پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 26 دي 1396

           
نوذر شفیعی در گفت‌و گو با بسیج پرس
تاریخ : 04/مرداد/1396 - 15:33 کد خبر : 97923

آمریکا با فشار بر ایران به دنبال برجام های دیگر است

بسیج پرس - کارشناس مسائل بین المللی گفت: آنچه اتفاق افتاده است اشکال از جمهوری اسلامی ایران یا از اعضای برجام نیست این یک اقدام خودسرانه است که آمریکایی‌ها انجام می دهند و مدعی هستند این را خارج از چارچوب برجام داریم انجام می دهیم و تلویحا به ما می گویند که شما هم باید بیایید در مورد این موضوعات هم مذاکره کنید .


آمریکا  با فشار بر ایران به دنبال برجام های دیگر است

به گزارش بسیج پرس؛ نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین المللی در گفت در ارتباط با تحریم های جدید امریکا بر علیه ایران گفت: نکته اول در این خصوص آن است که انچه در دستگاه هیئت حاکمه آمریکا تحت عنوان تحریم های ایران ، روسیه و کره شمالی اتفاق افتاده است و این تصمیمی که اتخاذ شده است آن بخشش که مربوط به ایران هست در واقع خارج از موضوع برجام است .

وی اضافه کرد: نباید در این زمینه اشتباه کرد، این مسئله  موضوعی خارج از برجام است یا به عبارت دیگر این تحریم ها تحریم‌هایی غیر هسته ای است .این ها تحریم هایی است که به مسائل موشکی ،تروریزم ، نفوذ ایران در منطقه و یک مقداری از آن هم مربوط به بحث حقوق بشر است در واقع می خواهم این را بگویم که اینها تحریم هایی که به جهت مسائل هسته ایی ایران وضع شده باشند نیستند .

نمیانده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد : نکته دوم این است که برداشت کلی جمهوری اسلامی ایران در ابتدای مذاکرات این بود که اگر ما فقط در مورد هسته ایی بحث کنیم برایمان مفید خواهد بود فلذا تمرکزمان را بردیم بر روی مسئله ی هسته ایی و پیشنهاد خودمان بود و به آمریکایی ها هم گفتیم ما فقط در مورد مسائل هسته ایی بحث می کنیم و لا غیر ، آنها هم قبول کردند  .

وی افزود : در بحث هسته ایی واقعیت این است که ایران خوب پش رفت مذاکراتی صورت داد که مذاکرات سختی بود و  به برجام منجر شد،  الان هم در برجام تنها نقطه ضعف در حوزه اجرا آمریکایی ها هستند بنابرین در این موضوع هرچه فریاد داریم باید بر سر آمریکایی ها بزنیم نه بر خودمان ، نه بر اروپایی ها و نه بر روس ها یا چینی ها ، یک کشور دیگری از یک معاهده ی چند جانبه بین المللی تخطی کرده است .

این کارشناس سیاسی ادامه داد: حالا می خواهم این را بگویم که آیا ما در آن زمانی که داریم مذاکره می کنیم و استراتژی طراحی می کنیم برای ما قابل فهم نیست که با این شیوه از کار که داریم پیش می رویم آمریکایی ها درست است که تحریم هایی که به بهانه ی مسائل هسته ایی علیه ما وضع شده است چه تحریم های سازمان مللی باشد و چه تحریم های اتحادیه اروپا و یا کنگره ای و چه تحریم های دستورهای فرامین اجرایی رئیس جمهور باشد ممکن است همه اینها حذف شود کما اینکه تحریم های امریکا به قوت خود باقی است اما ما فکر نمی کردیم که همین تحریم ها ممکن هست به بهانه های دیگر علیه ما وضع بشود؟

وی افزود :  یعنی الآن ما هر آن چه را که لغو کردیم د نتیجه برجام در نتیجه مسائل موشکی در نتیجه مسائل نفوذ ایران در خاورمیانه در نتیجه تروریزم در نتجه بحث حقوق بشر اتهاماتی که از قبل وجود دشت یعنی از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بعضا وجود داشته علیه ما الآن وضع شده است یعنی امریکایی ها از در خارج شدند و از پنجره وارد شدند ، یعنی تحریم ها در حوزه هسته ایی لغو کردند اما در سایر حوزه ها اینها دوباره وضع کردند از طریق سایر حوزه ها همان را دارند دوباره دارند وضع می کنند .  

شفیعی در ادامه کفت:  من به نظرم می آید این مسئله با روح برجام تناقض دارد نه با جسم برجام البته جسم برجام هم همینطور هست تلویحا مفادی هست که جسم برجام را هم نقض می کند .

وی در ادامه توضیح می دهد : این که می گویم با روح برجام در تناقض است به این علت است که بررجام کشورها را به سمت همکاری و حسن نیت دعوت می کند ، کشورها را وادار می کند که اگر در جایی هم تخلفی صورت گرفت انعطاف نشان بدهند و آن را از طریق مذاکره آن را حل و فصل کنند و  اینکه می گویم با جسم برجام تناقض دارد چون در برجام به طور مشخص آمده که آمریکایی ها یا هیچ کشور دیگری نباید فرآیند سرمایه گذری فرآیندهای تجاری ایران با دنیای ارج را تحت تاثیر قرار بدهد .

وی افزود : علی ای حال می خواهم این را بگویم آنچه که اتفاق افتاده است اشکال از جمهوری اسلامی ایران یا از اعضای برجام نیست این یک اقدام خودسرانه است که آمریکایی ها انجام می دهند و مدعی هستند این را خارج از چارچوب برجام داریم انجام می دهیم و تلویحا به ما می گویند که شما هم باید بیایید در مورد این موضوعات هم مذاکره کنید ،  یعنی شما دقیقا مثل برجام که درباره مسائل هسته ایی بود و ما به یک نتایجی رسیدیم الان شما باید بیاید درباره مسائل موشکی ،صلح خاورمیانه و مسئله حقوق بشر صحبت کنیم و این را هم مثل فعالیت های هسته ایی شما قاعده مند کنیم ، فردا شما باید بروید راجع به این دستور کار مذاکراتی صحبت کنید.

وی ادامه داد : به عنوان نتیجه نهایی این را می گویم که  تحلیل این تحریم ها و اقدامات این بود که از طرف جمهوری اسلامی ایران این مسئله قابل قبول نیست بنابراین این اقدامات  بخشی از خصومت های امریکا از ابتدای انقلاب اسلامی ایران است که در گذشته و حال داشته است و در ادامه هم خواهد داشت .

و در پایان گفت : برجام یک تلنگری از طرف ایران برای آزمودن آمریکایی ها بود حالا مشخص شده است که امریکایی ها در این آزمون موفق بیرون نیامدند بنابراین آن بحثی که می گویند امریکایی ها قابل اعتماد نیستند بیشتر مشخص می شود  . 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس