پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 26 دي 1396

           
محسن جلیلوند، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل
تاریخ : 15/مرداد/1396 - 11:34 کد خبر : 98742

تفاوت‌های آزادی اسلامی با آزادی لیبرالیسم چیست؟

بسیج پرس - در لیبرالیسم تعاریف مختلفی از آزادی وجود دارد، از آزادی‌های فلسفی و جامعه‌شناسی گرفته تا آزادی‌های جنسی.آن چیزی که در غرب مطرح است، به جهت مقابله با عقاید قرون وسطی مطرح شده‌ است و تعریف متفاوتی با آن دوران دارند.تعریف آن‌ها از آزادی، اومانیستی و انسان‌گرایی است.


تفاوت‌های آزادی اسلامی با آزادی لیبرالیسم چیست؟

به گزارش بسیج پرس؛ با توجه به فرا رسیدن سالروز حقوق بشر اسلامی و گرامی داشت آن، دکتر محسن جلیلوند، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل، در مصاحبه‌ای پیرامون موضوع حقوق بشر و مقایسه تعریف عدالت در اسلام و جوامع غربی، بیان داشت:

«آن چیزی که به عنوان حقوق بشر در غرب مطرح شده، در واقع بازتاب قرون وسطی و حاکمیت کلیسا بوده است و جهت تقابل با آن مطرح شده است. اگر به تاریخ مراجعه کنیم، در دوران حکومت دینی در اروپا که هزار سال به طول انجامید، اجهاف و ظلم بسیاری به نام دین علیه مردم انجام می‌شد. با گذشت این دوره، حقوق بشری را به عنوان یک عقیده اومانیستی و انسانگرایی مطرح نمودند و با این کار خود را از خداوند دور کرده و به زمین متصل نمودند. به این خاطر است که آن‌ها حقوق خود را بر اساس مادیات برنامه‌ریزی نمودند. در حقیقت این گفتمان، پاسخی به آن دوران زور و فشار است».

وی در مورد محتویات حقوق بشر اسلامی افزود:

«حقوق بشر اسلامی برگرفته از قرآن و سنت نبوی است و بشر در اسلام تعریفی جهانی دارد و بر اساس آن باید به انسان کرامت داد. در قرآن و سنت بسیار زیاد به انسان بها داده شده است. به این خاطر، مبانی آن متفاوت با حقوق بشر لیبرالیستی و حقوق شخصی است.اما آن چه که وجود دارد، این است که تا کنون چیزی در مورد مبانی و منشور حقوق بشر اسلامی تدوین نشده و حداقل بنده تا کنون چیزی در این مورد مشاهده نکرده‌ام. ما فقط فریاد آن را می‌شنویم ولی در عمل کاری انجام نمی‌دهیم. در واقع، آن برداشتی که ما از اسلام داریم، ممکن است با دیگر کشورهای اسلامی متفاوت باشد و نمی‌توان گفت که حقوق بشر منسجمی داریم که مورد قبول حدود یک میلیارد مسلمان باشد».

جلیلوند در خصوص تعریف آزادی در حقوق بشر لیبرالی بیان کرد:

«در لیبرالیسم تعاریف مختلفی از آزادی وجود دارد، از آزادی‌های فلسفی و جامعه‌شناسی گرفته تا آزادی‌های جنسی.آن چیزی که در غرب مطرح است، به جهت مقابله با عقاید قرون وسطی مطرح شده‌ است و تعریف متفاوتی با آن دوران دارند.تعریف آن‌ها از آزادی، اومانیستی و انسان‌گرایی است.این نوعی آزادی است که انسان توسط آن با آسمان ارتباطی ندارد و در انجام امور خود نیز محدودیتی ندارند، برای مثال همجنس‌بازی را از حقوق خود می‌دانند. این‌ نوع عقاید حتی با ذات مبانی بشر نیز متفاوت است.ا لبته نکات مثبتی نیز درون این نظام قرار دارد.آزادی سکولاریستی مفهوم این آزادی است».

وی در مورد تعریف آزادی در حقوق بشر اسلامی ادامه داد:

«یکی از شعارهای انقلاب اسلامی، آزادی بود. اما در این آزادی باید چهارچوب آن نیز مشخص باشد. از هر دو وجه باید انتقاد کرد؛ برخی می‌گویند آزادی مساوی بی‌بندوباری است و برخی دیگر می‌گویند آزادی سکولاریسمی است. بنابراین، آزادی با فرهنگ آن کشور تعیین می‌شود و بر این اساس باید تبیین شود. در غرب استانداردی وجود دارد، آن هم این است که انسان آزاد است تا وقتی که به آزادی دیگران تجاوز نکند. برای مثال در غرب می‌توان علیه خدا چیزی بیان کرد اما اگر در مورد هولوکاست صحبتی شود جرم شناخته شده و فرد را زندانی می‌نمایند! این نوع آزادی جنبه‌های مثبتی نیز دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد».


انتهای پیام//
منبع : استاد نیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس