پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 30 آبان 1396

           
در پی اظهارات فرزند محمدرضا عارف
تاریخ : 04/مرداد/1396 - 12:26 کد خبر : 97866

رابطه ژن برتر و فرهنگ اشرافیگری

بسیج پرس - چند روز قبل فرزند محمدرضا عارف علت موفقیت خود را نه به واسطه پدرش بلکه به دلیل داشتن "ژن خوب" اعلام کرد. مسئله ژن خوب و نه استفاده از نام پدر در عرصه ارتباط گیری با شرکت ها و دانشگاهها سبب شده است تا بسیج پرس این کلید واژه را از زاویه دیگری بررسی کند.


رابطه ژن برتر و فرهنگ اشرافیگری

 بیان این قبیل کلیدواژه ها قبل از هر چیز یادآور ادبیات رایج در نظام های سرمایه داری است که ثروت سرمایه داران را صرفا نتیجه استعداد شخصی و کار و تلاش بی وقفه آنان در راه هدف می داند و در این بین جمعیت ناکام مانده در پشت درب بهشت موعود آدم اسمیت ، نه بر اثر یک رویه غیر طبیعی بلکه تنها به دلیل نداشتن صلاحیت های ذاتی و اکتسابی شان از موفقیت بازماندند . 

در چند روز گذشته اظهارات فرزند یکی از نمایندگان اصلاح طلب شهر تهران در مجلس شورای اسلامی مبنی بر تاثیر ژن خوب پدر و مادرش در موفقیت های تجاری او تبدیل به موجی از بازخوردهای منفی در فضای مجازی و شبکه های مجازی ضد نظام شد .

فارغ از تحلیل سیاسی که به پشت پرده های این موضوع و  ارتباط این حملات بی سابقه با سهم خواهی های یک جریان خاص از کابینه دوازدهم می پردازند، به نظر می رسد که بیان کلید واژه هایی اینچنین از سوی نسلی که در واژگان سیاسی امروز به آقازاده شهرت یافته اند خود حاوی مفاهیم مهمی است که باید به دور از پرداختن به حواشی مورد توجه قرار گیرد. 

زمانی نه چندان دور در ایران انقلابی هرگونه مظهری از ثروت با چوب مبارزه با سرمایه داری و استکبار از سوی جامعه و مسئولان کشور رد می شد، کما اینکه در ابتدای انقلاب اسلامی با اشاره شورای انقلاب اسلامی اموال و کارخانه جات تعداد زیادی از صاحبان سرمایه در ایران ملی اعلام شد .

اما پس از گذشت زمانی نه چندان طولانی با پایان جنگ تحمیلی و آغاز دوران سازندگی و اجرای سیاست های تعدیل اقتصادی که به صورت افراطی کشور را به سمت لیبرال سرمایه داری سوق می داد همه چیز تغییر کرد .

بسیاری بر اثر اجرای سیاست های غلط اقتصادی و با استفاده از رانت ها و لابی هایشان به ثروت های نجومی رسیدند و در کنار آن افزایش فاصله طبقاتی و محرومیت های بخش دیگری از جامعه تبدیل به معضلات و حتی بحران های خاموش فرهنگی_اجتماعی شد .

این مسئله با آشکار شدن فساد های سیاسی و اداری اوج گرفت و تبدیل به نقل مباحث سیاسی در گروه های مختلف اجتماعی شد، از سویی شاهد این موضوع ایم که طیفی از نسل فرزندان مدیران و صاحبان مناصب سیاسی و اقتصادی کشور در توضیح دلایل موفقیت های بعضا خیره کننده شان در عرصه کسب و کار، این موضوع را حاصل هوش ارثی بالا و و یا ژن خوب خانوادگی و حتی در مواردی افراطی سهمشان از سفره انقلاب به پاس زحمات والدین خود بیان می کنند .

بیان این قبیل کلیدواژه ها قبل از هر چیز یادآور ادبیات رایج در نظام های سرمایه داری است که ثروت سرمایه داران را صرفا نتیجه استعداد شخصی و کار و تلاش بی وقفه آنان در راه هدف می داند و در این بین جمعیت ناکام مانده در پشت درب بهشت موعود آدم اسمیت ، نه بر اثر یک رویه غیر طبیعی بلکه تنها به دلیل نداشتن صلاحیت های ذاتی و اکتسابی شان از موفقیت بازماندند .

گسترش این ادبیات نمادی از رواج فرهنگ اشرافی در کشور است و به خطا نرفته ایم اگر بگوییم فرهنگ اشرافی از خود اشراف سالاری خطرناک تر است چرا که فرهنگ اشرافی که عموما توسط قشر نخبه یا الیت ترویج می شود به راحتی به بدنه جامعه ما سرایت می کند، هرچند بخش بزرگی از جامعه از امکانات این قشرِ برخوردار بهره مند نیستند اما فرهنگ اشرافی منجر به گسترش مصرف گرایی، مدگرایی ، خودنمایی و رقابت های ناسالم در سطح جامعه خواهد شد.

هزینه گزاف این مصرف گرایی افراطی و پیروی از فرهنگ اشرافی ، بالارفتن بدهی خانواده ها و آحاد جامعه و همچنین افزایش درآمدهای نامشروع و رنگ باختن اخلاق خواهد بود که به نظر جبران و اصلاح آن به مراتب سخت تر از مبارزه با مفاسد اقتصادی و رانتخواری های مرسوم در دستگاه های اجرایی است .

نظام اسلامی باید پیش از ان که کار از کار بگذرد و انتخاب های محدودی برای تصمیم گیرندگان باقی گذارد به فکر علاج این درد باشند این مسئله تا آن جا ادامه پیدا خواهد کرد که ارزش انسانها را از تقوا و عمل صالح به خون و وراثت و توانگری مالی در نگاه جامعه تبدیل کند .  

مراکز تصمیم ساز و اجرایی فرهنگی کشور همچون شورای انقلاب فرهنگی ، سازمان صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی باید در این عرصه ورود کرده و به مبارزه با فرهنگ و خوی اشرافی بپردازند و نخبگان و تاثیرگذاران در جامعه باید فرهنگ وادبیات اشرافی در مسئولان و خانواده های آنان را تقبیح کنند .

گسترش ادبیات ژن برتر ، هوش ارثی و سهمیه از سفره انقلاب دورنمایی از نوعی سلطه طبقاتی و دیکتاتوری نژاد برتر در آینده را به عموم مردم خواهد داد، فلذ جلوگیری از این گفتمان پیش از آنکه تبدیل به یک رویه فراگیر فرهنگی شود ، بیشتر از جنبه های دینی و انقلابی یک وظیفه ملی برای همه آحاد ملت ما خواهد بود . 

 

مجتبی میران


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1953

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس