پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 03 بهمن 1396

           
بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی برگزار شد
تاریخ : 26/ارديبهشت/1396 - 10:34 کد خبر : 93205

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی: شاهنامه کتاب حکمت است و ابوالقاسم فردوسی حکیم

بسیج پرس - رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: شاهنامه کتاب حکمت است و ابوالقاسم فردوسی حکیم. حکیمی که حکمت را به زبان حماسه سروده و از همین روست که سالها پس از خلق این حماسه، سهروردی از احیای حکمت پارسی سخن گفته است.


رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی: شاهنامه کتاب حکمت است و ابوالقاسم فردوسی حکیم

به گزارش بسیج پرس؛ مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور علما، استادان، فرهیختگان و دوستداران علم و دانش عصر روز گذشته تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن برگزار شد.

در این مراسم که با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی همچون پروفسور امین، مجتهد شبستری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین‌زاده، نجم‌آبادی، اسفندیار معتمدی، نوش‌آفرین انصاری و دوستداران علم و دانش برگزار شد، مهدی محقق، رئیس هیأت مدیره انجمن؛ حسن بلخاری، رئیس انجمن و توفیق سبحانی به ایراد سخنرانی پرداختند.

بر اساس این گزارش، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی اظهار داشت: نسبت میان حکمت و حماسه از شاخص‌ترین جنبه‌های حکمت و اندیشه در فرهنگ اسلامی- ایرانی است. نسبتی که بیانگر حکمی بودن حماسه‌ها در این مرز و بوم و حماسی بودن حکمت در متن و بطن این فرهنگ است.

وی افزود: در اندیشه هندیان، اوپانپشادها عظیم‌ترین جلوه حکمت است و دوره حماسی دوره ظهور این حکمت در متن اسطوره کتاب‌هایی چون مهابهاراتا و رامایانا که تمدن اسلامی طلیعه‌دار آن بود، فی نفسه مبنای نظری نسبت میان حکمت و حماسه فراهم گردید. مبنایی که دستاورد عظیمش حکیم ابوالقاسم فردوسی و اثر سترگ و بی‌مانندش شاهنامه بود. رجوع به شاهنامه و به‌ویژه اندیشه‌های تابناک و بلندی که فردوسی از زبان بوذرجمهر حکیم بزرگ عصر انوشیروان جاری می‌سازد. عمق اندیشه‌ورزی و حکمت‌گرایی را در متن حماسه بلند شاهنامه نشان می‌دهد:

‌مدارا خرد را برادر بود‌/ خرد بر سر جان چو افسر بود

چو دانا تو را دشمن جان بود‌/ به از دوست مردی که نادان بود

توانگر شد آنکس که خشنود گشت‌/بدو آز و تیمار او سود گشت

به آموختن گر فروتر شوی‌/ سخن را ز دانندگان بشنوی

بگفتار گرخیره شد رأی مرد‌/ نگردد کسی خیره همتای مرد

هر آن کس که دانش فرامش کند‌/ زبان را به گفتار خامش کند

چوداری بدست اندرون خواسته‌/ زر و سیم و اسبان آراسته

‌‌رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یادآوری کرد: بنابراین شاهنامه کتاب حکمت است و ابوالقاسم فردوسی حکیم. حکیمی که حکمت را به زبان حماسه سروده و دقیقاً از همین روست که سالها پس از خلق این حماسه، بزرگترین حکیم اشراقی این سرزمین، شیخ شهاب‌الدین سهروردی از احیای حکمت پارسی سخن گفته و در شاخه شرقی حکمت کیومرث و کیخسرو و بوذرجمهر را حکیم می‌خواند و در رساله‌های فارسی خود به تأویل داستان‌های شاهنامه می‌پردازد همچون نسبت زال و سیمرغ و نبرد رستم و اسفندیار.

وی در پایان ابراز داشت: تأویل شگفت و شگرف شیخ از جنگ رستم و اسفندیار خواندنی و شنیدنی است، آنگاه که در رساله عقل سرخ از جلوه‌گری الوان رنگارنگ سیمرغ بر آیینه گونی جوشن و پسر و خود رستم می‌گوید و تلألو این تجلی بر چشمان اسفندیاری که چشم جانش قادر به ادراک رستم و حماسه او نیست.


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس