تاریخ : 04/فروردين/1396 - 13:30
کد خبر : 91149
سرویس خبری : بین الملل
 

طرح جدید سنای آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران

طرح جدید سنای آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران

گروهی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس سنای امریکا طرحی را برای تشدید تحریم‌های ایران به دلیل آزمایش موشک‌های بالستیک و دیگر فعالیت‌های غیرهسته‌ای ارائه کرده است.

به گزارش بسیج پرس؛ به موجب این طرح که روز پنج‌شنبه از جانب 14 سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه از جمله اعضای بلندپایۀ کمیتۀ روابط خارجی سنا مطرح شد – هر فرد فعال در برنامۀ موشکی ایران و افرادی که با آنها داد و ستد می‌کنند، در فهرست تحریم قرار خواهند گرفت.

بر اساس این طرح ضدایرانی جدید، دولت امریکا موظف است دارایی هر فرد یا نهادی را که فعالیتش ناقض تحریم‌های تسلحیاتی سازمان ملل علیه ایران است، مسدود کند.

انتظار می‌رود نمایندگان امریکایی این تحریم‌ها را تا پیش از نشست کمیتۀ روابط عمومی امریکا و اسرائیل (آیپک) که قرار است از یکشنبه شروع شود، به تصویب برسانند.

باب کروکر، رابرت منندز، مارکو روبیو، بن کاردین و تام کاتن از جملۀ سناتورهایی بودند که در تدوین این طرح نقش داشتند.

منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، این طرح به نوعی نوشته شده است که با توافق هسته‌ای با ایران (برجام) تداخلی نداشته باشد.

ایران و گروه 1+5 در تاریخ 23 تیر 1394 بر سر برجام به توافق دست یافتند و این توافق از 26 دی 1394 اجرایی شد. بر اساس برجام، ایران با محدودسازی برنامۀ هسته‌ای خود در ازای لغو تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای موافقت کرد.

دولت امریکا در ماه فوریه و در واکنش به آزمایش موشکی موفقیت‌آمیز ایران، تحریم‌های جدیدی را وضع کرد و این آزمایش را نقض برجام خواند.

تهران با رد ادعاهای واشنگتن تأکید دارد برنامۀ موشکی آن صرفاً جنبۀ دفاعی داشته و ناقض هیچ کدام از قطعنامه‌های سازمان ملل نیست.

وزارت خزانه‌داری امریکا با هدف تشدیدها فشارها در قبال برنامۀ موشکی ایران 13 فرد و 12 نهاد را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.


منبع : صداسیما

خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس