تاریخ : 04/آذر/1396 - 10:02
کد خبر : 105949
سرویس خبری : شهر
 

بسیج الگوی محور مقاومت است

هفته بسیج؛ نقل حماسه

بسیج الگوی محور مقاومت است

نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ در گفتگو با بسیج پرس؛ مدل و الگوی حضرت امام خمینی(ره) در سازماندهی نیروهای مردمی یعنی بسیج را الگوی محور مقاومت دانست و به موفقیت بهره گیری از این الگو در عراق و سوریه اشاره کرد.

به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج؛ حجت الاسلام نعیمی نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ د‌رگفت‌وگو با بسیج پرس؛ به بررسی ظرفیت بسیج در جامعه روحانیت پرداخته است، که در ادامه می‌خوانیم:


بسیج در چه شرایطی و به چه منظوری تشکیل شد ؟


با توجه به آنکه درسال 57 انقلاب اسلامی در شرایطی به پیروزی رسید که نیروهای مصلح دچار وضعیت خاصی شده بودند و سپاه تازه تشکیل شده بود، مملکت تهدیدات زیادی را از گوشه کنار کشور حس می‌کرد .حضرت امام برای مقابله  با حجمه‌های دشمن تدبیرشان این بود که باید از تمام ظرفیت‌های ملی استفاده کرد و آن ظرفیت بسیج مستضعفین بود. و همه اقشار به ابتکار حضرت امام خمینی (ره) بعنوان یک شجره‌ی طیبه به میدان وارد شدند و فعالیت کردند. برای مثال یکی از مشکلات منافقین بودند که از داخل، کشور را تهدید می‌کردند. برای سامان این وضعیت حضرت امام با دستور تشکیل یک ارتش 20میلیونی تدبیری کردند تا این شرایط را سامان داده و امنیت ایجاد کنند. با این دستور همه‌ی مردم مسئولیت پذیر شدند و تلاش کردند تا کشور را با همکاری هم یاری دهند. اوج مشارکت ملی در دفاع مقدس رصد می‌شود که دشمن با تمام ظرفیت‌های خود و جهان به ایران حمله کرد ولی این بسیج که به دستور امام ساخته شده بود به کمک ارتش آمد و وارد جنگ شد. این بسیج بود که از توان مردمی برای مقابله توانست نقش بسازایی را در جنگ ایفا کند.در همین راستا و تشکیل بسیج باید بگویم در حال حاضر کشور‌هایی که از روش و این شجره‌ی طیبه‌ی امام استفاده کردند توانستند حکومتی خوب و مناسب مردم تشکیل دهند مانند سوریه و عراق که با این همه مصیبت وارده همچنان حکومت و استقلال مردم حفظ شده است.

برای قوام بخشیدن به ظرفیت بسیج در جامعه روحانیون بسیجی چه کاری می‌توان انجام داد؟


به طبع  حرکت آحاد بسیج یک حرکت شکلی صرف نیست و باید از محتوا برخوردار باشد. برای مثال شهید حججی تنها یک نماد آموزش شکلی نیست بلکه نماد آموزش شکلی با محتوا است که این چنین اسوه و نماد مقاومت می‌شود. تمام این آموزش‌ها توسط روحانیون صورت گرفته است. بویژه در دوران دفاع مقدس این نقش روحانیون بسیار خوش درخشید، در دفاع مقدس که اگر تاریخ را بخوانید همراه هر گردان برای عملیات یک روحانی بود ولی نه روحانی که فقط سخنران باشد بلکه روحانی بود که خود وارد عمل می‌شد و می‌جنگید. روحانیون بسیاری را داریم که شهید شدند. این همراه بودن نشان داده است و بیان می‌کند که بسیح فقط حرف نمی‌زند و در عمل این نهاد مردمی را باید ببینند. با توجه به این موضوعات روحانیون نقش بسیار مهمی دارند و ایفا می‌کنند.
در انتها باید بگویم یکی از شعارهایی که امروز در سپاه بیان می‌شود اشعار تحول و تعالی سازمانی است و بسیج از سپاه جدا نیست و این شعار شامل بسیج هم می‌شود.باید عرض کنم که پیامبر می‌فرمایند که دو نوع نعمت برای مردم مجهول است، امنیت و سلامت که بنده در مورد امنیت باید بگویم که کشور ما در شرایطی قرار دارد که مورد طمع دیگر کشورها است. کشوری که توانسته در مقابل تمام ابر قدرت‌ها بایستد برای مثال وقتی با نماینده آمریکا صحبت می‌کنند و می‌گویند بزرگترین مشکل شما چیست می‌گوید ایران، ایران، ایران، باید توجه کنیم با تمام این شرایط و بسترها کشور ما توانسته امنیت را برای مردم برقرار کند. و باید بگوییم یکی از برقرار کننده‌های این امنیت بسیج است همین فرزندان این ملت که در دفاع مقدس هم خوش درخشیدند و باید قدر این سازمان دانسته شود. این قدردانی به چه صورت است که باید با حمایت‌های مردمی توسعه داده شود و برادرها و خواهران بسیجی باید بدانند که خدمت به کشور یک موهبت بسیار بالایی است و باید خدمت کنند و در همه‌ی عرصه‌ها وارد شوند و کمک کنند.


کد خبرنگار : 1952

خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس