پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 05 اسفند 1396

           
تاریخ : 10/خرداد/1396 - 17:19 کد خبر : 94122

گام بلند دانشمندان برای تغییر در ارگانیسمها برای مقابله با بیماری

بسیج پرس - رویای دانشمندان برای دستکاری و اعمال تغییر در ارگانیسم های زنده بدن انسان به منظور مقابله با بیماری ها و حتی ساخت رایانه هایی بر همین مبنا یک گام به تحقق نزدیکتر شد.


گام بلند دانشمندان برای تغییر در ارگانیسمها برای مقابله با بیماری

 به گزارش بسیج پرس؛ چالش اساسی برای عملی کردن این هدف ضرورت اعمال تغییرات ژنتیکی گسترده در ارگانیسم های بدن انسان است تا شکلی از حیات که مدنظر دانشمندان است به وجود آید.

محققان برای رسیدن به این هدف راهی برای بازنویسی محتوای موجود در رشته های زیاد و گسترده ای از ژنوم های بدن انسان با استفاده از دی ان ای های مصنوعی یافته اند.

این پژوهشگران با دستکاری باکتری سالمونلا از طریق ایجاد تغییرات جزء به جزء در قطعات مختلف دی ان ای توانسته اند برای اولین بار ژن هایی قابل رشد در مخمرها تولید کنند که کیفیت آنها به تدریج افزایش می یابد. نتیجه این فرایند ابداع نوع جدیدی از باکتری سالمونلا با ۱۵۵۷ جابجایی و تغییر در ۱۷۶ ژن بوده است که تغییری اساسی و بی سابقه در یک ارگانیسم نسبتا ساده محسوب می شود.

نکته مهم سالم بودن باکتری است که در نهایت در قالب این فعل و انفعال به وجود آمده است. رشد این باکتری هم به سرعت نمونه های طبیعی آن بوده و مشکل جدی در این زمینه به وجود نیامده است.

اجرای این فرایند هنوز در مراحل اولیه خود است و لذا قرار نیست در آینده نزدیک رشد باکتری های دستکاری شده در بدن انسان آغاز شود. اما سهولت دستکاری باکتری سالمونلا در بدن موجودات زنده و نه در محیط آزمایشگاهی دانشمندان را به تسهیل مهندسی ژنتیک و دستکاری اساسی محتوای دی ان ای بدن انسان که علم پزشکی را متحول خواهد کرد، امیدوار کرده است.


انتهای پیام//
منبع : مهر

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس