پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 04 مهر 1397

           
کدخدایی در نشست خبری:
تاریخ : 27/ارديبهشت/1396 - 15:33 کد خبر : 93298

پیشنهاد شورای نگهبان اعلام تدریجی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری‌ است

بسیج پرس - سخنگوی شورای نگهبان گفت: پیشنهاد شورای نگهبان به وزارت کشور این است که نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری به تدریج برای مردم اعلام شود چون مردم منتظر هستند.


پیشنهاد شورای نگهبان اعلام تدریجی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری‌ است

به گزارش بسیج پرس؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشستی خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: شورای نگهبان به عنوان تنها نهاد قانونی ناظر بر انتخابات، وظایف مهمی برعهده دارد و می‌کوشد که امانتدار آرای مردم بوده و از حق الناسی که در دست اوست، پاسداری کند.

وی افزود: بحث نظارت بر انتخابات غالباً با بحث بررسی صلاحیت ها در افکار عمومی گره خورده است، اما کارهای دیگری را اعضا در هیات‌های نظارت برعهده دارند از جمله نظارت بر طراحی و چاپ تعرفه هاست که کار بسیار حساسی است که چاپ و توزیع شده است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین تصریح کرد: در کنار صندوق ها، ناظرینی بین سه تا پنج نفر داریم که آموزش آنها انجام شده است؛ جهت ایجاد اطمینان مردم و نامزدها و هواداران، قانون‌گذار پیش بینی‌هایی کرده است از جمله حضور نمایندگان نامزدها بر صندوق‌ها.

کدخدایی ادامه داد: در چند دوره است که از نمایندگان کاندیداها دعوت می کنیم که در روز انتخابات در شورای نگهبان حضور یابند و اگر مطلبی را لازم می دانند به این شورا انتقال دهند.

برای شرکت هموطنان‌مان در خارج از کشور هم پیش‌بینی‌هایی شده است و تعرفه ها ارسال شده است.

وی همچنین یادآور شد: در حدود 100 کشور خارجی انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و هم میهنان‌مان در خارج از کشور همگام با ما در داخل در تعیین سرنوشت گام برمی‌دارند.

«انتخابات در جمهوری اسلامی مردمی است و توسط مردم انجام می شود و هم اعضای هیات‌های اجرایی از بین مردم انتخاب می شوند هم ناظرین».

سخنگوی شورای نگهبان بر همین اساس اضافه کرد: آنچه برای همه ما مهم است امنیت و سلامت انتخابات است و امیدوارم انتقال اخبار صحیح منجر به حضور گسترده مردم در پای صندوق شود.

وی در بخش پاسخ به سوال خبرنگاران در جواب پرسشی درباره امکان نظارت نهادهای خارجی و بین‌المللی بر انتخابات گفت: نظارت بر انتخابات یک امر توافقی است و جایی رخ می دهد که مشکلاتی باشد اما چون در ایران، انتخابات مردمی است ضرورتی نبوده که نظارت خارجی انجام شود ولی ابایی هم از آن نداریم اما می توانیم تجربیات‌مان را در اختیار دیگر کشورها قرار دهیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره امکان حضور سازمان‌های مردم نهاد بر انتخابات و نظارت آنها گفت: ما روش‌های قانونی برای این کار داریم و قانون اجازه داده که نامزدها نماینده هایی بر سر صندوق ها داشته باشند اما اگر قانونگذار مصلحت ببیند هیچ مانعی برای حضور این سازمان‌ها نیست.

وی درپاسخ به سوالی در مورد رد صلاحیت احمدی‌نژاد عنوان کرد: بررسی صلاحیت‌ها بر اساس سوابق داوطلبان است و بر اساس آرای اعضا صورت می گیرد، همانطور که در ادوار گذشته بعضی رای لازم را نداشتند، ایشان هم رای اعضا را نداشتند، برخی افراد دیگر هم آرایشان خیلی نزدیک بود ولی نتوانستند صلاحیت قانونی را برای حضور در انتخابات به دست آورند.

سخنگوی شورای نگهبان  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتخاب محل شعب برای حضور نامزدها با خود نامزد است و آیا تاکنون تخلفی شده یا خیر، تصریح کرد: وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان باید محل حضور نامزدها را تعیین کند.

وی افزود: شورا از زمان تبلیغات تا روز رای گیری محل دریافت شکایات است، باید آنها را در وزارت کشور تبادل کنیم، تاکنون دویست مورد شکایت بوده که برای وزارت کشور و قوه قضاییه ارسال کرده ایم و این قوه هم به سرعت مشغول رسیدگی است، اما گزارش تخلف عمده تعیین کننده و اثر گذار در انتخابات تاکنون به ما نرسیده است.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌هایی مبنی بر تهدید شدن روستاییان کشور به قطع یارانه‌هایشان در صورت رأی ندادن به حسن روحانی، اظهار داشت: گزارش‌های تخلفات انتخاباتی روزانه به شورای نگهبان ارسال می‌شود که تعداد آنها هم زیاد است.

وی از اصحاب رسانه خواست گزارش‌های تخلفاتی را که نسبت به صحت آنها اطمینان دارند به شورای نگهبان ارسال کنند تا برای قوه قضاییه هم ارسال شود.

کدخدایی با اشاره به این که قوه قضاییه به سرعت تخلفات را پیگیری می‌کند، تصریح کرد: فرقی نمی‌کند تخلف را چه کسی انجام داده است، ما همه گزارش‌های تخلفات را برای نهادهای ذیربط ارسال و برای اعضای شورای نگهبان هم مطرح می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان اظهارداشت، همین امروز صبح هم گزارشی از تخلفات را برای اعضای شورا مطرح کردیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه وزیر کشور گفت نتیجه انتخابات در دور اول مشخص می شود ، آیا شورا در این‌باره نگرانی دارد،گفت: من اهل پیش بینی نیستم که چه اتفاقی می افتد و خواهش من این است به حدس و گمان نپردازید.

وی یادآور شد: امیدواریم انتخاباتی سالم و پرشور داشته باشیم و این که در مرحله اول یا دوم نتیجه مشخص شود را در روز انتخابات تصمیم بگیریم. هر چه به انتخابات نزدیکتر می‌شویم، شور و احساسات و رقابت ها جدی تر می شود ولی اجازه دهید که تابع نظر مردم باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره فرصت تبلیغات در مرحله دوم انتخابات، افزود: طبق قانون از روز پس اعلام نتیجه نهایی تا بیست و چهار ساعت پیش از برگزاری فرصت تبلیغات است.

وی در پاسخ به سوالی درباره سخن وزیر کشور که گفته بود نتایج یکباره اعلام می شود، آیا این اقدام منجر به بروز شایعات تا پیش از اعلام رسمی نتایج نمی شود، گفت: قانون نگفته است که نتایج یک‌باره باید اعلام شود بلکه گفته است که باید میان نتایج هیات‌های اجرایی و نظارت تجمیع صورت بگیرد بعد اعلام شود؛ اما تجربه ادوار گذشته به ما می گوید چون اعلام نتایج انتخابات، امری حساس است لذا پیشنهاد ما اعلام تدریجی نتایج است و به وزارت کشور هم اعلام کرده ایم که انشاالله در این‌باره با این وزارتخانه رایزنی می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: 2 دسته تخلفات داریم یکی تخلفاتی که روزمره است و بیش از 200 مورد را به قوه قضاییه ارسال کردیم؛ مانند توهین و افترا. این موارد از طرف شورا فقط به قوه ارسال می‌شود و قوه قضاییه هم موضوع را در دستور کار خود قرار می دهد.

کدخدایی اضافه کرد: دسته دیگر تخلفاتی موثر در تغییر سرنوشت انتخابات است و ما به ازای آن ابطال صندوق، حوزه یا شعبه است که در این شرایط شورای نگهبان وارد می‌شود.

وی در ارتباط با تخلفات روز رای گیری و گزارشات و شکایت‌ها، گفت: آن روز هم عزیزان ما در ستاد این موارد را پیگیری می کنند و اگر لازم باشد از قوه قضاییه هم کمک می گیرند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود شورای نگهبان تمایلی به حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری ندارد نیت خوانی است. این نبوده که کاری در این زمینه انجام نگیرد و اقداماتی در این زمینه صورت گرفت. از طرف یکی از اعضای محترم شورای نگهبان درخواست تفسیر اصل 115 قانون اساسی شده است.

کدخدایی یادآور شد: بانوانی که در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده بودند، مثل سایر افراد درباره آنها هم بحث شد اما به نتیجه نرسید و هیچ نیت خاصی وجود نداشت.

وی با بیان اینکه ناظرین شورای نگهبان در خارج از کشور از بین هموطنان ما در خارج از کشور انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: در ارتباط با فضای مجازی باید گفت اگر کسی از طریق فضای مجازی هم مرتکب تخلف شود این امکان برای پیگیری از طریق قوه قضاییه وجود دارد.

«نظر شورای نگهبان درباره صلاحیت افراد در انتخابات مختلف فقط مربوط به آن پست است بنابراین شورای نگهبان خیلی درگیر این القاب و عناوین سیاسی نیست که بین رسانه‌ها مطرح است، افراد زیاد دیگری در معرض رأی بودند و شاید فقط یک رأی یا 2 رأی لازم داشتند تا تأیید صلاحیت شوند، اما نشد.»

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهار داشت:  قانون تصریح کرده که حتی اگر بعد از تایید صلاحیت ها مدارکی به دست شورای نگهبان برسد باز هم می تواند آنها را بررسی کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات آقای اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه درباره تخلفات انتخاباتی 60 مدیر، آیا نام آقای روحانی هم در بین این 60 مدیر وجود دارد یا خیر؟ گفت: گزارشات قوه قضاییه حتما بر اساس مستنداتی است که به دستشان رسیده است و ما در جریان جزئیات نیستیم.

کدخدایی در خاتمه گفت: مردم ان‌شاءالله روز 29 اردیبهشت به صورت گسترده پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس