پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 مهر 1397

           
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در نشست خبری خبر داد:
تاریخ : 17/ارديبهشت/1396 - 15:08 کد خبر : 92857

فعالیت بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ گروه جهادی با هدف محرومیت زدایی در کشور

بسیج پرس - رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور از فعالیت بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ گروه جهادی با هدف محرومیت زدایی در کشور خبر داد.


فعالیت بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ گروه جهادی با هدف محرومیت زدایی در کشور

به گزارش بسیج پرس؛ سردار نعمان غلامی رئیس سازمان بسیج سازندگی در نشست خبری که به منظور فرا رسیدن سالروز تاسیس بسیج سازندگی با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: سالروز تشکیل بسیج سازندگی که یک جریان خدمت‌رسان و خدمت‌گزار برای تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران است به محضر و پیشگاه صاحب اصلی این انقلاب حضرت ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری و ملت فداکار و بسیجی‌ کشورمان تبریک عرض می‌کنم. ما امروز در دنیا نظامی را داریم که مایه افتخار و مباهات نه تنها یکایک ایرانیان بلکه مسلمانان و پابرهنگان عالم است. نظامی که امروز در مسیر اعتلای ارزش‌های الهی انسانی و دفاع از مستضعفین عمل می‌کند و به عبارتی تنها امید مستضعفین و محرومان عالم است.

وی افزود: نظام ما در سایه‌سار همین وحدت و همدلی و تبعیت از ولایت و فرمان رهبری توانسته از همه سختی‌ها بگذرد و در شرایط کنونی هم که شرایط بسیار منحصر به فرد و ویژه‌ای در عالم است قرار بگیرد. مولفه‌های رسیدن به وضعیت موجود ایفای نقش مردم در دفاع از انقلاب اسلامی در مقاطع و موضوعات مختلف بوده، ایفای نقش مردم موجب اثبات و افزایش کارآمدی نظام در موضوعات مختلف بوده است.

سردار غلامی ادامه داد: یکی از بحث‌ها محرومیت‌زدایی و ساختن کشور است که به لطف الهی و تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری به منظور فراهم شدن ایفای نقش مردم در محرومیت‌زدایی، بسیج سازندگی تشکیل شد. بسیج سازندگی تشکیلات گسترده مردمی است که هم ساختار آن را مردم شکل می‌دهند و هم این مردم در یک مجموعه سازمان‌یافته، ظرفیت‌های مردمی را برای حل مشکلات کشور و نظام به کار می‌گیرند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی اظهار داشت: بسیج سازندگی نهادی صد در صد مردمی است که این نهاد به دلیل نیروی محرکه ارزشی و معنوی و دینی که پشت‌سر خود دارد یکی از عرصه‌هایی است که نظام ما را از نظام‌های عالم متمایز می‌کند. 

وی گفت: مقام معظم رهبری در پایه‌گذاری بسیج سازندگی فرمودند به منظور استفاده از نیرو و نشاط جوانان برای سازندگی کشور و پرکردن اوقات فراغت آنان طوری حرکت کنید که هم کشور ساخته شود و هم خود جوانان. از سال 92 بسیج سازندگی ورود میدانی و عملی در حوزه اقتصاد مقاومتی و اشتغال داشته و در همین سال عملا برنامه شاخص و مدون سازمان بسیج به تمام استان‌ها و شهرستان‌ها برای ایجاد اشتغال اعلام شد.

سردار غلامی ادامه داد: بحث ایجاد واحدهای کوچک تولیدی با استفاده از ظرفیت‌های مردم در راستای اقتصاد مقاومتی هدف اصلی مابوده و در طول چهار سال بسیج سازندگی توانست بیش از 130 هزار واحد کوچک اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی در کشور ایجاد کند. در دو سال گذشته بحث صنایع تبدیلی در برنامه ما قرار گرفت که از این 130 هزار، 21 هزار واحد آن به صنایع تبدیلی مربوط می‌شود.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: منابع مورد نیاز این واحدها از طریق بانک مهر اقتصاد تامین شد و میانگین هر واحدی که ایجاد کردیم حدود 15 میلیون تومان هزینه داشت، مابه التفاوت آن هم از طریق بسیج تامین شد.بسیج از ظرفیت‌هایی برخوردار بود تا در کنار دستگاه‌های دولتی به حل مشکل اقتصادی کشور کمک کند. چون ما از شبکه گسترده و با انگیزه برخوردار بودیم لذا برای ایجاد واحدهای کوچک از این ظرفیت‌ها استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه در طول چهار سال بیش از دو هزار و 600 دقیقه مستند خبری با همکاری صدا و سیما تولید و پخش کردیم گفت: بیش از 3 هزار نفر از الگوها را نیز به شیوه‌های مختلف از طریق مطبوعات و فضای مجازی معرفی کردیم.  انتشار "نشریه منهای نفت" یکی دیگر از اقدامات ما در طول این چهار سال بوده است لذا سعی کردیم واحدهایی که ایجاد می‌شود را به عنوان الگو معرفی کنیم.

سردار غلامی بیان داشت: یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بحث سازماندهی نیروهای بسیج است، ما تلاش کردیم در شکل گیری اولیه، تقسیم کاری را  ایجاد کنیم، همچنین خواستار همکاری دولت شدیم تا این قوه با تأمین منابع، در اوقات فراغت جوانان سهم به سزایی داشته باشد و با طرح‌های کوچک از اقشار و تخصص‌های مختلف بهره برداری کند.

رئیس بسیج سازندگی گفت: بسیج سازندگی در بحث آبخیزداری و منابع طبیعی گام‌های موثری برداشته همچنین در خصوص تجهیز مدارس نیز توانسته به توفیق دست یابد.

وی با بیان اینکه در فرآیند سازندگی، جوانان به خودسازی می‌رسند، تصریح کرد: یکی از مطالبات ما رسیدن به سازندگی است، ما هرساله اعلام می‌کنیم که بسیج در تمام حوزه‌های کشور اعم از خدماتی، اجتماعی و.... آمادگی دارد، چرا که از جوانان با انگیزه‌ای برخوردار است.

سردار غلامی با اشاره به حضور نیروی متخصص بسیجی در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: نیروهای مختصصی در عرصه کشاورزی، صنعت و در حوزه مدارس، دانشگاه ها و اقشار مختلف وجود دارد که ما هم از این ظرفیت ها استفاده می‌کنیم.

رئیس بسیج سازندگی بیان داشت: از نیروهای خود به بهترین شکل ممکن بهره برداری می‌کنیم، نمونه آن واکسیناسیونی بود که ظرف سه روز توسط ده هزار نفر از نیروهای بسیج سازندگی کشور در 50 درصد روستاها و 13 استان کشور انجام شد و این یک رکورد جدید به شمار می‌آید.

وی گفت:‌ باید دستگاه‌های دولتی هم خود را در طرح‌های بسیج دخیل کند به این ترتیب انگیزه در بین جوانان هم افزایش می‌یابد.

سردار غلامی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه اقتصاد مقاومتی 37 هزار واحد کوچک را احداث کردیم، ادامه داد: هرچند فضایی که در اختیار داشتیم، محدود و منابع 16 درصد بانک مهر اقتصاد بود، اما فضا را مدیریت کردیم.

رئیس بسیج سازندگی با اشاره به ضرورت پر کردن اوقات فراغت جوانان افزود:‌ یک میلیون و 171 هزار نفر از جوانان به اردوهای جهادی رفتند و 5 هزار و 400 طرح کوچک را آغاز کردند لذا در جهت محرومیت‌زدایی گام‌های موثری برداشتند.

وی با اشاره به ایجاد گروه‌های جهادی تخصصی در بسیج سازندگی خاطرنشان کرد: عملکرد و جهت‌گیری‌ سازمان در جهت استفاده از نیروهای مختصص است، در کشور بیش از 6 هزار و 600 گروه جهادی داریم، که همه انان هدف محرومیت زدایی را دنبال می کنند.

سردار غلامی تصریح کرد:‌ ما سال گذشته 150 گروه در بخش بسیج سازندگی داشتیم که بیش از 20 نیروی متخصص در این عرصه به پایش مشغول شدند، چرخ برخی صنایع از کار افتاده را به کار انداختند.

وی افزود: همچنین گروه‌های بسیجی حقوقی شکل گرفت که علاوه بر کارهای جهادی در روستاها در امر مشاوره به مردم یاری می‌رسانند، ما نسبت به سال گذشته با افزایش 30 درصدی افراد در اردوهای جهادی مواجه شدیم.

رئیس بسیج سازندگی کشور با اعلام میزان مشارکت مردم در اردوهای جهادی سال 96 گفت: هدف‌گذاری ما در سال 96 برای اعزام افراد در حدود 30 هزار نفر بود که در نهایت موفق شدیم 27 هزار و 700 نفر را اعزام و پشتیبانی کنیم، در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، هرمزگان، ایلام وکرمان توانستیم نقش آفرینی کنیم.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1919

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس