفت: در سال‌های گذشته مسابقات بین‌المللی در کمال شکوه برگزار می‌شد و امسال نیز با توجه به برنامه‌های متنوع این دوره از مسابقات و حضور حافظان، قاریان و برگزیدگان قرآنی جهان اسلامی شاهد رشد و پویایی مسابقات خواهیم بود.

وی درباره عدم حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه مسابقات بین‌المللی قرآن گفت: رئیس جمهور علاقمند بودند در مراسم شرکت کنند اما به‌دلیل حضور در مناطق آسیب‌دیده حادثه سیل آذربایجان موفق به شرکت در این مراسم نشدند و بنده به‌نمایندگی ایشان حضور یافتم و پیام ایشان را به جامعه قرآنی منتقل کردم. در حقیقت همه ما در دولت باور داریم گسترش فرهنگ قرآنی تنها راه رسیدن به قله‌های توسعه است و قائلیم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید به قرآن کریم متوسل شویم. ما باور داریم برای رسیدن به قله‌های فرهنگی از مسیر فرهنگ قرآن کریم گذر کنیم زیرا راه قرآن تنها راه نجات جامعه است و هر آن چیزی که برای توسعه فرهنگ قرآنی انجام می‌دهیم، کم است و باید بیشتر به این موضوع توجه کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سؤال که "با توجه به اینکه سال‌هاست بودجه‌ای برای جامعه قرآنی از بودجه کشور تخصیص پیدا می‌کند، اما متأسفانه سالی نبوده که به‌طور کامل این بودجه تمام به نهادها تعلق بگیرد، شما برای تحقق این موضوع چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟" گفت: در خصوص بودجه قرآن دولت مصوبه‌ای دارد و براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تمام امور به شورای توسعه فرهنگ قرآنی محول شده است. 200 میلیارد تومان در سال 95 برای انجام فعالیت‌های قرآنی تخصیص داده شد، که به‌جهت مشکلات اداری به‌طور کامل به حساب نهادها و سازمان‌ها واریز نشد، امسال نیز 100 میلیارد تومان دولت در بودجه رسمی خود برای فعالیت‌های قرآنی منظور کرد.

صالحی امیری در ادامه با اشاره به ترویج فعالیت قرآنی در وزارت ارشاد گفت: بنده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همه معاونت‌ها و سازمان‌های متبوع این وزارتخانه ابلاغ کردم تا فعالیت‌های قرآنی در اولویت‌ برنامه‌های آنها قرار گیرد و یقین بدانید امسال شاهد رشد فعالیت‌های قرآنی در این نهادها خواهید بود.

وی اظهار کرد: ما امسال تخصیص بودجه بیشتری نسبت به سال گذشته در حوزه قرآن کریم خواهیم داشت که جزئیات آن را در نشستی دیگر با اصحاب رسانه اعلام می‌کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با بیمه فعالان قرآنی نیز گفت: در مورد بیمه قرآنی یک خبر خوبی برای جامعه قرآنی دارم و آن این است که تصمیم گرفته‌ایم تمام کسانی که در نوبت بیمه هستند بیمه شوند. در سال گذشته 4 هزار نفر از اصحاب قرآن را بیمه کردیم، اما امسال نیز الباقی افرادی را که در نوبت بیمه قرار گرفته‌اند بیمه خواهیم کرد. در صندوق فرهنگ و هنر بیش از 30 هزار نفر را بیمه کردیم، بیش از 15 هزار نفر بیمه تکمیلی هستند و در سال 94 این رقم به 18 هزار نفر رسید و در سال 95 نیز به 30 هزار نفر افزایش یافت و در حقیقت یک‌سوم از این جمعیت خادمان قرآن بودند.

صالحی امیری در رابطه با فعالیت بانوان نیز گفت: بانوان نیمی از جامعه هستند و ما معتقدیم آنها  در همه برنامه‌ها و فعالیت‌ها دیده شوند. در وزارت نیز به سازمان‌ها ابلاغ کردم بانوان را در سطوح مدیریت به کار بگیرند و نقش بانوان در فرایند فعالیت‌ها و مدیریت فرهنگی کشور به‌صورت مخصوص آشکار شود.خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس