تاریخ : 06/آبان/1393 - 13:20
کد خبر : 38479
سرویس خبری : سایر رسانه‌ها
 

پاسخ به سوالات درمانی ایثارگران؛ از ایجاد بیمه دندانپزشکی تا کاربرد کلینیک درد

ایرج عربی طی یک جلسه خبری مطرح کرد

پاسخ به سوالات درمانی ایثارگران؛ از ایجاد بیمه دندانپزشکی تا کاربرد کلینیک درد

مدیرکل درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به سوالی از ایثارگران در زمینه بیمه گفت: به لحاظ حساسیتی که در این زمینه وجود دارد و تأکید رهبری در زمینه رسیدگی به مشکلات ایثارگران، بیمه مخصوص ایثارگران تأسیس شد.

 به گزارش بسیج پرس؛ صبح امروز سه شنبه6 آبان ماه 93 جلسه پاسخ به سوالات درمانی جانبازان و ایثارگران با حضور ایرج عربی مدیرکل درمان بنیاد شهید وامور ایثارگران برگزار شد.

چند روز پیش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران طی اطلاعیه از ایثارگران خواسته بود سوالات درمانی خود را به صورت پیامکی و الکترونیکی طی روزهای سوم، چهارم و پنجم آبان ماه 93 مطرح کنند. دکتر ایرج عربی، مدیر کل درمان به همراه رؤسای ادارات دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین بیمه ایثارگران بنیاد، امروز در جلسه خبری روابط عمومی حاضر شدند تا به سؤالات مطرح شده پاسخ دهند.

عربی در این جلسه با اشاره به بحث بیمه دندان پزشکی گفت: در نظر داریم به غیر از بحث بیمه عمومی بیمه دندان پزشکی را برای ایثارگران ایجاد کنیم، سازوکارهایش را آماده می‌کنیم و معتقدیم چنین بیمه‌ای کمک بزرگی به حل مشکلات پزشکی دهان و دندان در میان ایثارگران می‌باشد.

وی با اشاره به سیستم‌های هوشمند در بحث بیمه تکمیلی گفت: می‌خواهیم از سیستم‌های هوشمند برای موضوع بیمه تکمیلی بهره‌مند شویم. وقتی بخواهیم از کارت هوشمند استفاده کنیم علاوه بر اینکه بیمه و بنیاد شهید باید به سیستم‌های سخت افزاری و نرم افزاری مجهز شود، مراکز درمانی هم باید چنین سیستم‌هایی را دارا باشند. کارت‌های هوشمند در این زمینه می‌تواند موثر باشد.

عربی با اشاره به بحث خدمات ایثارگران و اهمیت آن گفت: به لحاظ اهمیتی که ارائه خدمات به ایثارگران دارا می‌باشد و حساسیتی که در این زمینه وجود دارد و تأکید رهبری در زمینه رسیدگی به مشکلات ایثارگران، بیمه مخصوص ایثارگران تأسیس شد. یک شعبه از بیمه ایران مخصوص ایثارگران که کارش فقط پشتیبانی درمانی ایثارگران است درنظر گرفته شده است. حمایت درمان ایثارگران از طریق بیمه ایران از همین شعبه اتفاق می‌افتد و با این وجود خیلی از مشکلاتی که در گذشته داشته‌ایم در آینده مرتفع خواهد شد. همچنین کارت‌ها تا تاریخ 30 آبان‌ماه 93 تمدید شده است. قولش برای انتهای مهرماه داده شده بود که محقق نشد بیمه درخواست تمدید آن را برای یک ماه ارائه داد و از یک ماه آینده صدور کارت‌ها صورت می‌گیرد.

مدیرکل بهداشت و درمان بنیاد شهید با اشاره به بیماری‌های خاص جانبازان و ایثارگران گفت: علی رغم اینکه اداراتی که جانبازان شاغل در آن کار می‌کنند مکلف است که به بیمارانش رسیدگی کند اما بنیاد شهید به خاطر حساسیتی که به موضوع بیماران خاص دارد حتی زمانی که جانبازان تحت پوشش ادارات خودشان بوده‌اند بیماری‌های خاص آنها را تحت نظر می‌گیرند و خیلی از هزینه‌هایی که ادارات آن‌ها پرداخت نمی‌کرده است را ما پرداخت کردیم. به همین دلیل باید بگویم درمورد بیماران صعب العلاج کوتاهی نمی‌کنیم.

عربی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از جانبازان در مورد بیمه شاغلین گفت: لیستی از معاونت راهبردی ریاست جمهوری به ما اعلام شد و ما مکلفیم ایثارگران شاغلی را تحت آمار پوشش دهیم که از طریق معاونت سرانه شان کم شده و به حساب بیمه واریز شده است. خیلی از ادارات هنوز اسمشان در لیست معاونت راهبردی نیامده است. باید منتظر باشیم که سرانه آن‌ها هم به حساب واریز شود و به بنیاد ابلاغ شود تا آنها هم بلافاصله تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. کلیه اداراتی که برایشان این اتفاق افتاده و سرانه‌شان کم شده تحت پوشش ما هستند و می‌توانند از امکانات ما استفاده کنند.

مدیرکل بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به موضوع صندوق سلامت ما برای صندوق سلامت تعریف آیین نامه‌ای داریم اولویت استفاده از این صندوق شخص ایثارگر است و به صورت استثنا خانواده‌ای هم که دچار بیماری صعب العلاج است می‌تواند استفاده کند. این صندوق پیش بینی شده است که اگر ایثارگر درمان خاصی دارد و هیچ نوع بیمه تکمیلی برای آن پیش بینی نشده است از آن استفاده کند.

وی در پاسخ به سوال جانباز 30 درصد که در مورد برداشتن دو استخوان جمجمه و گودی که روی سرش ایجاد شده بود پرسشی مطرح کرده بود گفت: هزینه‌های زیبایی که در ارتباط با جانبازی باشد براساس تعرفه‌ای که تعریف کرده‌ایم پرداخت می‌شود.

عربی با اشاره به بیمه تکمیلی برای جانبازان و خانواده‌های آنها گفت: قانون ما هیچ تفاوتی نکرده است فرزندان دختر جانباز تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند و شاغل نیستند تحت پوشش ما هستند و فرزندان پسر تا سن 22 سالگی و درصورت اشتغال به تحصیل تا پایان تحصیلات از بیمه ما می‌توانند استفاده کنند.

وی با اشاره به رسیدگی به جانبازان 70 درصد گفت: ما در بنیاد شهید روی دو گروه حساسیت ویژه‌ای داریم اول والدین شهدا هستند و دوم جانبازان 70 درصد این جانبازان به خاطر آسیب‌هایی که دیده‌اند و درمان طولانی مدتی که دارند هیچ وقت از پوشش بنیاد شهید خارج نشده‌اند و تمامی آنها و خانواده‌هایشان تحت پوشش آنها هستند.

عربی در پاسخ به سوالی در مورد بیمه تکمیلی جانباز 40 درصد بازنشسته گفت: جانبازان زیر 70 درصد که تحت پوشش بیمه اداره خودشان بوده‌اند از بیمه ما خارج شدند اما بعد از بازنشستگی دوباره تحت پوشش بیمه ما هستند.

مدیرکل بهداشت و درمان بنیاد شهید با اشاره به موارد خاص درمانی برای جانبازان گفت: کلینیک‌های درد برای درمان دردهای غیرقابل کنترل تعبیه شده است و جانبازان به علت مشکلات مختلف مجروحیت جنگی دچار این نوع دردها هستند می‌توانند با مراجعه به آنها تحت درمان قرار بگیرند. چنانچه مشکل آنها به صورتی بود که قابلیت درمان در داخل کشور وجود نداشت به دیگر کشورها اعزام خواهند شد اما اولویت ما اعزام پزشکان متخصص به کشور خودمان است تا جانبازان در داخل کشور تحت نظر متخصصین خودمان تحت درمان قرار بگیرند. تا امروز هم نتیجه خوبی گرفته‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اعضای مصنوعی جانبازان گفت: مرکزی به اسم مرکز ارتز و پروتز کوثر در 5 استان دارای نمایندگی است که به موضوع اعضای مصنوعی جانبازان رسیدگی می‌کند آمار بالایی در بحث افرادی که نیازمند به خدمات آن هستند. از گذشته نیز وجود داشته و هرساله شاهد ترقی امکانات این مراکز بوده‌ایم در قدیم فقط اعضا طوری تعبیه می‌شد که نیاز ایستادن فرد را تأمین می‌کرد. اما الآن پروتزهای تخصصی شده است و شغل فرد در نوع پروتز او تأثیرگذار است هم اکنون سه حوزه در این زمینه کار می‌کنند اول اداره کل درمان که پشتیبانی درمانی این فعالیت‌ها را برعهده دارد دوم بخش گروه‌های خاص که بحث علمی و پژوهشی قضیه را انجام می‌دهد و سوم مرکز پروتز کوثر که ساخت و پشتیبانی آن را انجام می‌دهد. البته خدماتی در این زمینه وجود دارد که ما امکانات آن را در داخل کشور برای دسترسی به آن چنانچه بودجه پاسخگو باشد جانبازان را به دیگر کشورها اعزام می‌کنند اما در داخل کشور تنها خدماتی را ارائه می دهیم که بتوانیم پاسخگوی خدمات پشتیبانی آن باشیم.

انتهای پیام//


منبع : تسنیم

خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس