پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 29 بهمن 1396

           
تاریخ : 07/مرداد/1396 - 10:49 کد خبر : 98059

کابینه دوازدهم و چالش سهم‌خواهی

بسیج پرس - جدال سهم خواهی جریان‌ها و افراد از کابینه جدید تبدیل به یک آزمون بزرگ برای اقتدار واستقلال رئیس جمهور و دولت آینده او شده است که تماشاگران و تحلیلگران بسیاری مشتاق دیدن نتیجه این آوردگاه هستند.


کابینه دوازدهم و چالش سهم‌خواهی

به گزارش بسیج پرس؛هرچه به زمان تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوازدهم و در پی آن تعیین تکلیف اعضای کابینه نزدیک‌تر می شویم شنیده‌ها حاکی از بالا گرفتن رایزنی‌ها و تلاش برای دریافت سهم بیشتر در دولت آینده از سوی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی است .

این مسئله که گاهی تا مرز کنایه و خط و نشان کشیدن افراد و جریان‌ها نیز پیش رفت به طوری که جدال لفظی حسام الدین آشنا مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور و محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید که در سطوح عالی دولت و مجلس شورای اسلامی قرار دارند نشان دهنده عمق اختلافات در پس پرده مذاکرات است.

عارف که چند هفته قبل به کنایه حسن روحانی رئیس جمهور منتخب دوازدهم را خطاب قرار داد و گفته بود : بعضی پیروز می شوند فراموش می کنند چه کسانی برایشان زحمت کشیده اند به نوعی انتظار جریان اصلاحات در برداشت از محصول انتخابات دوازدهم را به حامیان رییس جمهور گوشزد کرد .

در دیگر سو حامیان دولت در مجلس و گروه های سیاسی حامی رییس جمهور روحانی نیز سعی در دفاع از آزادی عمل ایشان در انتخاب و چینش اعضای  کابینه دارند .

پاسخ توئیتری آشنا به عارف و اظهارات سخنگوی حزب اعتدال و توسعه که از جریان های نزدیک به ریاست محترم جمهور محسوب می شود به خوبی موید این مسئله است که حامیان و اطرافیان حجت الاسلام روحانی با برآوردی که از فضای مجلس و جامعه در پسا انتخابات دارند سعی در کاهش سهم دهی موثر به جریان اصلاحات داشته تا به خوبی به بزرگان اصلاحات یادآور شوند که دولت تدبیر و امید رحم اجاره ایی اصلاح طلبان نخواهد بود و دولت وظیفه ایی برای سهم دهی در کابینه در قبال حمایت اصلاح طلبان ندارد .

این جدال که حتی پیش از انتخابات به گروکشی حمایت از دولت در عوض پررنگ تر شدن نقش  اصلاح طلبان در دولت دوازدهم توسط جریانهای اصلاح طلب منجر شد خود گویای عزم جدی این جریان برای به دست آوردن نقش موثرتر در ساختار  دولت آینده است .

اما گویا هر چه پیش می رود این موضوع که سهم اصلاح طلبان در دولت دوم حسن روحانی هرگز در حد و اندازه توقعشان از دولت جدید نبوده است آشکارتر می شود و اگر کسی هم به این موضوع اعتراضی داشته باشد باید منتظر عواقب تلخی برای گفتار و کردار خود باشد، کما اینکه حمله های اخیر به پسر عارف با رمز ژن برتر به خوبی نشان از توانایی های اطرافیان دولت در حوزه جنگ روانی است .

این مسئله گه گاهی نیز با اظهار نظرهایی در مورد لزوم کنار گذاشتن عده ای از اعضای فعلی کابینه به بهانه عملکرد ضعیفشان از سوی اصلاحطلبان و برخی اعضای فراکسیون امید خصوصا دغدغه های مطرح شده از سوی آنان در مورد وزارت کشور به خوبی عیان می شود.

اینکه دولت در مسیر حرکتش دوست نداشته باشد به یک شرکت سهامی تیدیل شود امری بسیار پسندیده و نیکوست اما این مهم به شرطی محقق خواهد شد که سهم گیری ها فقط از یک جناح خاص از اصلاح طلبان حرام نباشد و در پشت پرده بده بستانی بین جریان های موثر در مجلس و رئیس جمهور منتخب در مورد کابینه جدید شکل نگرفته باشد، تا آقای روحانی از این رهگذر بتواند حمایت آنها را به این شیوه خریداری کند .

واقعیت آن است که حسن روحانی ریاست جمهوری هیچ گاه یک اصلاح طلب به معنای تشکیلاتی و گفتمانی نبوده است و این موضوع در سوابق او هم به خوبی آشکار است و این پیوند مصلحتی پس از پیروزی ریاست محترم جمهوری در دور دوم و با توجه به پایان یافتن نیاز حجت الاسلام روحانی به حمایت گروه ها سیاسی در عرصه انتخابات به آرامی به سردی می گراید.

از طرف دیگر طبیعی است که اصلاح طلبان برای در امان ماندن از هزینه هایی که به جهت حمایت خود از دولت در انتخابات آینده باید بپردازند به مرور سرنوشت خود را از دولت مستقر جدا سازند، همانطور که روحانی سعی در بیرون کشیدن خود از زیر سایه جریان اصلاحات دارد و می خواهد هویت مستقلی همچون مرحوم هاشمی رفسنجانی  برای خود تعریف کند .

بنابرین بعید به نظر می رسد روحانی تسلیم فشار گروه هایی شود که تنها از باب مصلحت با او در یک کشتی قرار گرفته اند و قطعا سعی خواهد داشت کسانی را انتخاب کند که به گفتمان و فکر و عمل او باور داشته باشند و به این ترتیب اصلاحات ناچار خواهد بود حتی زودتر از پیش بینی ها به فکر جدا کردن مسیر خود از دولت مستقر باشد .

به هر روی باید منتظر ماند،  آینده  نشان خواهد داد میزان وفاداری اصلاحات و دولت به یکدیگر تا کجا ادامه خواهد داشت.

 

سید مجتبی میران


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس