تاریخ : 22/شهريور/1396 - 15:28
کد خبر : 101723
سرویس خبری : حماسه و پایداری
 

پیام آیت الله مظاهری به اجلاس بین المللی خادمان حسینی

پیام آیت الله مظاهری به اجلاس بین المللی خادمان حسینی

رییس حوزه علمیه اصفهان: برگزاری اجلاس خادمان حسینی فرصتی مغتنم برای تجلی جامعیت گفتمان حسینی است.

به گزارش بسیج پرس؛ در پیام آیت ا.. مظاهری رییس حوزه علمیه اصفهان به این اجلاس آمده است:

این اجلاسِ مردمی که سنّتی حسنه به منظور تکریم از خادمان فرهنگ والای عاشورا و تمجید از اهتمام و مساعی آنان در زنده نگاه داشتن نام و یاد و پیام نهضت حسینی است، فرصتی مغتنم و ظرفیّتی مناسب برای تجلّی جامعیّت و فراگیر بودن گفتمان حسینی است و از همین روست که در میان میهمانان ارجمند داخلی و خارجی این اجلاس، علاوه بر شخصیّت هاى محترمى از برادران اهل‌سنّت، چهرهاى مبرّزى ازسایر ادیان توحیدی و ابراهیمی نیز، حضور دارند، در این مجال مغتنم، ذکر نکاتی چند را به حضور شما عاشقان و شیفتگان حسینی‌، لازم می‌شمارم:

نکتۀ نخست: تأکید بر اهمیّت رسالت والا و خطیری است که بر عهدۀ شما خدمتگزاران آستان عظیم حسینی، قرار گرفته است. مجموعۀ اقدامات متنوّعی که در جریان عزاداری سالار شهیدان«سلام‌الله‌علیه» صورت می‌پذیرد از وعظ و خطابه گرفته تا مدح و مرثیه‌سرایی و سایر بخش‌ها و ابعاد آن، همه و همه به منظور تحکیم و تثبیت پیام‌های نهضت عاشورا و انتقال آن تعالیم حیات‌بخش و انسان‌ساز و جامعه‌پرداز به نسل‌ها و ادوار بعدی است و از آنجا که جریان عزاداری حسین‌بن‌علی، به مثابۀ یک رسانه پر نفوذ، تأثیرات گسترده و عمیقى را بر ذهن و ضمیر و شخصیت مخاطبان خود مى‌گذارد، بنابراین باید از این جایگاه رسانه‌ای برتر، بهترین بهره‌برداری به منظور ایفاء این رسالتِ بزرگ، صورت پذیرد.

نکتۀ دوم: ضرورت توجّه به وزانت قالب‌های انتقال این پیام بلند خصوصاً قالب‌های زبانی است. سخن فاخر و پر مغز، شعر ناب و جذّاب و تحریک‌کنندۀ شعور و فکر، مراثی و مدایح پر معنا و پرهیز از نثر و شعر بی‌محتوا و سست و بی‌پایه، باید همواره دغدغۀ خاطر همۀ نقش آفرینان در عزاداری‌ها و هیآت و مساجد و حسینیّه‌ها باشد.

نکتۀ سوم: تأکید بر حفظ اتّحاد و وحدت کلمه در جریان عزاداری‌ها خصوصاً در منابر و در مداحی‌هاست. کوبیدن بر طبل اختلافات مذهبی و تفرقه‌افکنی و تحریک حساسیّت‌های فرقه‌ای، طایفه‌ای و گروهی، نه در شأن مجالس عزاداری امام حسین«سلام‌الله‌علیه» است و نه مورد رضایت آن امام عالی‌مقام است و نه با فلسفۀ قیام و نهضت عاشورا سازگار است.

نکتۀ چهارم: لزوم مقابله با بدعت‌ها و خرافات و آسیب‌زدایی از عزاداری‌ها و مداحی‌ها است، که هم موجب بدآموزی برای مخاطبان خصوصاً نسل جوان است و هم چهرۀ تابناک دین و آیین را در نظر ناظران، مشوّه جلوه می‌دهد.

و نکتۀ پنجم: ضرورت توجّه و تکیه بر ظرفیّت گسترده و عظیم دستگاه حسینی برای گستراندن و نهادینه ساختن اخلاق و معنویّت در جامعه اسلامی و انسانی است. سالار شهیدان مظهر ادب و اخلاق و حکمت بود و نباید هیچ‌گاه در تریبون و نهادِ عزاداری او، کمترین امر خلاف ادب و اخلاق راه پیدا کند.

اگر این نکات پنج‌گانه، پیوسته در مدّ نظر و عمل خادمان و مادحان حسینی باشد، بی‌شک توفیق آنان در اقامۀ عزای حسینی تضمین و تأمین خواهد شد.

لازم می‌دانم از همۀ مسئولان و متصدّیان برگزاری این اجلاس که با اهتمام خود زمینۀ تشکیل این همایش شکوهمند را فراهم آورده‌اند، و نیز میهمانان محترم داخلى و خارجى، و هیأت‌هاى مذهبى صمیمانه تقدیر و تشکّر نمایم.

معاون استانداری و دبیر استانی پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی در آغاز این اجلاس، اصفهان را مهد هنر، فرهنگ، گردشگری و باورهای زیبای حسینی دانست و گفت: با وجود هیئت های زیارد مذهبی و پیر غلامان در فضای زیبا شرایط را برای شیفتگان امام حسین(ع) فراهم می کند.

حسین سیستانی افزود: اصفهان با تقدیم 23هزار شهید و 4هزار آزاده پیشگام و پیشتاز در عرصه دفاع مقدس بوده و امروز هم در دفاع از حرم اهل بیت شهدای زیادی تقدیم کرده است.

وی برگزاری چند برنامه ویژه در حسینیه و اماکن مذهبی را از جمله برنامه های این اجلاس برشمرد.خبرگزاری سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس