پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 30 دي 1396

           
حجت الاسلام روح الله ولدبیگی، امام جمعه مهران:
تاریخ : 01/مرداد/1396 - 12:19 کد خبر : 97542

تفاوت ماهوی میان امر به معروف و نهی از منکر و دخالت در امور شخصی افراد

بسیج پرس - امام جمعه مهران با رد این مطلب که امر به معروف و نهی از منکر ورود به حریم خصوصی است، بیان داشت: «انجام منکرات در جامعه حریم خصوصی نیست که نتوان به افراد تذکر داد.


تفاوت ماهوی میان امر به معروف و نهی از منکر و دخالت در امور شخصی افراد

به گزارش بسیج پرس؛ حجت الاسلام روح الله ولدبیگی، امام جمعه مهران، درباره حمله به آمران به معروف و ناهیان از منکر، با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر از واجبات الهی است، بیان داشت:
«امام حسین(ع) دایره مدار قیام خودشان را بر اساس این واجبات قرار دادند. البته امر به معروف و نهی از منکر شرایط خاصی دارد که باید به آن ها توجه شود. اکنون ما در حکومت اسلامی زندگی می کنیم اما این مسئله دلیل بر این نمی شود نسبت به امر به معروف و نهی از منکر توجه نکنیم و از گردنمان ساقط شده است. این واجبات الهی بر گردن تک تک افراد است که باید شرایط و ضوابط آن رعایت شود تا معروف منجر به منکر و منکر بدتر نشود».
حجت الاسلام ولدبیگی با بیان این که گاهی با آمران به معروف و ناهیان از منکر در اجتماع بد برخورد می شود و لازمه آن وجود پشتوانه قوی قانونی است، عنوان کرد:
«تذکر لسانی وظیفه همه است، پس از تذکر لسانی وظیفه دستگاه های مربوطه است که به سبب پشتوانه قانونی و حکومتی این کار را انجام دهند.البته اگر رسانه ها در این مقوله ورود داشته و مردم را آگاه کنند بسیار می تواند مفید واقع شود. برای نمونه متأسفانه تعداد زیادی از مردم ما از نحوه استفاده صحیح از فضای مجازی آگاهی لازم را ندارند و این خود سبب شد منکرات بیشتری در جامعه نشر داده شود».
امام جمعه مهران با رد این مطلب که امر به معروف و نهی از منکر ورود به حریم خصوصی است، بیان داشت: «انجام منکرات در جامعه حریم خصوصی نیست که نتوان به افراد تذکر داد. فراتر از چهار دیواری حریم خصوصی نیست. حتی فرد در چهار دیواری خودش هم نمی تواند دست به هر کاری بزند. اگر این گونه باشد وظیفه حکومت اسلامی چیست؟ لذا امر به معروف و نهی از منکر نیز زمانی صورت می گیرد که فرد در ملأعام منکری را انجام می دهد و به آن ورود می کند. چنین فردی حرمت جامعه اسلامی و اجتماع را با خدشه مواجه می کند. حریم اجتماع نیز فراتر از حریم شخص است چون مانند این است فردی در کشتی زیر پای خود را سوراخ کند و بگوید این جا حریم خصوصی من است و پول آن را داده ام. به همین دلیل اگر فردی حریم جامعه اسلامی را به خطر بیندازد وظیفه هر مسلمانی است به او تذکر بدهد، ولی نحوه تذکر بسیار مهم است. تذکر نیز باید اثرگذار باشد اگر اثرگذار نباشد نمی توان به موضوع ورود داشت. مگر این که تمام جامعه به آن ورود داشته باشد».
حجت الاسلام ولدبیگی، درخصوص اجرای نشدن قانون امر به معروف و نهی از منکر، خاطرنشان کرد:
«وزارت، نهاد و قوه خاصی متولی و متکلف این قانون نیست که بر روی زمین مانده است. اگر برای آن وزارت یا سازمان خاصی در نظر گرفته شود بهتر می تواند عملیاتی شود تا این که یک قانونی مصوب شده و به دست گروه های مردم نهاد سپرده شود، چون قدرت لازم اجرایی برای آن را ندارند. قانون امر به معروف و نهی از منکر را به مجموعه های مردم نهاد سپرده شده و تنها درگیر آمار و ارقام هستیم، یعنی اعتماد و بسنده به آمار می کنیم به همین دلیل سفت و سخت این قانون از سوی یک قوه اجرا نمی شود. اگر مقداری به آماری که از طریق مراکز مردم نهاد داده می شود بدبینانه نگاه کرده و واقعیت را بیشتر مدنظر داشته باشیم تمام قوای که متکلف این کار هستند بهتر پای کار می آیند».
امام جمعه مهران همچنین درباره چرایی حمله به آمران به معروف و ناهیان از منکر بیان داشت:
«بسیاری از مسائل سبب جری تر شدن افراد شد. اگر برای مسائلی مانند ماهواره و فضای مجازی فرهنگ سازی می کردیم این همه خاطی گری صورت نمی گرفت که آمر به معروف و ناهی از منکر را به شهادت برسانند، گناهکار و خاطی را جری تر کردند».


انتهای پیام//
منبع : مساجد نیوز

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس