پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 30 آبان 1396

           
تاریخ : 22/خرداد/1396 - 10:16 کد خبر : 94613

تاثیرات دیدار شعرا با رهبر انقلاب بر شعر مهاجر افغانستان

بسیج پرس - چهره سرشناس شعر مهاجر افغانستان می‌گوید:‌ جلسات نیمه رمضان و حضور شاعران افغانستان در دیدار رهبری تاثیرات بسیاری بر شعر مهاجر افغانستان گذاشته است که مهمترین ان ایجاد حس همدلی و هویت‌بخشی در میان شاعران است.


تاثیرات دیدار شعرا با رهبر انقلاب بر شعر مهاجر افغانستان

به گزارش بسیج پرس؛ محمدکاظم کاظمی شاعر مهاجر افغانستان و  عضو گروه علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگویی،‌ با اشاره به دیدار شاعران با رهبر انقلاب و تلاش جامعه ادبی کشور برای عمل به مطالبات ایشان گفت:‌ در سال‌های اخیر جریان شعر انقلاب به ویژه در حوزه شعر جوان تا حدود زیادی مطابق انتظاراتی که رهبری از شاعران انقلابی داشتند و اقدامات و ضروریات جامعه اقتضا می‌کند، پیش رفته است.

وی ادامه داد:‌ با وجود اینکه کشور در دوران ثبات است و شاعران نسبت به سال‌های اول انقلاب دغدغه کمتری دارند، بازهم گروهی از شاعران جوان را می‌بینیم که به صورت منسجم همراه و همسو هستند و یک نگاه بیدار و نبض زنده‌ای در شعرشان احساس می‌‌شود،‌ این دسته از شاعران نسبت به تحولات منطقه تحولات کشور و مسائل جاری بی‌تفاوت نیستند. ما امروز می‌بینیم هر اتفاقی که در سطح جهان می‌افتد، بازتاب خود را در چهره شعر جوان نشان می‌دهد، یکی از مطالبات رهبری نیز همواره این بوده که شاعران نسبت به اتفاقات اطراف خود حساس باشند.

کاظمی در پاسخ به اینکه برخی از مطالبات رهبری متوجه نهادهای فعال در حوزه فرهنگی است،‌ اما ما می‌بینیم که چندان تغییری در رویه کاری آن‌ها ایجاد نمی‌شود، به نظر شما مشکل کار در کجاست‌، گفت:‌ بله،‌ فرمایشات رهبری در شاعران بیشتر موثر بوده است، البته از دستگاه‌های مسئول نمی‌توان انتظار داشت که شاعران را پیش ببرند‌، بلکه باید ایجاد انگیزه کرده و موقعیت را فراهم کنند‌. رهبر انقلاب هم در دیدار قبلی گفتند، باید نهادهای غیر دولتی پیشتاز باشند‌، طبیعتاً مجموعه‌ای از شاعران که به صورت خودجوش دور هم جمع شوند،‌ موثرتر خواهند بود، تا یک نهادی که بیشتر از روی نگاه اداری و وظیفه‌ای به مسائل نگاه می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند شعر سفارش پذیر نیست،‌ پس چگونه است که جلسات نیمه رمضان تا این اندازه بر شعر معاصر تاثیرگذار بوده است،‌ گفت:‌ شعر فرمایش‌پذیر از بیرون نیست که وقتی از شاعری درخواستی می‌کنیم، دقیقاً مطابق فرمایش عمل کند، اما به یک صورت دیگر انجام شدنی است و آن این است که شاعر از خود سفارش می‌پذیرد، وجدان درونی شاعر بر او نهیب می‌زند، تا او را در یک مسیری پیش ببرد، این سفارشی است که  شاعر به خود می‌کند و می‌تواند تاثیر بیرونی داشته باشد. جو محیط گاهی روی عواطف شاعر تاثیر می‌گذارد و موجب تولید شعر خاص می‌شود. این تأثیر محیط باید درونی باشد، وقتی درونی شد، شاعر مطابق درون خود شعر می‌گوید.

کاظمی تصریح کرد: روش صحیح این است که  ما ذهنیت شاعر را به موضوعی معطوف کنیم و بعد انتظار داشته باشیم، او آزاد شعر بگوید،‌ این دقیقا کاری است که رهبر انقلاب انجام می‌دهند‌،  اما اگر ذهن او  را به موضوع معطوف نکنیم، احساسش را برنیانگیزیم و بعد انتظار داشته باشیم در قبال سفارش ما شعر بگوید  کاری از پیش نخواهیم برد.

وی ادامه داد:  از همین رو است که شاعران جوان از جلسات نیمه رمضان تاثیر پذیرفته‌اند‌ و این تأثیر موجب شده که جریان شعر انقلابی و شعر متعهد و شعری که دغدغه‌های انقلابی دارد، هم‌چنان زنده و پویا باشد، مخصوصاً در بین جوان‌ها. یک وقت است این جریان شعری فقط در نسل انقلاب قابل قبول است،‌ می‌گوییم این‌ها نسل انقلاب هستند و باز شعر می‌گویند،‌ اما وقتی می‌بینیم که این جریان شعری در بین جوانان امروز نیز زنده و پویاست،‌ می‌توان گفت به مدد این جلسات شعر انقلاب پابرجاست.

کاظمی با اشاره به حضور شاعران غیر فارسی زبان در جلسات نیمه رمضان گفت: این در نوع خود بسیار خوب است،‌ اما باید بگویم حضور شاعران افغانستان به نسبت جمعیت فارسی زبان این کشور و اینکه افغانستان بعد از ایران دومین کشور فارسی زبان منطقه است، اندک است،‌ توقع این است که شعر افغانستان با توجه به حضور جمع زیادی از مهاجران در ایران. حضور پررنگ تری در مقایسه با دیگر کشورهای فارسی‌زبان داشته باشد. البته باید بگویم که حضور شاعران افغانستان در سال‌های اخیر مستمر بوده و از لحاظ کیفیت شعر هم قابل توجه بوده است و تحسین رهبری را بر انگیخته است.

وی با اشاره به تاثیرپذیری شعر مهاجرت افغانستان از جلسات دیدار شاعران با رهبری گفت:‌ مهمترین تاثیر این جلسات در خود جامعه فارسی زبان کشورهاست‌، به نوعی که  در بین فارسی زبانان ارتباطی ایجاد می‌کند رفت و آمد  آغاز می‌شود،‌ این جلسات ایجاد همدلی می‌کند و نوعی احساس مثبت به جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد می‌کند.

کاظمی تصریح کرد:‌ بسیاری از شاعران جوان با این دیدارها شناخته شده‌اند و بعد آثار شاخص‌تری از خود منتشر کرده‌اند،‌ از همین رو بوده که ما تلاش داشتیم تا از چهره‌های متنوع شعر افغانستان در این دیدارها حضور داشته باشند‌، حتی چند باری که به بنده پیشنهاد کردند شعرخوانی داشته باشم،‌ مقاومت کرده و نوبت را به شاعران جوان افغانستان سپرده‌ام تا چهره شعر افغانستان در جامعه ایران تک‌صدایی نباشد.

وی ادامه داد:  این دیدارها همچنانکه در بین شاعران ایران جریان‌ساز است، در شاعران افغانستان هم جریان‌ساز است،‌ اما نباید انکار کنیم که جامعه شعری افغانستان به هر حال یک دست نیست و در افغانستان با توجه به تعدد اقوام، قبایل و گرایش‌های سیاسی و مذاهب مختلف و به خصوص تاثیری که کشورهای خارجی بر مردم افغانستان دارند و برخی جریان‌ها را حمایت می‌کنند،  موجب می‌شود که ما گاهی شیطنت‌هایی را نیز بر علیه هوادارن و همسویان با جمهوری اسلامی در افغانستان شاهد باشیم که امیدواریم روز به روز با ارتباط بیشتر جامعه ادبی ایران و افغانستان حل شود.

کاظمی با اشاره به اینکه پخش این جلسات از رسانه ملی و حضور چهره‌های افغانستانی در کنار ایرانی بیشترین تاثیر را روی جامعه ایرانی خواهد گذاشت،‌ این جلسات در سال‌های اخیر موجب ایجاد نگاه مثبتی به جامعه مهاجر شده است،‌ بسیاری از مهاجران افغانستان از اینکه می‌بینند‌، شعر افغانستان مطرح می‌شود،‌ شاعران افغانستان توسط رهبری تحسین می‌شوند،‌ آن را تحسین یک ملت می‌بینند و این خود موجب بهبود بسیار روابط می‌شود. تحسین آقا نسبت به شعر افغانستان موجب دلگرمی و هویت‌بخشی نسل جوان مهاجر در ایران می‌شود.


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس