تاریخ : 04/مهر/1394 - 09:37
کد خبر : 37233
سرویس خبری : حماسه و پایداری
 

تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی واکنش نظام بین الملل به پدیده انقلاب اسلامی بود/ نحوه جنگیدن ایران به یک الگو تبدیل شده است

معاون هماهنگ کننده وزارت دفاع در گفتگوی تفصیلی با بسیج پرس:

تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی واکنش نظام بین الملل به پدیده انقلاب اسلامی بود/ نحوه جنگیدن ایران به یک الگو تبدیل شده است

معاون هماهنگ کننده وزارت دفاع گفت: تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی بخشی از واکنش خشن نظام بین الملل در برخورد با انقلاب اسلامی بود.

به گزارش بسیج پرس؛ جنگ هشت ساله ایران اسلامی که در ظاهر با عراق و در باطن جنگی با ابرقدرت های جهانی بود سرشار از درس ها و عبرت ها نه تنها برای ایرانیان بلکه تمام آزادی خواهان جهان است. در این بین موقعیت جفرافیایی و سیاسی ایران از جمله مسائلی است که در آغاز و ادامه روند جنگ تاثیر مستقیمی داشته است. با نگاهی به ژئوپلتیک (جغرافیای سیاسی نظامی) و ژئواکونومیک (جغرافیای اقتصادی) ایران اسلامی، بر همگان واضح است که ایران در منطقه بسیار حساس خاورمیانه قرار گرفته است. بررسی جایگان ایران و هدف تجاوز کشورهای مختلف از جمله عراق به آن در سالیان متمادی، شرایط جفرافیای فیزیکی و سیاسی ایران و تاثیر آن بر جنگ هشت ساله و انجام عملیات های پیچیده نظامی از جمله عبور از رودخانه ها توسط رزمندگان از جمله مباحثی بود که در گفتگو با امیر سرتیپ نصرالله عزتی معاون هماهنگ کننده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بسیج پرس مطرح شد.

وی معتقد است که اهمیت ژئوپلوتیک و استراتژیک و ژئواکونومیک جمهوری اسلامی ایران روز به روز در جهان بیشتر می شود و هیچ کشوری در دنیا نیست که از این موقعیت برخوردار باشد. امروز نحوه جنگیدن ایران اسلامی و نحوه مقابله اش به عنوان یک الگو مطرح شده است و چه بخواهیم و چه نخواهیم انقلاب اسلامی صادر شده است.

آشفتگی در خاورمیانه موج های جهانی ایجاد می کند

بسیج پرس: به عنوان سوال نخست بفرمایید که به نظر شما خاورمیانه از نظر شرایط جغرافیای سیاسی و جغرافیای فیزیکی چه ویژگی‌هایی دارد که خیلی از کشورها قصد دارند به این منطقه ورود پیدا کنند؟

عزتی: فورین لوهازن ژنرال بازنشسته ارتش اتریش اعتقاد دارد که «خاورمیانه مرکز دنیای قدیم است، مرکزی که در دل آن منطقه خلیج فارس قرار دارد و به عنوان مرکز مرکز (center of center) شناخته می شود و اهمیت این موضوع فقط به خاطر مسئله نفت نیست. اگر به اطلس جهانی نگاهی داشته باشیم متوجه می شویم که در هیج جای دیگری اقیانوس ها تا بدین حد در آفریقا و آسیا رخنه نکرده، اقایونس هند با دو بازوی خود در دو منطقه دریای سرخ و خلیج فارس و اقیانوس اطلس از راه مدیترانه و دریای سیاه در این منطقه رسوخ کرده است و میان این دو اقیانوس که به یک اندازه از سواحل آفریقا و آسیا فاصله دارد. سرزمین باستانی اور در مصب رودخانه های دجله و فرات قرار گرفته است که همان مرکز مرکز را تشکیل می دهد. از هر جهت خاورمیانه حساس ترین نقطه دنیای قدیم بوده است. هر گونه آشفتگی در این منطقه که بر اثر عوامل بیرونی در این منطقه حادث می شود درست مثل یک سنگ است که شما در یک سطح دریا و یا آب راکد بیندازید، موجی ایجاد می کند و این موج متناسب در تمام نقاط آن سطح آب پخش می شود که هر اتفاقی و یا آشفتگی که دراین منطقه رخ بدهد پیامدهایی را در اروپا و یا آفریقا به دنبال خواهد داشت».

بنا به صحبت های این ژنرال بازنشنسته اتریش بود که آمریکایی ها در سال 1845 می آیند به زور ناوهای جنگی خود را در بنادر ژاپن مستقرمی کنند. سیاست آمریکا بر این بوده که سرپل هایی را در سواحل دنیای قدیم که خاورمیانه مرکز آن است ایجاد کند، به همین جهت هم در سال 1898 به فیلیپین و در سال 1945 به ژاپن، کره جنوبی و ویتنام نفوذ کرد.

این سرپل ها معمولا سرزمین هایی را دربر می گرفت که دارای سطح بالایی از توسعه بودند اما این نواحی همواره در کناره های اورآسیا و اقیانوس هند، خلیج فارس یعنی در محلی که محل تلاقی محورهای بزرگ ارتباطی زمینی را که خاور دور را با آفریقا و اروپا و هند متصل می کند قرار داشت.

کرانه های خلیج فارس جهان اسلام را به دو نیم تقسیم می کند، یکی نیمه غربی که به سمت غرب تا اقیانوس اطلس گسترش پیدا می کند و دیگری نیمه شرقی که به هند و ایرانی که از کوهستان های آن شروع می شود و به پاکستان، بنگلادش و هندوستان ادامه پیدا می کند و تا مرز فیلیپین و مالزی امتداد دارد. به همین دلایل هر قدرتی که در این مناطق استقرار یابد و طول این سواحل را در اختیار داشته باشد هم به عنوان پشتیبان و هم می تواند تهدیدی همه جانبه برای کشورهای خاورمیانه و راهی برای اروپا، شبه قاره هند و آفریقا باشد.

اکثریت ادیان الهی در منطقه خاورمیانه هستند؛ یعنی این ادیان در بین النهرین درعراق، حجاز، عربستان سعودی، لبنان و فلسطین حضور دارند؛ این منطقه مرکز تمدن دنیای قدیم بوده و اکثر پیامبران الهی هم در همین منطقه نازل شدند و شما پیامبری را پیدا نمی کنید که در آمریکا مبعوث شده باشد، پس از همان ابتدا این منطقه مرکز خاصی بوده و به همین علت است که خاورمیانه همیشه مورد توجه قدرت ها قرار گرفته و این مربوط به زمانی است که هنوز نفت به عنوان یک بحث انرژی در جهان اهمیت خودش را پیدا نکرده بود.

حضور در خاورمیانه به خاطر نقش نفت، گاز و انرژی بسیار پر اهمیت است

بحث انرژی در قرن 21 از بحث های مهم بشمار می رود که خاورمیانه مهم ترین نقش را در این زمینه بازی می کند، چرا که 70 درصد ذخایر نفت جهان در این منطقه وجود دارد و از تنگه هرمز خارج می شود. به همین دلیل مسیر کنترل انرژی را هر کسی در دست داشته باشد بزرگترین قدرت عالم را دارد و بر دنیا مسلط است، برای همین است که آمریکا در این منطقه به هر عنوانی حضور پیدا می کند.

حضور در خاورمیانه به خاطر نقش نفت، گاز و انرژی بسیار پر اهمیت است چرا که 70 درصد انرژی در قرن 21 از نفت تامین می شود و به همین دلیل در اوایل قرن بیستم به جای توجه به ژئوپلتیک (جغرافیای سیاسی نظامی) به ژئواکونومیک (جغرافیای اقتصادی) توجه شد.

در ژئواکونومیک نگرش جهان از جغرافیای سیاسی-نظامی به سیاسی-اقتصادی برمی گردد و چون بحث انرژی خیلی مهم است همه به دنبال این هستند که امنیت این منطقه را حفظ کنند و شما مشاهده می کنید که خیلی از قدرت ها به بهانه مبارزه با تروریسم در خلیج فارس حضور پیدا می کنند.
خاورمیانه به عنوان چهارراه سیاست بین المل و شاهراه استراتژیک حمل و نقل و ترانزیت کالا و منابع انرژی همواره اهمیت فراوانی برای کشورهای غربی داشته است. موقعیت ژئوپلوتیک و ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک این منطقه باعث شده که خاورمیانه در پیشبرد طرح های راهبردی غرب به خصوص آمریکا جایگاه منحصر به فرد داشته باشد.

بسیج پرس: ایران از نظر موقعیت استراتژیکی و ژئوپلوتیکی چه جایگاهی دارد که عراق و حامیانش به این کشور حمله کردند؟

عزتی: ناپلئون می گوید که «سیاست هر کشور در جغرافیای آن کشور نهفته است»؛ در حقیقت ایران به همراه چین بعد از فدراسیون جمهوری روسیه، رکورد دار تعداد همسایه در جهان هستند که در نتیجه با نظام های سیاسی مختلفی ارتباط دارند. در نتیجه ما با داشتن یک میلیون و 600 هزار کیلومتر مربع مساحت و قریب به 75 میلیون نفر جمعیت وسیع ترین کشور در منطقه بعد از عربستان هستیم و پرجمعیت ترین منطقه در خلیج فارس محسوب می شویم. در ایران نزدیک به 99 درصد جمعیت مسلمان هستند و از این 99 درصد، 91 درصد مذهب شان شیعه است و این یعنی کشوری صد در صد شیعی.

چرچیل در مورد اهمیت این منطقه و ایران از نظر بعد ذخایر عظیم نفت می گوید که هرکس بر امواج نفت سوار شده باشد بر سیاست های جهان سوار است. وی در خاطراتش می نویسد چاه های نفت ایران عامل درجه اول در جنگ محسوب می شود و در چنین وضعیت حساسی ایران به عنوان "جزیره ثبات" اهمیت زیادی در منطقه و جهان دارد.

کارشناسان حوزه ژئوپلتیک پیش بینی کرده اند که در قرن 21 ما شاهد نزاع های فراوان بین دارندگان انرژی و ابر قدرت ها هستیم. با اینکه حوزه خلیج فارس هنوز بزرگترین منبع انرژی را در خود جای داده اما با گشایش حوزه بزرگ خزر بر روی جهان از اتکا انحصاری بسیاری از کشورهای مصرف کننده انرژی به نفت خلیج فارس کاسته شده است، چرا که قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تقریبا تمام نفت دریای خزر از طریق لوله ای که از شوروی سابق حمل می شد به اروپا و دیگر کشورها صادر می شد و بعد از فروپاشی شوروی مسیرانتقال انرژی در کشورهای تازه استقلال یافته (با توجه به عدم تمایل آن ها به وابستگی به شوروی) در خشکی قرار دارد و کشورهایی که در لبه خلیج فارس یا دریاها قرار داشتند به راحتی نفت خود را صادر می کردند اما آن هایی که در خشکی زندگی می کنند صادر کردن نفت برایشان گران تمام می شود و بهترین راه این است که آن را از طریق دریا صادر کنند؛ در نتیجه ایران کانون توجه کشورها قرار گرفت، چون تنها کشوری که می توانست گاز و نفت را از طریق رینگ گازونفت اطراف ایران به خلیج فارس و دریای عمان برساند کشور ایران بود.

ایران به عنوان قلب هارتلند مطرح می شود

مکیندر نظریه هارتلند را مطرح کرده است که جنگ های خونین اول و دوم جهانی خصوصاً جنگ دوم جهانی برمبنای این نظریه بوده است. در این نظریه عنوان می شود که منطقه ای به نام قلب زمین که از کوه های البرز آغاز می شود و تا شمال روسیه امتداد پیدا می کند وجود دارد. منطقه هارتلند از دو هلال داخلی و یک هلال خارجی تشکیل می شود که هلال داخلی از قسمت شمال ایران (استان های گیلان، مازندران، آذربایجان، مشهد و همچنین جنوب زاگرس) عبور می کند و سواحل ما را در برمی گیرد تا قسمت هایی از فیلیپین ادامه پیدا می کند. ایران با توجه به وسعتی که دارد و با توجه به اینکه نفت دریای خزر را با خلیج فارس پیوند داده است به عنوان قلب هارتلند مطرح می شود.

عراق از جغرافیای سیاسی خود رنج می برد و در مرزهای شمالی و شمال غربی روابط تیره ای با سوریه داشت و همچنین در بحث ورود آب دجله و فرات تنشی با ترکیه داشت.

عراق با ایران در بحث شط العرب یا اروندرود درگیر شد. من معتقدم کشوری که به دریا راه ندارد مانند این است که در یک محیط بسته و خفه ای قرار داشته باشد و عراق هم در این حالت قرار داشت، به همین دلیل در چند نوبت در دهه 70 برای این که بتواند جزیره وربه و بوبیان را تصاحب کند با کویت درگیر شد تا راهی به دریا پیدا کند که نشد. در حقیقت دولت پریشان عراق همیشه دنبال این موضوع بود که فضای بهتری در خلیج فارس بازکند و درنهایت درگیری هایی را با ایران پیش آورد.

تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی بخشی از واکنش نظام بین الملل به پدیده انقلاب اسلامی

بسیج پرس: به نظر شما علل وقوع جنگ هشت ساله عراق علیه ایران چه بوده است؟

عزتی: عراق برای آغاز جنگ علیه ایران سیاست های ابر قدرت های جهان و کشورهای منطقه را با خود هماهنگ و همسو کرد. علاوه بر این، زمینه وقوع جنگ با وقوع انقلاب در ایران که به دو ویژگی اسلامی بودن و عدم گرایش به ابرقدرت شرق و غرب فراهم شد. اشغال سفارت آمریکا از سوی دانشجویان خط امام (ره) و شکست عملیات دلتا در طبس، امکان نفوذ امریکا در حکومت ایران را به شدت تضعیف کرد؛ تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی بخشی دیگر از واکنش سازمان یافته و خشن نظام بین الملل در برخورد با پدیده نوظهور انقلاب اسلامی بود که طراحی و اجرا شد. عراق بهترین گزینه برای تحمیل جنگ علیه ایران بود چرا که حاکمان عراق این آمادگی را داشتند که مشکلات جغرافایی خود راجبران کنند.

حضرت امام (ره) یک استراتژیست بزرگ و آینده نگر بود

حضرت امام (ره) یک استراتژیست بزرگ و آینده نگر بود چرا که قبل از اینکه جنگ داخلی و جنگ هشت ساله شروع شود منافقین و چپی ها به دنبال ساقط کردن ارتش بودند چون تنها بازوی مسلحی که آموزش دیده و برایش هزینه شده و مجهز بود و می توانست اگر توطئه در کشور رخ دهد، درگیر بشود، ارتش بود.می گفتند که ارتش ضد خلقی باید از بین برود و تنها کسی که پی به عمق این فاجعه برد حضرت امام (ره) بود؛ چرا که وقتی در 22 بهمن سال 57 انقلاب پیروز شد، در کمتر از 70 روز امام (ره) فرمان تثبیت ارتش را دادند و روز ارتش (29 فروردین 58) را اعلام کردند و بلافاصله در دوم اردیبهشت همان سال فرمان تشکیل سپاه پاسداران صادر شد و همچنین در پنجم آذر همان سال امام (ره) دستور تشکیل بسیج را دادند یعنی به ارتش هم اکتفا نکردند و ارتش مردمی را کنار دستش گذاشتند.

قبل از آغاز جنگ تحمیلی، جنگ های شهری ازسوی چپی ها و چریک های فدایی و مجاهدین خلق آغاز شد که این ها همه مخالف دولت و مخالف امام (ره) بودند و همه سهمی از انقلاب می خواستند و قصد فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران را داشتند. ارتشی که می گفتند ضد انقلاب است با فرمان امام (ره) جان گرفت و به کردستان و خوزستان رفت تا وضعیت را آرام کند و سپاه هم در کنار ارتش یک ارتش انقلابی جدیدی با یک سری روحیه ایمانی خیلی بالا شکل داد تا مستحکم تر و با تجربه تر در مقابل منافقین ایستادگی کنند.

طرح ارتش فدرال و کاهش دوره خدمت سربازی خیانتی بود که مدنی و برخی دولت مردان آن دوران انجام دادند

عراق هم تا شروع جنگ از این فرصت استفاده کرد و بحث تصاحب اروندرود و خوزستان را مطرح کرد و خودش را درگیر جنگ مستقیم با ایران نکرد. در این بین خیانتی از سوی بعضی از دولت مردان و مدنی وزیر دفاع زمان دولت وقت رخ داد که بحث ارتش فدرال را مطرح کردند و گفتند چه دلیلی دارد کسی که بچه تهران است در خوزستان خدمت کند و بحث کاهش مدت خدمت سربازی را مطرح کردند. عده ای با این حرف ها ذوق زده شدند اما هیچ کس متوجه این تهدید که پادگان ها از سرباز خالی می شود نبود یا در بحث ارتش فدرالی بیش از هفت هزار نفر از پرسنل لشکر 92 زرهی خوزستان که سنگین ترین لشکر زرهی خاورمیانه بودند فقط منتقل شدند واین کارایی رزمی لشکررا به شدت پایین آورد.

در 200 سال اخیر هر حمله و تجاوزی که علیه ایران صورت گرفته به جدایی بخشی از خاک ایران منجر شده است اما در جنگ هشت ساله این کشور با وجود مظلومیت و قرارگرفتن در مقابل ده ها کشور با خوداتکایی و داشتن پشتوانه مردمی و رهبری حضرت امام (ره) توانست با بهره گیری صحیح از ایمان مردم و روحیه شهادت طلبی و بسیج تمام نیروها و امکانات، متجاوزان را از خاک بیرون براند و مانع از جدایی بخشی از خاک بشود.

بسیج پرس: آیا عمق استراتژیک تاثیری در روند جنگ داشته است؟

عزتی: عمق استراتژیک؛ برخوردار بودن از پهنای مناسب جغرافیایی در داخل و قدرت تاثیرگزاری در محیط پیرامونی است. به دلیل پهنای عرضی و طولی کشورمان و وجود معارضات و موانع طبیعی از جمله صحراهای بسیار و کوه های بلند همه نشان دهنده عمق استراتژیک خوب کشور است که زمینه را برای دفاع در مقابل تهاجم احتمالی دشمن بر اساس دکترین دفاعی کشور و همچنین برخورداری از ضریب بالای پدافند غیرعامل برای حفظ ساختارها فراهم نموده است.

قرار گرفتن ایران در منطقه ای که محل تلاقی و راه ارتباطی اروپا به جنوب و جنوب شرقی آسیا و پل ارتباطی میان سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا است و امکان دسترسی کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز به آب های آزاد را از طریق ایران فراهم نموده است، عمق استراتژیک خارجی کشورمان محسوب می شود. این امر کشور را خواسته یا ناخواسته در تحولات مهم جهان و بین المللی قرار داده است. از سوی دیگر جمعیت کمی و کیفی سرزمینی منابع سرشار و ظرفیت های بالقوه و بالفعل رشد و توسه انسانی و مدنی کشورمان، ما را در مرکز ثقل اهرم سیاست منطقه ای و بین المللی قرار داده که این موضوع برای ابرقدرت ها رضایت بخش نیست.

راهبردی که بتواند پشتیبانی حداکثری و مستمر را از سیاست ها و نظام در داخل و خارج بدست آورد، عمق استراتژیک داخلی محسوب می شود. رهبرمعظم انقلاب دراین رابطه فرموده اند که «مردم عمق استراتژیک داخلی کشورمان محسوب می شوند»؛ مردم در نظام سیاسی و انقلاب اسلامی یکی از سه رکن اساسی نظام هستند.

بسیج پرس: با توجه به موقعیت استراتژیکی ایران اگر عراق در جنگ به اهدافش می‌رسید و ایران را در اختیار می‌گرفت چه اتفاقی در منطقه رخ می‌داد؟

عزتی: عراق هیچ وقت امکان نداشت که در جنگ پیروز شود. عراق گفته بود که یک هفته ای تهران را فتح می کند ولی شما مشاهده کردید که در مدت سی و چند روز فقط توانستند خرمشهر را بگیرند؛ چرا که از عمق استراتژیک ایران مطلع نبودند. عراق تا پایان جنگ می کوشید تا خوزستان را بتواند جدا کند ولی در این امر هم موفق نشد. در طول تاریخ شیعه هر جا هم که شیعیان ایستادند و مقاومت کردند پیروز بوده اند.

بسییج پرس: موقعیت ژئوپلوتیکی و جغرافیای سیاسی ایران و عراق چه تاثیری در جنگ داشت؟

عزتی: در مسائل ژئوپلوتیک دو عامل تاثیر گذار است؛ عوامل ثابت ژئوپلوتیک، موقعیت کشور از لحاظ دریایی و ساحلی یا بری و خشکی است که به عنوان یک موقعیت راهبردی محسوب می شود. برای مثال تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی برای ما یک موقعیت راهبردی است که هر چند این جزیره خیلی کوچک است ولی موقعیت راهبردی دارد، عوامل متغیر ژئوپلوتیک شامل جمعیت که یکی از مولفه های قدرت ملی است و همچنین منابع طبیعی (نفت، اورانیوم و مس) می شود.

شکل کشورها در مسائل ژئوپلتیک مهم است، مثلاً می گویند شکل کشور باریک و بلند است مانند شیلی، آرژانتین و میانمار؛ این کشورها را به راحتی می توان عرضش را قطع کرد و به چند قسمت تقسیم کرد و تصاحب آن از نظر ژئوپلوتیکی به سادگی امکان پذیر است و عمق استراتژیک ندارند. بعضی از کشورها دایره ای است، مانند ایران و سودان و اگر قطرهایشان را وصل کنید تقریباً مرکز کشور نسبت به دایره از مرزها فاصله دارد؛ بعضی از کشورها کشورهای دنبال دار هستند، برای مثال وقتی افغانستان را در نقشه نگاه می کنید یک راه باریکی از وسط هند به قسمت های مختلف وصل شده و به چین می رسد. به بعضی از کشورها می گویند پاره پاره، مثل اندونزی که از چندین جزیره تشکیل شده است. هرکدام از این شکل کشورها از نظر ژئوپلوتیکی معنای خاص خودش را دارد. در بحث مرزها هم کشوری که بیشترین مرز محدب را دارد بیشترین خطر هجوم را دارد و ما این حالت را داریم. وجود مرزهای محدب عامل هجوم عراق در بستان، قصر شیرین مهران، سومار و هرجا که مرز محدبی بوده است شد. مرزهای محدب هر کشور، کشور مقابل را وسوسه می کند که از آن طریق حمله کند.

با توجه به این شرایط و ویژگی ها عراق فکر نمی کرد که در باتلاقی هشت ساله گیر کند، چرا که قادر به فهم مقاومت مردمی، مرجعیت و رهبری ولایت فقیه و خیلی از مسائلی که هنوز هم تمام دنیا از آن سردر نیاورده اند و یک پیچیدگی خاصی دارد نبود و فقط برای شیعه قابل فهم است.

عبور از رودخانه ها در جنگ 8 ساله از جمله پیچیده ترین عملیات های نظامی بود

بسیج پرس: جغرافیای مناطق درگیر جنگ چه تاثیری در پیشروی های نظامی و عملیات‌های جنگ داشت؟

عزتی: هرقسمت از مناطق عملیاتی ویژگی های جغرافیایی خود را داشت و برای آفند و پدافند اگر از این ویژگی ها به خوبی استفاده شود، موفقیت های بدست آمده موجب تلفات و ناکامی هایی می شود. مسائل جغرافیایی نقش مهمی در جنگ دارد. در طول جنگ ما از مسائل جغرافیایی استفاده های متفاوتی کردیم که در بعضی مواقع موفق بودیم و در بعضی دیگر هم ناموفق عمل کردیم. مثلا عملیات های عبور از رودخانه یکی از مهم ترین و پیچیده ترین عملیات نظامی است چرا که باید خیلی از عوامل را مد نظر داشت. درعملیات بیت المقدس ما از چندین نقطه کارون پل زدیم و در فاصله نزدیک دشمن عبور کردیم، سرانجام وقتی که بالای سر عراقی ها رسیدیم باورشان نمی شد که این ها نیروهای ایرانی هستند. عملیات طریق القدس در منطقه رملی بستان انجام شد که با همکاری ارتش و سپاه از آن رمل ها عبور کردیم ولی در بعضی ازعملیات ها مثل بدر، خیبر و رمضان با اینکه مراحل موفقی را در عملیات سپری کردیم با موفقیت ختم نشد.

نحوه جنگیدن ایران اسلامی به یک الگو تبدیل شده است

بسیج پرس: در پایان اگر مطلبی است بفرمائید؟

عزتی: اهمیت ژئوپلوتیک و استراتژیک و ژئواکونومیک جمهوری اسلامی ایران روز به روز در جهان بیشتر می شود و هیچ کشوری در دنیا نیست که از این موقعیت برخوردار باشد. امروز نحوه جنگیدن ایران اسلامی و نحوه مقابله اش به عنوان یک الگو مطرح شده است و چه بخواهیم و چه نخواهیم انقلاب اسلامی صادر شده است. شما مشاهده می کنید که ارتش اسرائیل چندین بار در جریان جنگ های هشت روزه، 22 روزه، 33 روزه و 51 روزه به فلسطین و لبنان تجاوز کرد ولی در هیچ کدام به موفقیت نرسید. این ها همه ناشی از تجربیات دوران دفاع مقدس است و نشان می دهد که خون شهدای ما هدر نرفته است.

بسیج پرس: ممنون بابت وقتی که در اختیارمان قرار دادید.


کد خبرنگار : 1889

خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس