پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 28 آبان 1396

           
رئیس فرهنگستان علوم در نشست «مواجهه فرهنگ ایرانی با تجدد»:
تاریخ : 27/ارديبهشت/1396 - 09:22 کد خبر : 93253

خاندان فروغی از مؤثرترین افراد در عصر ارتباط فرهنگ زندگی غربی بودند

بسیج پرس - رئیس فرهنگستان علوم گفت: محمدفروغی از خاندان فضل و سیاست بود؛ یعنی پدر و جدش از زمره فضلا بودند که در کار سیاست به تدبیر امور دخالتی داشتند.


خاندان فروغی از مؤثرترین افراد در عصر ارتباط فرهنگ زندگی غربی بودند

به گزارش بسیج پرس؛ پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشست «مواجهه فرهنگ ایرانی با تجدد، نقد و تحلیل محمدعلی فروغی و مسائل تجدد ایرانی» را امروز سه‌‌شنبه(26 اردیبهشت ماه) برگزار کرد.

این نشست با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و حسین مصباحیان استاد فلسفه دانشگاه تهران به عنوان سخنرانان برنامه و مالک شجاعی جشوقانی به عنوان دبیر علمی نشست در محل سالن حکمت پژوهشگاه برگزار شد.

*محمدعلی فروغی از جامع‌ترین شخصیت‌های سیاسی دوران مشروطیت است

در ابتدای این نشست داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه بیشتر صحبت‌هایش مبتنی بر نوشته‌های محمدعلی فروغی است، ابراز داشت: در سال‌های  اخیر از محمدعلی فروغی بسیار گفته‌اند، این گفتنی‌ها نه زائد بوده و نه بی‌مناسبت، چه او را دوست بداریم و چه دوست نداریم از جمله مؤثرین و جامع‌ترین شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی دوران مشروطیت تا سال 1321 هجری شمسی است که این سال، سال وفات فروغی است.

وی افزود: آدمی که شغلش فلسفه است، چرا یادداشت‌های سیاسی می‌خواند، این نشست بهانه‌ای شده است که یک بار دیگر از فروغی بگویم، فروغی می‌خواست یادداشت‌هایش ر ا خودش منتشر کند که اجل مهلتش نداد، چرا من و امثال من که در فلسفه مشهوریم، باید یادداشت‌های روزانه سیاسی او را بخوانیم.

*فروغی سیاست‌مدار بود ولی چیزی بیش از یک سیاست‌مدار داشت

داوری اردکانی با تأکید بر اینکه فروغی سیاست‌مدار بود ولی چیزی بیش از یک سیاست‌مدار داشت، تصریح کرد: او ده‌ها کتاب در فلسفه، فیزیک، اقتصاد، سیاست و ادب نوشته است، من بعضی کتاب‌ها و نوشته‌های او را خوانده‌ام، اگر بپرسید فروغی را در کدام اثرش بیشتر شناختم بی‌درنگ می‌گویم یادداشت‌های روزانه محمدعلی فروغی از سفر کنفرانس صلح پاریس.

وی ادامه داد: می‌دانیم که فروغی بیش از 82 سال پیش کتابی را درباره تاریخ فلسفه نوشته است، هنوز کتاب تاریخ فلسفی نیست که ایرانی را آن را تألیف کرده است، در تاریخ فلسفه یونان و جدید که به فارسی ترجمه شده است، حتی تلاش در تدوین تاریخ فلسفه نکرده است، شواهد و تجربیات حاکی از آن است اگر کوشش هم شده آثاری که پدید آمده، آن را در حدی نمی‌یابیم که با سیر حکمت در اروپا برابری کند.

این پیشکسوت فلسفه بیان داشت: فروغی و امثال او که کم هستند، کمتر حرف می‌زنند. نویسندگان و روشنفکران دوره مشروطه و پهلوی‌ها و دانشمندان از سیاست‌مداران مانند مصدق و مدرس خوششان نمی‌آید، در اوایل انقلاب درباره محمدعلی فروغی کم می‌گفتند.

*خاندان فروغی از مؤثرترین افراد در عصر ارتباط فرهنگ زندگی غربی بودند

وی افزود: وقتی انقلاب شد، این مخالفت‌ها شدت یافت، اما چیزی نگذشت که نسبت‌های انقلاب با غرب و تجدد پیش آمد و ناگزیر به مؤسسات و اشخاص و آثاری توجه شد که این‌ها واسطه آشنایی با تجدد و غرب بودند، از جمله مؤثرین آنها می‌توان به محمدعلی فروغی اشاره کرد.

داوری اردکانی خاطرنشان کرد: از 15 تا 16 سال پیش اقبال به فروغی بیشتر شد و دانشمندان بیشتر درباره تأثیر و مدح او مقالات نوشتند، این اعتبار از کجاست، برای یافتن پاسخ این پرسش برخی ملاحظات و مقدمات به نظر آورد، فروغی از خاندان فضل و سیاست بود؛ یعنی پدر و جدش از زمره فضلا بودند که در کار سیاست به تدبیر امور دخالتی داشتند.

وی گفت: اگر خاندان فروغی از آغازکنندگان راه تجدد در ایران نبودند، اما از مؤثرترین افراد در عصر ارتباط و فرهنگ زندگی غربی بودند.


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس