پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 30 آبان 1396

           
تاریخ : 15/مرداد/1396 - 17:28 کد خبر : 98836

سلبریتی ها به ما چه می دهند

بسیج پرس - دیگر مهم نیست که یک بازیگر در هنر خود چه مقدار توانمند است بلکه عناصری چون زیبایی ، تیپ و پوشش ،روابط خانوادگی،سبک زندگی، گرایش ها و فعالیت های سیاسی و اجتماعی است که در معرض توجه افکار عمومی قرار می گیرد .


سلبریتی ها به ما چه می دهند

زمانی نه چندان دور بازیگران سینما وتئاتر و یا خوانندگان به علت هنرشان و بازیکنان فوتبال برای بازی خوبشان مورد توجه بودند اما امروزه به مدد رسانه همه چیز به کلی تغییر کرده است .

دیگر مهم نیست که یک بازیگر در هنر خود چه مقدار توانمند است بلکه عناصری چون زیبایی ، تیپ و پوشش ،روابط خانوادگی،سبک زندگی، گرایش ها و فعالیت های سیاسی و اجتماعی است که در معرض توجه افکار عمومی قرار می گیرد .

به خوبی می توان دریافت کارکرد سلبریتی ها در جامعه امروز بشری دیگر فراتر از حوزه های هنر و ورزش و رسانه شده و در واقع این پدیده به تمام ساحات حیات انسانی وارد شده است .

هنگامی که انسانها آرزوهای دست نیافته خود را در وجود سلبریتی های محبوب خود می بینند خواه ناخواه سعی در همانندسازی ظاهر و کلام و اخلاق و در یک کلام سبک زندگی خود با قبله آمالشان می کنند هرچند شاید نتوانند به طو کامل سبک زندگی آنها را به طور کامل در حوزه هایی چون مصرف کالا و مدگرایی به علت محدودیت هایشان در زندگی اجرا کنند اما تلاش خواهند کرد تا شمه ایی از آن را به نمایش بگذارند .

امروزه با ورود سلبریتی ها خصوصا در حوزه سبک زندگی وجود نیاز به حساسیت های بیشتری نسبت به رفتار و زندگی این افراد احساس می شود چرا که جوانان و نوجوانان با الگوگیری از این افراد به راحتی بسیاری از هنجارها و یا ناهنجاریهای رفتاری آنها را پذیرفته و دوست خواهند داشت .

هنگامی که یک بازیگر یا فوتبالیست به مصرف دخانیت ، مواد مخدر ، مشروبات الکلی و یا روابط غیر اخلاقی در حوزه خانوادگی اشتهار می یابد نمی توان از جوان یا نوجوانی که صادقانه به آن فرد عشق می ورزد این انتظار را داشت که نسبت به این گونه رفتارها گرایش نداشته باشد.

در واقع می توان تا حدودی سطح خواسته ها، آمال و آرزوها و همچنین فرهنگ عامه یک جامعه را با سلبریتی های محبوب آن جامعه سنجید و این حساسیت توجه به این موضوع را به خوبی آشکار می کند .

 البته این معنای تهدید آمیز بودن صرف مسئله سلبریتی ها نیست بلکه این نوع سلبریتی ها و پیروی تودها از آنهاست که می تواند تهدیدزا باشد ، همانگونه که امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرماید : حب الشیء یعمی و یصم ، محبت بسیار باعث کر و کور شدن انسان ها می شود بطوریکه عیوب و نقاط ضعف دیده نمی شود به عبارتی از دید پیروان سلبریتی ها هر چه از محبوب رسد نیکوست حتی اگر سلبریتی مورد علاقه اش از لحاظ سواد و اخلاق و مسائل خانوادگی ضعف های بسیاری داشته باشد .

این مسئله به تعبیر بعضی نوعی از بت پرستی مدرن است که شاید زیاد هم بیراه نگفته باشند چرا که طبق فرموده امام صادق علیه السلام : هر کس گوش به سخن گوینده ایی کند در حقیقت او را پرستیده پس اگر از خدا سخن گوید یعنی راست و حق سخن گوید، شنونده خدارا پرستیده و اگر از ابلیس سخن گوید یعنی دروغ و باطل گوید ابلیس را پرستیده است .

 این مسئله می تواند بسیاری از هنجار های فرهنگی و اجتماعی مان را در معرض تهاجم یک طبقه خاص با رویکردی متفاوت از فرهنگ و بومی و دینی مان قرار دهد که به جهت جذابیت های خاص و به مد رسانه بسیار جدی و اثر گذار خواهد بود .

این مسئله خود رادر عرصه سیاسی نیز ورود کرده و این طبقه خاص سعی دارند از نفوذشان بر خیل طرفدارن خود در راستای پیروزی گفتمان سیاسی مطلوب نظرشان استفده کنند، که این مسئله می تواند ذیل مسئله سیاست ورزی تعریف جدیدی از پوپولیسم را ارائه دهد .

در واقع استفاده از محبوبیت فعالان عرصه سینما ، موسیقی و ورزش در حوزه سیاست نوعی از پوپولیسم را نمایش می دهد که با انحراف افکار عمومی از نیازها و مسائل اصلی کشور در آینده این امکان را به وجود می آورد تا آسیب های بسیار جدی به بنیان های جامعه ما وارد شود .

به نظر می رسد هر چه سواد فرهنگی و سطح مطالعه در کشور افزایش یابد و افراد جامعه را از دوران کودکی و نوجوانی به تفکر و اندیشیدن در ارتباط با هنجارها ، باورها و سنت ها سوق دهیم مشکلات ما در آینده کمتر خواهد بود چرا که اثر گذاری سلبریتی ها عموما در جوامعی که سطح سواد و اندیشه در آن نازل است راحت تر صورت می گیرد و این اجازه را به خود می دهند که در هر زمینه ایی هر طور که مایلند با هنجار های فرهنگ ملی و باورهای دینی بازی کنند .

در حقیقت افزایش سطح دانش و اندیشه و خودباوری در آحاد جامعه عرصه را بر جولان این پدیده نه چندان مبارک سخت تر خواهد کرد .


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.






چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس