پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 05 اسفند 1396

           
تاریخ : 09/آذر/1395 - 15:12 کد خبر : 86698

فیدل کاسترو اسطوره مبارزه با امپریالیسم آمریکا + تصاویر

بسیج پرس - فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا و اسطوره مبارزه با امپریالیسم آمریکا در سن 90 سالگی به علت نارسایی های مربوط به کهولت سن درگذشت.


فیدل کاسترو اسطوره مبارزه با امپریالیسم آمریکا + تصاویر

به گزارش بسیج پرس؛ فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا و اسطوره مبارزه با امپریالیسم آمریکا و یکی از چهره های بارز جریان چپ که جوانان چپ گرای بسیاری را شیفته خود کرده بود، در سن 90 سالگی به علت نارسایی های مربوط به کهولت سن درگذشت.

فیدل کاسترو با نام کامل فیدِل آلخاندرو کاسترو روث (به اسپانیایی: Fidel Alejandro Castro Ruz)، (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) سیاستمدار و انقلابی کوبایی بود. وی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ میلادی به عنوان نخست وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس جمهور این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود. حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک حزبی کوبا است؛ از سال ۱۹۶۵ تا سال ۲۰۱۱ تحت رهبری وی اداره می‌شد. بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۶ میلادی دبیرکل حزب، رهبری حکومت را در دست دارد.[۱] کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به شمار می‌رود. در دوران زمامداری وی در کوبا صنایع و تجارت ملی‌سازی شد و اصلاحات سوسیالیستی دولت در سراسر جامعه به اجرا درآمد. کاسترو هم‌چنین دودوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود.

کاسترو یکی از شخصیت‌های بحث‌برانگیز جهان معاصر بوده است. وی جوایز مختلف بین‌المللی به دست آورده و حامیانش او را قهرمان سوسیالیسم، ضد امپریالیسم و بشردوستی و کسی که توانسته استقلال کوبا را در برابر امپریالیسم آمریکا حفظ کند، می‌دانند. در مقابل؛ منتقدانش وی را یک دیکتاتور تمامیت خواه می‌دانند که دولتش باعث بروز موارد متعدد نقض حقوق بشر، آوارگی بیش از یک میلیون کوبایی و تضعیف اقتصاد کشور شده است.

زندگی‌نامه

فیدل کاسترو در تاریخ ۱۳ اوت ۱۹۲۶ در شهر بیران واقع در استان سابق اورینته متولد شد. خانوادهٔ وی از زمین‌داران مرفّه بودند. او بعد از گذراندن دورهٔ ابتدائی در روستا به مدرسه‌ای خصوصی واقع در شهر سانتیاگو د کوبا و سپس هاوانا رفت و پس از آن از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه هاوانا فارغ‌التحصیل شد.

زمانی که دانشجو بود به یک گروه دانشجویی پیوست که علیه فساد سیاسی مبارزه می‌کردند.او در سال ۱۹۴۷ میلادی عضو حزب مردم کوبا شد که به حزب ارتدوکس هم شهرت داشت. وی سپس رهبر جناح چپ حزب شد و همان سال داوطلب عضویت در یک گروه مسلح برای مبارزه علیه نظام رافائل تروخیو در جمهوری دومینیکن شد. این گروه نتوانست از کوبا خارج شود. بارها فیدل کاسترو در طرح‌ریزی و اجرای این‌گونه نقشه‌های ضد امپریالیستی نقش داشت.

اندیشه‌های فیدل کاسترو

اندیشه‌های اجتماعی و سیاسی فیدل کاسترو با عنوان کاستروئیسم (به انگلیسی: Castroism) شناخته می‌شود.

کاسترو  کلیسای کاتولیک را یک نهاد طرفدار سرمایه‌داری به شمار می‌آورد.

جنبش انقلابی کوبا که از ۱۹۵۳ آغاز شد، در شروع مبارزه ایدئولوژی یا نظریه روشنی نداشت و هدف آن تنها سرنگونی رژیم فاسد باتیستا بود. آمیزش جنبش چریکی با کمونیسم از ۱۹۶۱ پدید آمد و آن هنگامی بود که کاسترو به مارکسیسم- لنینیسم روی آورد و آن را ایدئولوژی رسمی کوبا کرد. اهمیت این ایدئولوژی بیشتر از نظر در پیش گرفتن یک روش انقلابی خاص است. بنا بر این روش، پیشاهنگان انقلابی، به جای آن که در انتظار پیدایش شرایط «عینی» مارکسیستی و شرایط «ذهنی» لنینیستی برای یک انقلاب کامل عیار بنشینند باید این شرایط را با آغاز جنبش چریکی از مناطقی روستایی و کوهستانی که خارج از چتر امنیتی رژیم حاکم است به وجود آورند. به عبارت دیگر، کاستروئیسم نیز مانند لنینیسم و مائوئیسم، روش یک انقلاب پیروزمند در یک کشور را به عنوان مدل برای کشورهای دیگر عرضه می‌کند. با این مدل، هم کاسترو و هم چه گوارا، اندیشه‌های مارکسیستی و لنینیستی دربارهٔ مراحل انقلاب را که تحول طبقاتی تعیین کننده آن است، کنار می‌گذارند.

 تلویزیون دولتی کوبا تنها به اعلام خبر مرگ کاسترو بسنده کرد و جزئیات بیشتری درباره مرگ این رهبر انقلابی منتشر نکرد. خانواده فیدل کاسترو به رسانه ها گفتند که جنازه وی صبح شنبه به وقت محلی بنا بر آیین های رایج در کوبا سوزانده می شود. همچنین قرار است 4 دسامبر مراسم یادبودی برای وی برگزار شود. وی سال ها مشکلات جسمانی داشت و ظاهرا از بیماری های روده ای رنج می برد، اما با این حال علت مرگ او هنوز از سوی منابع رسمی اعلام نشده است. همچنین گفته می شد که وی از بیماری سرطان روده رنج می برد. فیدل کاسترو متولد ۱۳ اوت ۱۹۲۶، سیاستمدار و رهبر انقلاب کوبا بود که از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ علاوه بر رهبری انقلاب کوبا به عنوان نخست وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس جمهوری این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ فعال بود. حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک حزبی کوباست، از سال ۱۹۶۵ تا سال ۲۰۱۱ تحت رهبری او اداره می شد. بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۶ میلادی دبیرکل حزب، رهبری حکومت را در دست می گیرد. کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به شمار می آید. وی همچنین یکی از الگوهای جوانان انقلابی چپ جهان بود. در دوران زمامداری او در کوبا تمامی صنایع و بنگاه های تجاری ملی اعلام شدند و اصلاحات سوسیالیستی دولت در سراسر جامعه به اجرا درآمد. کاسترو همچنین دو دوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود. کاسترو یکی از شخصیت های تاثیرگذار جهان معاصر به حساب می آید. او در طول حیات خود جوایز مختلف بین المللی دریافت کرد. حامیانش او را قهرمان سوسیالیسم، ضد امپریالیسم و بشردوستی و کسی که توانسته استقلال کوبا را در برابر امپریالیسم آمریکا حفظ کند، می دانند.

فیدل کاسترو در کوبای تک حزبی برای تقریبا نیم قرن حکومت کرد و نهایتا سال 2008 قدرت را به برادرش رائول که او نیز سال ها در کنارش فعالیت سیاسی می کرد، واگذار کرد. حامیان او، کاسترو را مردی می دانند که کوبا را به مردمش بازگرداند. کوبا با وجود برخورداری از نظام آموزشی فراگیر و نظام بهداشتی عمومی بسیار خوب و فراگیر که از میراث های جاویدان حکومت کاسترو محسوب می شود اما همانند بسیاری از کشورهای کمونیستی سال ها با قدرت پلیسی اداره می شده و به هیچ وجه اجازه فعالیت به مخالفان سیاسی داده نشده است. حقوق بشر در این به شدت سرکوب می شود و فعالیت های مدنی تقریبا عقیم هستند.

جنگ ناموفق خلیج خوک ها در سال 1961 که با ارزیابی اشتباه سازمان سیای امریکا رقم خورد که هدف از آن سرنگونی حکومت تازه به قدرت رسیده فیدل کاسترو بود، سبب شد تا کاسترو به طور کامل به جبهه شوروی پناه ببرد و دشمن همیشگی امریکایی ها شود. از آن تاریخ امریکایی ها تحریم های سرسختانه ای را علیه کوبا اعمال کردند که هدف از آن صرفا تضعیف حکومت کاسترو و سرنگونی آن بود که هیچ گاه به هدف اصلی خود نرسید.

فیدل کاسترو ماه آوریل در اقدامی نادر در آخرین روز کنگره حزب کمونیست کوبا حاضر شد و سخنرانی کرد. او در آن سخنرانی به کهولت سن خود اشاره کرد اما گفت که مفهوم کمونیست کوبا همچنان معتبر است و مردم کوبا پیروز خواهند شد.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1930

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس