تاریخ : 19/تير/1392 - 14:25
کد خبر : 20434
سرویس خبری : علم و فناوری
 

موتور جستجوگر اسلامی راه اندازی شد

موتور جستجوگر اسلامی راه اندازی شد

موتور جستجوگر اسلامی جدیدی با نام «halalgoogling» راه اندازی شده است، که وب سایت های دارای محتوای ضد اسلامی را فیلتر می سازد.

به گزارش بسیج پرس، این موتور جستجوگر اسلامی که توسط پژوهشگران پاکستانی راه اندازی شده «halalgoogling» نام دارد، که با توجه به قوانین شریعت اسلامی وب سایت های که محتوی ضد اسلامی دارند را بلوک می کند.

مسئولان این موتور جستجوگر اسلامی طی مصاحبه  مطبوعاتی اعلام کردند: این موتور جستجوگر اسلامی نتایج موتورهای جستجوگر قدرتمندی مانند «گوگل»و «بینگ» را بازخوانی می کند، اما با این تفاوت که وب سایت های ضد اسلامی را به نمایش نمی گذارد.

حدود 1.6 میلیارد مسلمان در سراسر جهان زندگی می کنند، که بیش از نیمی از آنان به صورت روزانه برای رفع نیازهایشان از اینترنت استفاده می کنند. توسط این موتور جستجوگر قوی اسلامی، آنان می توانند با خاطری آسوده و بدون هیچ گونه نگرانی، خود و یا حتی فرزندانشان در دنیای اینترنت به گشت زنی بپردازند و مطالب مورد نظر خود را جستجو نمایند.

سیستم فیلترینگ خاص و منحصر به فرد این موتور جستجوگر نتایج جستجو های از قبیل مشروبات الکلی، همجنس گرایی، برهنگی و قمار که محتوی ضد اسلامی و حرام دارند را به نمایش نمی گذارد. به عنوان مثال اگر شما واژه قمار را در این موتور جستجوگر تایپ کنید، جمله ای با این عنوان را به شما نشان خواهد داد «هیچ نتیجه ای یافت نشد» و یا «شما محتوی حرام (ممنوع) را جستجو کرده اید».

در قسمت بالای این موتور جستجوگر گزینه های مانند اسلام، اخبار، ورزش و مراکز خرید برای جستجو آسان تر به کاربران ارائه شده است.

طراحان این موتور جستجوگر کاربران خود را تشویق کرده اند تا در بهبود و اسلامی تر شدن این موتور جستجوگر آنان را حمایت و یاری کنند، در همین راستا از آنان درخواست کرده است تا اگر به صورت اتفاقی با مطالب و یا وب سایت های حرام و ضد اسلامی برخوردند، سریعا لینک آن وب سایت را به مرکز پشتیبانی این پروژه توسط ارسال ایمیل گزارش دهند.

گفتنی ست، موتور جستجوگر اسلامی «halalgoogling» با توجه به فرهنگ و قوانین اسلامی طراحی شده و  سیستم آن به طور مداوم در حال بروز رسانی است.

این موتور جستجوگر حاصل زحمات بی وقفه یک ساله گروهی از پژوهشگران مسلمان پاکستانی است که به تمامی مسلمانان جهان ارائه شده است،. مسئولان راه اندازی این پروژه امیدوارند که این موتور جستجوگر بتواند مقام نخست موتور های جستجوگر را در بین کاربران مسلمان سراسر جهان کسب کند.


منبع : شبکه قرآن و معارف اسلامی

خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس