پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 مهر 1397

           
بررسی چالش های سیاست خارجی ایران؛
تاریخ : 23/خرداد/1396 - 15:16 کد خبر : 94797

حمایت آمریکا از اسرائیل عامل ناامنی خاورمیانه است

بسیج پرس - کشورهای غربی و آمریکا همواره به دنبال سیاستی هستند که بتوانند خاورمیانه را به سمت خود بکشند اما ایران هیچ گاه سیاست خارجی خود را در قبال غربی ها تغییر نمی دهد.


حمایت آمریکا از اسرائیل عامل ناامنی خاورمیانه است

به گزارش بسیج پرس؛ با وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، فصل جدیدی از مناسبات سیاست خارجی کشور به وجود آمد که از جمله می توان به تغییر جهت سیاست خارجی متمایل به غرب ایران در رژیم گذشته به سیاست متأثر از شعار نه شرقی، نه غربی اشاره کرد.
اوباما که با تغییر شعار تغییر در سیاست خارجی آمریکا به قدرت رسید، عملاً نتوانست آ‌‌‌ن‌چه را مد نظر دارد در مورد جمهوری اسلامی ایران به منصه ظهور برساند. به عبارت دیگر سیاست خارجی آمریکا دچار تغییر عمده‌ای نسبت به ایران نشد و دولت آقای اوباما همان سیاست‌های گذشته بوش و کلینتون را مبنی براعمال فشار، تهدید نظامی و تحریم علیه ایران دنبال کرد و امروز ترامپ نیز سیاست های آن ها را دنبال می کند.

خلیج فارس یکی از مهمترین مناطق جهان است که همواره مورد توجه قدرت های بزرگ بوده و کشور ایران به دلایل متعدد از جمله سابقه دیرین تمدنی و فرهنگی و برخوردار بودن از طولانی ترین ساحل در منطقه و در اختیار داشتن تنگه استراتژیک هرمز و وجود منابع سرشار نفت و گاز و غیره مهمترین کشور این منطقه است.

تاثیری گذاری انگلستان در خلیج فارس

انگلستان به عنوان یکی از قدرت های بزرگ که سابقه طولانی حضور در منطقه خلیج فارس را دارد در این حوزه مهم اثر گذار است و به دنبال جریان 11 سپتامبر و وقایع بعد از آن در منطقه، این کشور می خواهد در مناسبات منطقه ای و جهانی از این طریق نقش فعالی داشته باشد.
از طرفی نیاز قدرت های بزرگ از جمله انگلستان و کلاً جهان پیشرفته صنعتی به منابع نفت و انرژی موجود در خلیج فارس باعث می شود که همواره به دنبال حضور در این منطقه برای کنترل آن و تأمین امنیت ترانزیت این منابع به سمت غرب باشند.

اما حضور این کشورها در منطقه ایجاب می کند که چالش های موجود در این منطقه را نسبت به سیاست خارجی کشور در دو دهه اخیر شناسایی و بررسی کنیم. همچنین در این راستا برای فهم بهتر سیاست خارجی انگلستان در این منطقه لازم است چالش های سیاست خارجی این کشور، به عنوان یک قدرت بانفوذ و بزرگ جهانی مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به اوضاع و احوال کنونی منطقه و شرائطی که در حال حاضر به طور کلی منطقه با آن روبه روست، چنین به نظر می رسد که عمده چالش های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس در مواجهه با سیاست های خارجی ایالات متحده آمریکا در منطقه است، که البته کشور انگلستان هم در اغلب موارد با سیاست¬های آمریکا هماهنگ و همراستا است. در صورتیکه بیشتر چالش های سیاست خارجی انگلستان در منطقه خلیج فارس،در تداخل و مواجه با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این منطقه است. البته واضح است که بخشی از سیاست خارجی انگلستان به طور بنیادین در تضاد با فرهنگ بومی، سنتی و دینی مردم منطقه است.

سیاست خارجی ایران در مقابل غربی ها تغییر نمی کند

به طور کلی در ارتباط با اعمال و سیاست های انگلستان در منطقه، جمهوری اسلامی ایرانمی تواند از سه روش استفاده کند. نخست اینکه در مورد ادعاهای انگلستان سکوت اختیار کند. دوم اینکه دست به اتخاذ راه های واکنشی و انفعالی بزند یعنی اینکه به تکذیب ادعاها و محکوم کردن مواضع انگلستان بپردازد. و سوم اینکه ابتکار عمل مسائل را به دست بگیرد و با توجه به شرایط، راهکارهای مقتضی ارائه دهد. در این جا به دو نوع رویکرد در سیاست خارجی اشاره مختصری می شود.

رهبر معظم انقلاب در مورد سیاست خارجی ایران می گوید: سیاست خارجی ایران با رفت وآمد دولت ها با سلایق سیاسی گوناگون، تغییر نمی کند، دولت ها فقط در تاکتیک ها و ابتکارات اجراییِ راهبردهای سیاست خارجی تأثیرگذار و دخیلند. مسئولان ما همچون سدّی مستحکم و صخره ای استوار، مانع از یکه تازی های قدرت های سلطه گر به ویژه آمریکا شده می شوند. زیرا عامل اصلی این ناامنی ها، حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی است و این سیاستها با سیاست های جمهوری اسلامی صد و هشتاد درجه متفاوت است.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1928

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس