پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 مهر 1397

           
اصغر زارعی، تحلیگر مسایل سیاسی کشور:
تاریخ : 10/مرداد/1396 - 10:24 کد خبر : 98353

مردم تاوان سنگین دشمن‌شناسی مسئولین را دادند

بسیج پرس - آمریکایی‌ها نمی‌توانند مانع توسعه و قدرت روزافزون جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف شوند. ما باید بر اساس منافع کشورمان پیش رویم، ما باید با قوت و قدرت آنچه را که مصلحت نظام و مردم است انجام دهیم و آنچه که منافع ملی ما ایجاب می‌کند را در دستور کار خود قرار دهیم. تجربه کاملاً ثابت کرده هر زمان ما با زبان ضعف، مصالحت و انعطاف با دشمن صحبت کردیم،آنها گستاخ‌تر شده‌اند.


مردم تاوان سنگین دشمن‌شناسی مسئولین را دادند

به گزارش بسیج پرس؛ اصغر زارعی، تحلیگر مسایل سیاسی کشور در گفت‌وگویی، پیرامون تصویب تحریم‌های مجلس سنای آمریکا علیه ایران و تأثیرات آن بر برجام بیان داشت:

«همانطور که قابل پیش‌بینی بود، دوره جدید تحریم‌ها توسط آمریکا پس از توافقنامه برجام همچنان استمرار پیدا کرد و ما شاهد تحریم‌های گوناگونی به بهانه‌های مختلف بودیم. از قانون تحریم‌های «آیسا» تا مصوبه اخیر کنگره آمریکا که در مجلس نمایندگان تنها بیست مخالف از چهارصدوپنجاه نماینده  و در مجلس سنا نیز تنها دو مخالف داشت، همگی نقض برجام می‌باشد و این قابل انکار نیست.»

وی در مورد تحریم کشورهای روسیه و کره شمالی در کنار ایران گفت:

«آن چه که مهم است، این است که علاوه بر ایران، روسیه و کره شمالی نیز تحریم شده‌اند و همه‌ مسئولین اعم از موافقین و مخالفین برجام در مصوبه جدید، نقض آشکار مفاد برجام را اذعان دارند. طی تصویب اینگونه تحریم‌ها، دقیقاً مفاد ۲۶، ۲۷ و ۲۹ برجام به کلی نقض شده و آن را زیر سؤال برده است. همانطور که مخالفین و منتقدین برجام از ابتدا هم بیان می‌کردند، خوشبینی وخوش باوری برخی مسئولین باعث شد که مسائل به این جا ختم شود و حتی گستاخ‌تر از این هم شوند. متأسفانه این گستاخی به حدی است که زمزمه‌هایی در مورد اعمال تحریم‌های جدید و اقدامات بازرسی از سایت‌های نظامی ایران به گوش می‌رسد و بیان می‌دارند که با این کار سعی در کاستن قدرت نظامی و اقتدار جمهوری اسلامی را دارند.»

زارعی افزود:

«شرایطی که در آن قرار داریم بسیار حساس بوده و عملاً می‌توان گفت که برجام به فرجام نرسید و  سایر طرفین توافقات مثل کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روسیه و چین عکس‌العمل خاصی را نشان ندادند.آمریکا با اجرای سیاست‌های جانبدارانه خواهان این است که عقاید سیاسی خود را به تحمیل نماید و به دنبال ایجاد یک دیکتاتوری در دنیا می‌باشد.

وی همچنین نسبت به همکاری سایر شرکای آمریکایی با اینگونه تحریم‌ها بیان داشت:

«آن‌ها حتی حاضر نیستند که شرکای اروپایی را با خود همرا نمایند و برخلاف منافع آن‌ها، حتی درصدد دگرگونی در روابط اروپا با جمهوری فدرال روسیه می باشند و با چالشی جدی مواجه کنند که همین مسئله انتقاداتی را از سوی برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خصوصاً آلمان و فرانسه و برخی کشورهای دیگر در پی داشته است. آنچه که برای ما حائز اهمیت است این است که نظام جمهوری اسلامی ایران با تداوم سیاست ‌های اصولگرانه و مصالحانه خود و مبانی تعریف شده در جهت حفظ منافع ملی، قدرت و عزت می‌کوشد و این تحریم و تهدیدها نمی‌تواند ما را از هدفمان دور سازد و ما قطعاً مسیر خود را ادامه خواهیم داد.»

این تحلیلگر سیاسی با اشاره به خوشبینی برخی مسئولین در هنگام تصویب برجام افزود:

«متأسفانه برخی از مسئولان در یک مقطعی دچار خوش‌نگری و سهل‌انگاری شدند و بخشی از دستاوردهای علمی و هسته‌ای خود را که سرمایه‌های گران بهایی بودند، به بهانه‌ی ایجاد اطمینان و اعتمادسازی دشمن از دست دادیم. جایگزین کردن این‌ها نیاز به زمان دارد اما با اراده و باور ملت ایران می‌توان با سرعت بیشتری شرایط را به قبل برگرداند، هر چند بسیار سخت و پر هزینه است اما باید این مسیر را با قاطعیت طی نمود و چاره‌ای جز آن نداریمکه ر این راه مشقّت‌هایی را نیز تحل نماییم. این‌ها لازم است، چرا که زبان و ادبیات که در دنیا حاکم است، زبان زور،  قدرت و اقتدار می‌باشد. ما نباید فریب لفاظی‌ها و لبخندهای طرف مقابل را بخوریم. اعتماد به دشمن برابر با از بین رفتن فرصت‌ها و نابودی امکاناتی است که بتواند ما را در جهت قدرت و عزت و اقتدار پیش برد و در حال حاضر افرادی که موافق برجام بودند، از جمله دکتر بهشتی‌پور و حتی خود آقای ظریف، به مخالفت با آن درآمده و نقض آن را صراحتاً بیان داشتند. بدعهدی آمریکا برای همگان محرز شده است.»

وی در پایان خاطرنشان کرد:

«آمریکایی‌ها نمی‌توانند مانع توسعه و قدرت روزافزون جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف شوند. ما باید بر اساس منافع کشورمان پیش رویم، ما باید با قوت و قدرت آنچه را که مصلحت نظام و مردم است انجام دهیم و آنچه که منافع ملی ما ایجاب می‌کند را در دستور کار خود قرار دهیم. تجربه کاملاً ثابت کرده هر زمان ما با زبان ضعف، مصالحت و انعطاف با دشمن صحبت کردیم،آنها گستاخ‌تر شده‌اند. همانطور که شاهد بودیم آن‌ها اعلام کرده‌اند که این تحریم‌ها بود که ما را به پای میز مذاکرات کشان، اما این اقتدار و قدرت هسته‌ای ما بود که شرایط را برای آن‌ها ایجاب کرد تا با زبان گفت‌وگو و مصلحانه هدف خود را پیش برند. لذا، متأسفانه نحوه بیان و دیپلماسی ما مشکل داشت و نتوانستیم از داشته‌ها و فرصت‌ها برای پیش برد اهداف خود استفاده‌  مطلوبی داشته باشیم. دشمن از همین راه به ما ضربه وارد کرده و واقعیت امروز اینست که تاوان اطمینان و اعتماد شتابزده خود به دشمنان را می دهیم.»


انتهای پیام//
منبع : استاد نیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس