پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 01 فروردين 1397

           
تاریخ : 14/فروردين/1396 - 11:51 کد خبر : 91445

نگاهی به دستاوردهای نیروهای مسلح در سال ۹۵

بسیج پرس - در سال ۹۵ تجهیزاتی که نیروهای مسلح ساخته بودند، رونمایی شدند. این تجهیزات در حوزه‌های مختلف کاربرد دارند.


نگاهی به دستاوردهای نیروهای مسلح در سال ۹۵

به گزارش بسیج پرس؛ در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جهادخود کفایی نیروهای مسلح هم قادر هستند بخشی از نیاز یگان‌های خود را از طریق ساخت تجهیزات و تسلیحات جدید بر طرف کنند.

در سال 1395 این روند با قوت و قدرت بیشتری ادامه داشت و نیروهای مسلح توانستند با اتکا به توان متخصصان داخلی و با کنار زدن تحریم‌ها تجهیزاتی را بسازند که برخی از آنها قابل توجه هستند.

در ادامه، گزارشی از روند این رونمایی‌ها در سال 95 را می‌خوانید.

*رونمایی از پهپاد صادق در رزمایش سپاه

پهپادصادق که یک پهپاد رزمی ــ شناسایی است 24 فروردین ماه در جریان رزمایش پیامبر اعظم 10 سپاه رونمایی و رسما عملیاتی شد. این پهپاد به یک دوربین جلونگر در دماغه پهپاد مجهز است و طول دو بال این پهپاد حدود 4 متر است. موتور این پهپاد نیز در انتهای بدنه نصب شده و در بالای آن نیز دم با دو بوم، به صورت مربع شکل نصب شده است.

*رونمایی از دستاوردهای نیروی زمینی ارتش

25فروردین ماه از تانک‌ بهینه‌سازی شده چیفتن، خودرو حامل شیلتر مخابراتی، ایستگاه تست موشک‌انداز تاو، خودروهای مهمات‌بر، جرثقیل‌های 1924، بنزهای آکسوار، خودروهای آمبولانس سفیر 3.4 تن، خودروهای آمبولانس تویوتا، نفربرهای هارتاب دیزل، خودروهای دوکابین تویوتا و اتوبوس بی آی 45، سامانه پدافند هوایی بهمن 57 خودکششی چرخدار، خودرو تاکتیکی 5 تن کیان، خودرو تانک‌بر تاکتیکی فوق‌سنگین پوریا، خودرو تجسسی شهرام و تانک بهینه‌سازی شده تیام، رونمایی شد.

همچنین در این مراسم، سلاح تک‌تیرانداز دراگانوف بهینه‌شده سازی شده، خودرو تانک‌بر فوق‌سنگین اف اچ 16 نیز رونمایی و به یگان‌های نزاجا الحاق شد.

*رونمایی از سامانه اس 300

بخشی از سامانه موشکی اس 300 29 فروردین ماه در مراسم رژه روز ارتش رسما رونمایی شد.در این رونمایی، 2 سامانه راداری، خودرهای حامل و فرماندهی و خودرو حامل جرثقیل موشک‌گذار به نمایش گذاشته شد.

*شبیه ساز جنگنده اف 5 در پایگاه تبریز

9 خرداد ماه سامانه شبیه‌ساز ارتقا یافته و بهینه سازی شده هواپیمای اف5 در پایگاه شهید فکوری تبریز با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش بهره برداری شد.

شبیه‌ساز‌ها از این امکان برخوردار هستند که با ایجاد شرایط اضطرای خلبانان را برای موقعیت‌های سخت آماده کنند.

* پهپاد اخلالگر ارتش

11 مردادماه از جدیدترین دستاورد نیروی زمینی ارتش یعنی، پهپاد اخلال‌گر با قابلیت ایجاد پارازیت در سامانه‌های ارتباطی دشمن رونمایی شد.

در این روز علاوه بر این پهپاد، پهپادهای دیگری با قابلیت تصویربرداری و سامانه تخریب لیزر با قابلیت ایجاد اختلال در تصویربرداری پهپادهای دشمن نیز به نمایش درآمد.

* سپاه در عرصه اقتصاد مقاومتی

7 شهریور ماه ازنخستین دستگاه خشک‌کن انجمادی کشور از  طرحهای اقتصاد مقاومتی در اراک و با حضور سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه رونمایی شد.

در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده بهینه از صنایع تبدیلی و فراوری بویژه در صنایع غذایی و محصولات باغی ،جوانان مبتکر و خلاق بسیجی با همت ، تلاش و باور "ما می توانیم " پای در عرصه گذاشته و این پروژه را در مدت دو سال و نیم به اتمام رساندند .

دستگاه خشک‌کن انجمادی از جمله طرحهای اقتصاد مقاومتی است که توسط شرکت دانش بنیان تکوین  آزمایش پارسه با حمایت کارگروه اقتصاد مقاومتی نیروی دریایی سپاه و دانشگاه اراک طراحی و ساخته شد و با ساخت این دستگاه جمهوری اسلامی ایران در زمره ی محدود کشورهای برخوردار از تکنولوژی خشک کن انجمادی و فراوری که در حوزه صنایع دارویی و سرم سازی نیز کاربرد فراوان دارد، قرار گرفت .

* الحاق شناور شهید ناظری به نیروی دریایی سپاه

نخستین شناور تندروی برد بلند سپاه با نام "شناور شهید ناظری " در 23 شهریور ماه رسما به ناوگان نیروی دریایی سپاه الحاق شد.

این شناور بزرگترین شناور آلومینیومی ساخت کشور با شکل بدنه پیشرفته و روز دنیا و قابلیت دریانوردی در امواج خروشان و حمل همزمان 100 نفر مسافر و بالگرد را دارا است.

شناور شهید ناظری،  55 متر طول، 14.1 متر عرض و  13 متر ارتفاع داشته و  برد دریانوردی شناور مذکور 10 هزار کیلومتر است .

*رونمایی از پهپاد صاعقه

10 مهرماه سال 95 در آیین رونمایی از نمایشگاه پهپادی نیروی هوافضای سپاه از جدید ترین پهپاد دوربرد و رزمی سپاه رونمایی شد.

پهپاد صاعقه از کلاس پهپادهای سیمرغ یا همان آرکیو170 ایرانی است. صاعقه  پهپاد دوربرد بوده و قادر به حمل 4 بمب‌ هوشمند و نقطه‌زن سدید است که به او توانایی مورد اصابت قراردادن اهداف با دقت بالا را می‌دهد.

*دستیابی متخصصان نهاجا به توان تعمیر سیستم اکسیژن جنگنده میراژ اف-1

15مهرماه   سیستم اکسیژن هواپیما میراژ اف-1 در نیروی هوایی ارتش تعمیر شد.

سیستم اکسیژن میراژ یکی از بخش های حساس هواپیما است که وظیفه تنظیم اکسیژن تنفسی خلبان در ارتفاعات متفاوت را بر عهده دارد. این پروژه برای اولین بار و با تلاش‌های شبانه‌روزی متخصصان و کارکنان تیم تخصصی مرکز تعمیرات هواپیمای فرماندهی و پشتیبانی هوایی نیروی هوایی ارتش به انجام رسید.

گفتنی است با توجه به اینکه نشریه فنی و تعمیراتی این قطعه در کشور موجود نبود، جوانان و متخصصان نیروی هوایی ارتش با تجزیه و بررسی ریزقطعات این بخش از هواپیما به این مهم دست یافتند.

*اولین «سیستم حفاظت فعال» تماماً ایرانی روی تانک ذوالفقار

در تاریخ 28 مهرماه سال 95 بود که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در سطح منطقه و در جهان اسلام، موفق به طراحی و تولید "سیستم حفاظت فعال" برای نصب روی زره‌پوش‌ها، خودروهای زرهی و . . .  و نصب آن روی تانک ذوالفقار شد.

کار سیستم حفاظت فعال این است که توسط رادارهایی که دارند، موشک‌های ضدزرهی که به سوی تانک یا خودروی زرهی شلیک می‌شود را شناسایی و پس از تعیین مختصات دقیق، اطلاعات ثبت شده توسط رادار به سامانه سلاح منتقل شده و سامانه سلاح به دو صورت ایجاد دیواری از گلوله‌های کوچک ساچمه‌ای در مقابل موشک و نهایتا برخورد و انفجار موشک قبل از رسیدن به زره‌پوش و یا شلیک تک پرتابه‌های دفاعی به سوی موشک ضدزره، آن موشک را قبل از رسیدن به هدف منفجر می‌کند.

در بخش راداری این سیستم، از "رادار پالس داپلر" استفاده کرده و سیستم سلاح  این سامانه نیز از نوع "دیواره آتش" است.

* از سلاح طاهر تا اخلالگر ضد پهپاد

22 آذرماه در جریان رزمایش محمدرسول الله 4 نزاجااز  "سلاح تک تیرانداز طاهر" رونمایی شد. این سلاح از کالیبر 7.62 بهره جسته و می‌تواند با دوربین در برد موثر 800 متری و بدون دوربین در برد موثر 400 متری، اهداف را مورد اصابت دقیق قرار دهد.وزن این سلاح بدون دوربین و خشاب، 4 کیلو و 400 گرم بوده و برد نهایی آن نیز 1200 متر است.

سلاح تک تیرانداز طاهر دارای طول 1.280 میلیمتری بوده و سلاحی بدون خشاب بیرونی است، اما خدمه می‌تواند "4 گلوله" را در جان لوله قرار داده و شلیک کند.

در این رزمایش همچنین سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش جدیدترین اخلال‌گر ضد پهپاد ساخت متخصصانش را رونمایی کرد.

از مهمترین قابلیت‌های این اخلال‌گر آن است که قابل حمل توسط نفر بوده و اخلال‌گر می‌تواند به محض دیدن پهپاد یا هلی‌شات عملیات جمینگ را را آغاز کرده و از طریق لاک کردن روی پرنده دشمن در هدایت آن اخلال ایجاد کند.

طرز کار این اخلال‌گر آن است که می‌تواند در هدایت هلی‌شات‌ها اخلال ایجاد کرده و در صورت لزوم آنها را سالم روی زمین بنشاند، اما در مورد پهپادها، این اخلال‌گر می‌تواند آنها را مورد جمینگ قرار داده و پس از اخلال در ارتباطشان با مرکز فرماندهی، از مسیر خود منحرف کند.

یکی دیگر از دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران که در این روز به نمایش در آمد، پهپاد دست پرتاب فرپاد بود.

این پهپاد با حدود 20 کیلومتر برد، و 45 دقیقه مداومت پروازی توسط متخصصان جهاد خودکفایی نیروی زمینی ارتش ساخته شده بود.

*رونمایی از مرکز هایپربار نداجا

12 بهمن ماه سال 95 با حضور امیر سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، از مرکز هایپربار بیمارستان گلستان نداجا رونمایی شد.

مرکز هایپربار بیمارستان گلستان نداجا تنها مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی کشور در این حوزه می‌باشد.

*مین‌های صاعقه و سجیل

4 اسفند ماه در رزمایش پیامبر اعظم(ص)11، جدیدترین مین ضدبالگرد نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام "صاعقه" رونمایی شد.

مین جهنده صاعقه، یک مین بسیار کارآمد است که روی زمین کارگذاشته شده و خدمه آن در جایی دورتر، موضع گرفته و در زمان مناسب مین را منفجر می‌کنند اما انفجار این مین جهنده، همانند مین‌های دیگر نیست بلکه با انفجار اولیه مین، تعداد زیادی بمب کوچک در یک خط عمودی تا ارتفاع 500متری زمین بالا رفته و هر پرنده متخاصمی را هدف قرار گرفته و اگر آن منهدم نشود، حتماً با آسیب جدی مواجه خواهد شد.

همچنین در این مرحله از رزمایش از "مین جهنده و ضدنفر سجّیل" نیز رونمایی شد. این مین تا ارتفاع 10 متر از  سطح زمین پرتاب و سپس منفجر می‌شود و ترکش‌های آن به‌صورت بارانی به‌روی نیروهای دشمن ریخته می‌شود.

*  دهلاویه و والفجر؛ جدیدترین دستاوردهای نداجا

نهم و دهم بهمن ماه در جریان رزمایش بزرگ دریایی ولایت 95 نیروی دریایی ارتش از موشک ضد شناور دهلاویه برای نخستین مرتبه رونمایی و اژدر پیشرفته والفجر برای اولین بار شلیک شد.


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس