پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 بهمن 1396

           
تاریخ : 21/مرداد/1396 - 15:49 کد خبر : 99349

نشست نقد و بررسی کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» برگزار شد

بسیج پرس - شست نقد و بررسی کتاب « صنایع دستی و اقتصاد خلاق» در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد .


نشست نقد و بررسی کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» برگزار شد

به گزارش خبرگزاری بسیج پرس؛ نشست نقد و بررسی کتاب « صنایع دستی و اقتصاد خلاق» که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به تازگی ترجمه و منتشر شده است در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد .


در این نشست دکتر بهمن نامدار مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و سرکا خانم دکتر پویا محمودیان مدیر کل صادرات سازمان میراث فرهنگی و دکتر شالبافیان مسئول کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و همچنین دکتر شهاب طلایی مترجم کتاب حضور داشتندو به سخنران و نقد کتاب حاضر پرداختند.


نامدار مطلق ضمن تشکر از دکتر طلایی، مترجم کتاب «صنایع دستی و اقتصاد خلاق» گفت : حوزه صنایع دستی نیاز مند تحقیق، پژوهش، ادبیات و نظریه  است که این کتاب میتواند به بخشی از آن پاسخ بدهد، اگر به دنبال رشد اقتصادی و توسعه پایدار هستیم باید از این کتابها ترجمه شود.
وی ادامه داد : عنوان این کتاب بسیار مناسب انتخاب شده است چرا که هم واژه ها مرتبط هستند و  هم این موضوع جزو آخرین مباحث مطرح شده در جهان است. در قسمت نام کتاب هم از عنوان صنعتی استفاده شده است و هم از اقتصاد. مولف با حدودیتهایی برای نوشتن مواجه بوده است و نقد هایی برای کتاب وجود دارد ولی در عین حال، اطلاعات وسیع و ارجاعات کامل آن از امتیازاتش محسوب میشود.


محمودیان اظهار کرد: در حوزه نظری و پژوهشی مبحث صنایع دستی گامهای بسیار خوبی برداشته شده است. اولین قدم این راه، با ترجمه این کتاب شروع شد و امیدواریم روزی شاهد تالیف کتاب در زمینه صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران باشیم و در مسیر اقتصاد خلاق و جایگاهش گام برداریم .


شالبافیان در رابطه با اهمیت وجود ادبیات نظری پیرامون مباحث کلان کشوری گفت: هر چقدر برای یک موضوع ادبیات بیشتری تولید شود  و بیشتر در گفتمان جاری کشور قرار گرفته باشد بهتر میتواند در تصمیمات کلان کشور در رابطه با آن موضوع اتخاذ کرد .
عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان ادامه داد : صنایع دستی نقش حیاطی در حوزه اقتصاد ایفا می کند ولی در کشور ما این موضوع به راحتی قابل درک نیست و علت عمده آن هم نبود ادبیات نظری کافی در آن حوزه میباشد. ترجمه این کتاب را به عنوان یک تلاش مقدماتی به فال نیک میگیریم.


طلایی اظهار کرد: ایده ترجمه این کتاب از آن جایی شروع شد که مشاهده کردیم منابع علمی چندانی در مباحثی که رویکرد اقتصادی به صنایع دستی داشته باشد و جود نداشت . دسته بندی صنایع دستی در زیر مجموعه های اقتصاد خلاق به این دلیل مورد بحث بوده است که می‌تواند در سطح کشوری و بین اللمللی از حمایت های دولتی و جهانی برخوردار شود .یکی از نکات مهم این کتاب این است که در آن مباحث جنسیتی مطرح میشوند و زنان را افراد غالب مشغول در این کار ها می‌داند .


در پایان نشست از سخنرانان و مترجم کتاب تقدیر شد. 

 

 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1952

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس