پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 04 مهر 1397

           
رئیس هیات نظارت بر انتخابات در خارج از کشور خبر داد:
تاریخ : 06/ارديبهشت/1396 - 13:00 کد خبر : 92440

برگزاری دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ١٠٣ کشور

بسیج پرس - رئیس هیات نظارت بر انتخابات در خارج از کشور از برگزاری دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ١٠٣ کشور و ٢٧٩ شعبه اخذ رای در خارج از کشور خبر داد و گفت: این دور از انتخابات همزمان با داخل کشور جمعه 29 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.


برگزاری دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ١٠٣ کشور

به گزارش بسیج پرس؛ حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در نشستی خبری به تشریح روند برگزاری دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور پرداخت.

قشقاوی در این نشست خبری گفت: از پنج ماه گذشته فرآیند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور با معرفی علی‌اصغر محمدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه به عنوان رئیس هیأت اجرایی برگزاری انتخابات در خارج از کشور آغاز و پس از آن اعضای ستاد انتخابات خارج از کشور که در اداره کل ایرانیان مستقر هستند، تعیین شدند و کار اجرایی انتخابات شروع شده است.

وی گفت: با حکم آیت‌الله جنتی رئیس هیأت مرکزی بر انتخابات، اینجانب به عنوان رئیس هیأت نظارت بر انتخابات خارج از کشور منصوب شدم.

قشقاوی با بیان اینکه جلسات در این زمینه به طور منظم در وزارت کشور و همچنین در محل شورای نگهبان برگزار و یک بار هم با جلسه‌ای با حضور نماینده شورای نگهبان در وزارت خارجه تشکیل شد، عنوان کرد: اعضای هیأت نظارت مرکزی انتخاب و اسامی اعلام شد. بلافاصله در نامه‌ای به نمایندگی‌های خارج از کشور اعلام کردیم تعداد شعب اخذ رای که از نظر سفرا، کارداران و سرکنسول‌ها لازم است در خارج از کشور داشته باشیم، به ما اعلام کنند.

معاون وزیر خارجه گفت که براساس توافقات حاصله مقرر شد دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری همزمان با داخل کشور در ١٠٣ کشور و 132 نمایندگی (سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های ایران) و در ٢٧٩ شعبه اخذ رأی برگزار شود.

تا الان موفق به برگزاری انتخابات در کانادا نشده‌ایم

 وی با اشاره به عدم برقراری روابط دیپلماتیک با کانادا عنوان کرد: علیرغم اینکه 400 هزار ایرانی در کانادا اقامت دارند ولی تا به الان توفیق برگزاری این دور از انتخابات حاصل نشده است.

قشقاوی به ارسال یک یادداشت رسمی به سفارت کانادا در سازمان ملل در نیویورک اشاره کرد و افزود: علاوه بر آن تماس‌هایی نیز همکاران ما در دفتر سازمان ملل در نیویورک با همتایان کانادایی خود در نیویورک داشتند. در این یادداشت ما از دولت کانادا درخواست کردیم با احترام به دموکراسی و توجه به حقوق شهروندی هموطنان ایرانی در کانادا، تمهید برگزاری این دور از انتخابات را فراهم کنند تا هموطنان ایرانی بتوانند آرای خود را به صندوق‌های اخذ رای بریزند.

وی گفت: همچنان پیگیری با دولت کانادا در این زمینه ادامه دارد.

30 حوزه رای‌گیری در آمریکا، 19 حوزه در امارات، 12 حوزه در انگلستان و 20 حوزه در عراق

معاون وزیر خارجه کشورمان همچنین عنوان کرد که 30 حوزه رای‌گیری در آمریکا، 19 حوزه رای‌گیری در امارات متحده عربی و 12 حوزه رای‌گیری در انگلستان برای هموطنان ایرانی در نظر گرفته شده است.

قشقاوی در پاسخ به سؤالی عنوان کرد که ٢٠ حوزه اخذ رای در عراق شامل 6 حوزه در بغداد، 4 حوزه در نجف، 3 حوزه در اربیل، 5 حوزه در کربلا، یک حوزه در بصره و یک حوزه در سلیمانیه برای ایرانیان و زوار ایرانی عتبات عالیات در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص امکان حضور زندانیان ایرانی در خارج از کشور در این دور از انتخابات و اعزام صندوق سیار به زندان‌ها گفت که این موضوع به دلیل مسائل امنیتی نیازمند یکسری تمهیدات و مجوز کشور میزبان است. البته تاکنون در این زمینه تصمیمی اتخاذ نشده است.

همچنین گفت که در حال حاضر سه هزار و 131 ایرانی در زندان‌های خارج از کشور به سر می‌برند.

معاون وزیر خارجه همچنین گفت که در حوزه آمریکای لاتین در کشورهای کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، آرژانتین، شیلی و ونزوئلا این دور از انتخابات برگزار خواهد شد.

انتخابات 29 اردیبهشت در داخل و خارج از کشور

رئیس هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور با بیان اینکه میزان استقبال هموطنان ما بیش از مشارکت آنهاست، خاطرنشان کرد: چند محدودیت وجود دارد که به لحاظ قانونی نمی‌توان اقدامی انجام داد. انتخابات در روز جمعه 29 اردیبهشت در سراسر کشور برگزار می‌شود که این روز در اکثر کشورها روز کاری محسوب می‌شود و این باعث کاهش مشارکت هموطنان می‌شود.

وی گفت که ساعات اخذ رای در خارج از کشور همزمان با ایران آغاز شده و همزمان پایان می‌یابد.

قشقاوی افزود: ما پیشنهاد داده‌ایم که اگر به لحاظ قانونی بشود مثلا در مورد آمریکا که اختلاف ساعت داریم اخذ رای در آمریکا تا جمعه ظهر صورت گیرد، ولی وزارت کشور اعلام کرد که چون در قانون تصریح شده که باید روز جمعه باشد عملا این امکان فراهم نیست.

معاون وزیر خارجه افزود: خوشبختانه از پنج ماه قبل کار برگزاری انتخابات در خارج از کشور با موفقیت انجام شد و در حال حاضر کلیه اعضای هیأت اجرایی و هیأت نظارت بر انتخابات در این 132 نمایندگی و 279 حوزه رای گیری تقریبا مشخص و احکام آنها صادر شده است و چند حکم باقی مانده که به زودی ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه به لحاظ زمانی جلو است، عنوان کرد:‌ وزارت خارجه کار خود را به صورت دقیق انجام داده است.

کلیه ملزومات مورد نیاز از جمله مهرها و تعرفه‌ها ارسال شده

قشقاوی در عین حال گفت که کلیه ملزومات مورد نیاز از جمله مهرها و تعرفه‌ها و ...از طرق مطمئن ارسال و به دست همکاران در خارج از کشور رسیده و اعلام وصول شده است.

معاون وزیر خارجه کشورمان همچنین عنوان کرد که شکایات یا گزارش‌های خلاف قانون انتخابات به وزارت خارجه منعکس و به مراجع ذیربط ارجاع خواهد شد و در تمامی حوزه‌ها ناظران شورای نگهبان حضور دارند و کاندیداها نیز در صورت تمایل می‌توانند نماینده‌های خود را تعیین کنند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور با بیان اینکه آمادگی کامل برای برگزاری این دور از انتخابات در خارج از کشور فراهم است، گفت: از دولت‌های میزبان که زمینه حضور هموطنان ما در انتخابات فراهم می‌کنند، تشکر می‌کنیم. انتظار ما نیز احترام به دموکراسی، حقوق بشر و حقوق شهروندی و آماده کردن فضای امن و کامل برای مشارکت هموطنان در انتخابات است.

وی با بیان اینکه در سال‌‌های گذشته مجوزهای برگزاری راهپیمایی در خارج از کشور اخذ می‌شد، یادآور شد: ما مشکل و مخالفتی با این مجوزها و آزادی اجتماعات و بیان نداریم. ولی معتقدیم اگر آزادی اجتماعات و بیان هست، آزادی حضور در انتخابات نیز جزو حقوق شهروندی است و هیچ دولتی نمی‌تواند به بهانه آزادی بیان و اجتماعات، مجوز اجتماعات را به برخی از جریا‌ن‌های اپوزیسیونی انتخابات بدهد.

 قشقاوی افزود: حداکثر اپوزیسیون جمهوری اسلامی از نوع برانداز، مخالف قطع مشارکت در انتخابات بین 3 تا 5 درصد بیشتر نیست و نباید کاری بشود که این 5 درصد حقوق 95 درصدی هموطنانی که مایل به حضور در انتخابات هستند را نقض کند.

وی اضافه کرد: برگزاری تظاهرات مقابل صندوق اخذ رای و همراه با شعارهای تند و ایجاد رعب و وحشت نمی‌تواند قابل قبول باشد و خلاف اصول حقوق بشری و حقوق شهروندی و بی احترامی کامل به حقوق 95 درصدی هموطنان ایرانی در خارج از کشور است. امیدواریم با همکاری دولت‌های میزبان با نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور اقدامات خوبی برای حضور آگاهانه و آزادانه هموطنان ایرانی برای انتخاب رئیس جمهور موردنظرشان فراهم شود و به بهانه یک نوع از آزادی تحت عنوان آزادی بیان و اجتماعات، حق انتخاب از شهروندان ایرانی سلب نشود.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: این آزمونی است برای کشورهای دیگر که احترام خود را به حقوق بشر نشان دهند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور درباره تعداد ایرانیان واجد شرایط حضور در انتخابات در خارج از کشور نیز با بیان اینکه ما آمار شناوری داریم، گفت: آمار ما براساس تعدادی است که پرونده کنسولی در دفاتر نمایندگی ما تشکیل می‌دهند. اما در کل می‌توان گفت که در حدود 2 و نیم میلیون نفر هستند.

وی همچنین عنوان کرد که ایرانیان در خارج از کشور می‌توانند با شناسنامه و گذرنامه معتبر در این انتخابات شرکت کنند.

علی‌اصغر محمدی رئیس هیأت اجرایی برگزاری انتخابات در خارج از کشور نیز طی سخنانی در این نشست خبری گفت که سامانه کنسولی در سایت وزارت خارجه در خصوص این دور از انتخابات اطلاع رسانی کرده و ایمیلی نیز بدین منظور معرفی شده که ایرانیان می‌توانند از طریق آن سؤالاتشان را مطرح کنند.

محمدی همچنین قرار است از هفته آینده با روسای نمایندگی‌های خارجی در ایران در زمینه برگزاری انتخابات دیدار کند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس