پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
نماینده ولی فقیه در امور حج:
تاریخ : 24/تير/1396 - 09:56 کد خبر : 96968

اولین ویزای الکترونیکی حج صادر شد

بسیج پرس - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در جمع بیش از ۱۱ هزار زائر حج استان تهران اعلام کرد: اولین ویزای الکترونیکی حج صادر شد.


اولین ویزای الکترونیکی حج صادر شد

به گزارش بسیج پرس؛ موزش متمرکز حجاج استان تهران با حضور بیش از ۱۱ هزار زائر حج تمتع این استان امروز جمعه ۲۳ تیر ماه در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در این مراسم با اشاره به اینکه شرایط حج امسال ویژه است و اتفاقات رخ داده تا حدودی در جامعه تأثیر گذاشته است، گفت: اما شما به سخن ما اعتماد و به موقع در کاروان ها ثبت نام کردید و مقدمات این سفر فراهم شد.

وی ادامه داد: مطالب منتشر شده در فضای مجازی بخشی از متدینان جامعه را هم تحت تأثیر قرار داد و دل حجاج را آزرده کرد که قریب به اتفاق این مطالب دروغ و خیانت بود که در موقعیت های مختلف به آنها پاسخ گفتم. در طول حج هیچ وقت نه تعرضی به بانوان ما صورت گرفته است و نه مشکل خاصی بروز کرده البته وهابیت مذهب رسمی عربستان است و آنها سعی می کنند در هر فرصتی عقاید خود را به دیگران تحمیل کنند. اما ما با آموزش و برنامه ریزی این مسئله را هم تدبیر کرده ایم تا تنشی به وجود نیاید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه خواست امام راحل و مقام معظم رهبری این است که نباید نگاه به حج فرقه ای باشد، گفت: نگاه به حج باید فرامذهبی و فرافرقه ای باشد. مطالب منتشر شده در خصوص حج هم مربوط به عربستان نیست بلکه متعلق به مفتیان داعشی است.

اولین بند قرارداد حج مربوط به سلامت و امنیت زائران ایرانی است

وی خاطر نشان کرد: برخلاف سال های گذشته که قراردادی ثابت بین همه کشورها و عربستان امضا می شد، امسال تفاهم نامه همکاری جدیدی بین ما و وزارت حج عربستان امضا شد که در آن اولین بند مربوط به حفظ امنیت و سلامت حجاج ایرانی است.

دفاتر و حساب های بانکی ما نیز در عربستان راه اندازی شده است

حجت الاسلام قاضی عسکر با اعلام صدور اولین ویزای الکترونیکی حج که روز گذشته صورت گرفت، اظهار کرد: ۱۰ مسئول کنسولی امسال در حج خواهند بود تا به دلیل نبود سفارتخانه و کنسولگری در عربستان کارهای کنسولی ما را انجام دهند، دفاتر و حساب های بانکی ما نیز در عربستان راه اندازی شده است. امسال تلاش کردیم بهترین هتل را در اختیار بگیریم و ۲۵ درصد هتل های مکه تازه ساخت هستند. زائران نیز ۶ روز و ۵ شب را در مدینه خواهند گذراند.

بحث لباس متحد الشکل زائران امسال حذف شده است

وی در خصوص هزینه های حج نیز گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبری سازمان حج و زیارت به دنبال سود نیست و قیمت های حج، قیمت تمام شده خدماتی است که ارائه می شود. تفاوت کاروان ها نیز اساس تفاوت قیمت هتل های محل اسکان زائران است. امسال بحث لباس متحدالشکل را نیز حذف کردیم تا هزینه اضافی به زائران تحمیل نشود در خصوص ساک هم شورای فرهنگی هر کاروان می توانند بر اساس استانداردهای موجود خود اقدام به خرید ساک کنند.

سرپرست حجاج ایرانی از زائران خواست به نگرانی هایی که برخی ایجاد می کنند توجه نکنند و افزود: طی یکی دو روز آینده حمید محمدی، رئیس سازمان حج زیارت به عربستان سفر می کند تا هماهنگی های بیشتر را انجام دهد.

وی ادامه داد: منشأ نگرانی هایی که ایجاد می شود از خارج از کشور است و ریشه آن در نژادپرستی قدیمی است، مطرح می کنند که چرا پولتان را به عرب ها می دهید بعد با ظاهر فریبی عنوان می کنند که پولتان را به فقرا بدهید. هیچ عملی جایگزین حج نمی شود البته در سال های گذشته نیز بسیاری از حجاج ما در کارهای خیر سهیم بوده و حتی پول ولیمه خود را به نیازمندان می دادند که این کار خوبی است.

آنهایی که می گویند فیش حج خود را پاره کنید و پولتان را به فقرا بدهید بروند توبه کنند

قاضی عسکر عنوان کرد: در طول تاریخ نیز بسیاری تلاش کردند که حج را تعطیل کنند از جمله در زمان امام صادق عده ای با عنوان «قصاص؛ قصه گو» در میان مردم مطرح می کردند که به جای حج صدقه بدهید که امام صادق(ع) با آنها مخالفت کردند. حضرت علی(ع) نیز می فرمایند خداوند زیارت خانه خود را وسیله قوام اسلام قرار داده است و آنهایی که می گویند فیش حج خود را پاره کنید و پولتان را به فقرا بدهید بروند توبه کنند چرا که شریعت را نشناخته اند.

وی «حج، معنویت، اقتدار ملی و همبستگی» را شعار حج امسال اعلام و از رسانه ها خواست مراقبت کنند زائران و خانواده های آنها در آرامش باشند چرا که حجاج میهمانان خدا هستند و باید کاری کنیم به خوبی و خوشی بروند و بازگردند.

قاضی عسکر اضافه کرد: ما فشارهای زیادی در خصوص مچ بندهای الکترونیکی تحمل کردیم که برای خود من قابل باور نبود. پیشنهاد ساخت این مچ بندها از ۱۰ سال پیش در ایران مطرح بود ما امسال بیش از دو هزار زائر بالای ۸۰ سال داریم اگر این زائران گم شوند به کمک اطلاعات این مچ بندها به راحتی می توان آنها را به کاروان هایشان بازگرداند. کارگزاران حج به دنبال خدمت هستند نه مکه رفتن؛ من سه سال است که از مقام معظم رهبری می خواهم کسی را جایگزین من کنند.

امسال دعای کمیل در هتل ها برگزار می شود

وی در خصوص دعای کمیل امسال نیز گفت: دعای کمیل ما همیشه در فضای مسجد النبی و قبرستان بقیع برگزار می شد که امسال عربستان اعلام کرد نمی تواند امنیت این مراسم را تأمین کند ما هم اصرار نکردیم چون ممکن بود مسئله ای پیش بیاید به همین دلیل امسال دهای کمیل در هتل ها برگزار خواهدشد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بخش بعدی سخنان خود از زائران خواست به این پنج سؤال قبل از رفتن به حج فکر کنند و پاسخ دهند و عنوان کرد: از خود سؤال کنید: ۱. به کجا می روم؟ شما به مدینه می روید که محل دفن شش معصوم است؛ حضرت رسول(ص)، حضرت فاطمه(س) و امامان بقیع، همچنین همسران، دختران و پسر حضرت رسول به همراه ۱۰ هزار صحابه در آنجا دفن هستند. مدینه محل دفت شهدای احد است، خانه پیامبر، خانه حضرت علی و حضرت فاطمه(س)، محل وجود ستون توبه و ... است.

وی افزود: مکه مکانی است که همه پیامبران الهی در آنجا طواف کرده اند، جایی که همه با هم برابرند و هیچ کس حق صدمه زدن به خود، دیگران، گیاه و حیوان را ندارد. شما در شب های قدر از خداود حج خانه او را خواسته اید و خداوند عای شما را مستجاب کرده است به این بیندیشید که به کجا می روید.

قاضی عسکر ادامه داد: از خود سؤال کنید که ۲. چگونه بروم؟ با توبه و استغفار بروید، دل هایتان را از کینه ها پاک کنید، آمادگی جسمی، روحی و علمی پیدا کنید و سپس به حج بروید. از خود سؤال کنید که ۳. آنجا چگونه باشم؟ آنجا دنیا شیعه را نظاره می کند. علیه تشیع تبلیغات بسیار زیاد است. آنجا همه باید ببینند که شیعه در صف نماز جماعت است، در حال دعا، نماز و قرآن خواندن است، امام صادق(ع) فرموده اند: هر کجا که می روید آبرو باشید برای ما. بازارگردی زیبنده ما نیست.

وی افزود: از خود سؤال کنید ۴. از خدا چه بخواهم؟ بهترین چیزها همان هایی است که در صحیفه سجادیه و ادعیه ما امده است. دعاهایی کنید که خیر دنیا و آخرت در آنها باشد. و آخرین سؤال از خود بپرسید ۵. چگونه بازگردم؟ طوری بازگردید که به گذشته تان فرق کرده و بهتر شده باشید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پایان گفت: آمورزش از گناه، بهشت، خیر دنیا و آخرت، نوارنیت، ارامش دل و قلب و ... از فواید حج است از حالا اماده حج شوید که هیچ جا سفر حج نمی شود.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس