تاریخ : 22/دي/1395 - 12:16
کد خبر : 88315
سرویس خبری : بانک و بیمه
 

بانکداری اسلامی در ایران به جایی رسیده است که باید از مالزی الگوبرداری کند

گفتگوی بسیج پرس با مدیر گروه بانکداری اسلامی:

بانکداری اسلامی در ایران به جایی رسیده است که باید از مالزی الگوبرداری کند

مدیر گروه بانکداری اسلامی گفت: کشور ما در سال 62 از مالزی در حوزه بانکداری اسلامی جلوتر بود اما با بی تدبیری مسئولین این موضوع به جایی رسیده است که باید از مالزی الگوبرداری کنیم.

به گزارش بسیج پرس؛ کامران ندری مدیر گروه بانکداری اسلامی در پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی بسیج پرس؛ در مورد دلایل رباخواری در بانک های اسلامی در کشور گفت: صنعت بانکداری اسلامی در دنیا نوپا است. غیر از کشور ایران و سودان که بانکداری اسلامی را به طور سراسری در کشور اجرا می کنند، در کشورهای دیگر به خاطر وجود مشکلات مالی بصورت یکپارچه و سراسری اجرا نمی شود و این موجب رهن بانکداری اسلامی در آن کشورها شده است. در مالزی در ابتدای بانکداری اسلامی 1 درصد به صورت اسلامی بوده اما بعدها با تصمیمات و اقدامات مناسب توانسته این مقدار را به 25 درصد برساند و این نشان دهنده بلوغ و رشد بانکداری در این کشور است.

ندری با تاکید این موضوع که در کشور ما بانکداری اسلامی نتوانست دوران بلوغ و رشد خود را در سال های 62 به بعد طی کند و متولد نشده بار سنگینی از مسئولیت مالی را بر دوش این نطفه ی تازه شکل گرفته انداخته شد، گفت: در سال های ابتدایی بانکداری اسلامی بار سنگین مراودات مالی در همه سطوح بر دوش آن قرار گرفت و باعث شد این نوع بانکداری زیر این بار خورد شود و فرصتی برای رشد پیدا نکند.

مدیر گروه بانکداری اسلامی در پژوهشکده پولی و بانکی عنوان داشت: ما در سال 1362 از مالزی در حوزه بانکداری اسلامی جلوتر بودیم اما با بی تدبیری و تصمیم عجولانه ی مسئولین این موضوع به جایی رسید که اکنون باید از مالزی الگوبرداری کنیم.

رباخواری باید به تدریج ریشه کن شود

وی افزود: اگر رباخواری مانند زمان پیامبر(ص) به صورت تدریجی از سیستم های بانکی ما حذف شود دیگر در سال های آینده شاهد ربا در بانک ها نخواهیم بود.

ندری در پایان با اشاره به اینکه انتقادات مراجع تقلید و مردم به بانکداری اسلامی به جا است و دلیلش نیز همین عقب ماندگی بانکداری در سال های گذشته است، خاطرنشان کرد: ما در گذشته نگذاشتیم بانکداری اسلامی بصورت طبیعی و تدریجی رشد کند و هم اکنون شاهد این هستیم که بانکداری ما نسبت به سال 62 هیچ پیشرفتی نکرده و بلکه نابود شده است. در نتیجه باید ابتدا زیرساخت های بانکی را اصلاح کنیم و بعد مسئولیت های مالی سنگین را بر دوش این نوع بانکداری بگذاریم.


کد خبرنگار : 1928

خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس