پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 01 ارديبهشت 1397

           
کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با بسیج پرس:
تاریخ : 24/آبان/1395 - 15:06 کد خبر : 86230

پیروزی ترامپ صف آرایی قدرت یک ملت در برابر قدرت دولت است

بسیج پرس - یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یک پدیده غیر قابل پیش بینی نبود بلکه واقعیتی پنهان در لایه های زیرین تغییر و تحولات سیاسی در سیر اندیشه سیاسی و رفتار ملت هاست.


پیروزی ترامپ صف آرایی قدرت یک ملت در برابر قدرت دولت است

به گزارش بسیج پرس؛ مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی بسیج پرس در خصوص چرایی پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخلاف پیش بینی ها و همچنین اعتراضات مردمی به نتیجه این انتخابات و اینکه آیا این اعتراضات و مخالفت ها نتیجه ای در بر خواهد داشت گفت: پیروزی ترامپ در انتخابات یک پدیده غیر قابل پیش بینی نبود بلکه واقعیتی پنهان در لایه های زیرین تغییر وتحولات سیاسی در سیر اندیشه سیاسی و رفتار ملت هاست.

وی در ادامه تاکید کرد: این اتفاق و اتفاقاتی از این دست نشان می دهد قدرت و دانایی ملت ها در حال صف آرایی در برابر قدرت دولت هاست و در اولین گام خود به طبع گرایش شدید به پوپولیسم یعنی شعار های توده گرا دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به دوران چندین ماهه تبلیغات انتخاباتی و شعارها و مواضعی که از سوی ترامپ اتخاذ شده بود، بیان کرد: ترامپ با شعارهای ساختار شکنانه تمام تلاش خود را متوجه ایجاد گفتمان تغییر برای جذب آراء مردم کرد.

وی ادامه داد: اگر چه ترامپ آراء مردمی کمتری نسبت به هیلاری کلینتون بدست آورد و مردم ایالات متحده بیش از 200 هزار رای بیشتر از ترامپ به کلینتون دادند ولی در نبرد رای های الکترال، نتیجه انتخابات رقم خورد.

مطهرنیا در خصوص قانون کارت های الکترال و تاثیر آن در انتخابات ایالات متحده اظهار داشت: کارت های الکترال در ایالات متحده آمریکا متوجه کیفی سازی آراء مردم برمبانی جایگاه و اهمیت ایالت های آمریکاست و لذا در جنگ ایالت ها و نه جنگ کارت های الکترال ترامپ به موفقیت رسید. این موفقیت در ساختار دموکراتیک ایالات متحده آمریکا به گونه ای نماد پیدا کرد که فردی که ساختارشکن و انگشت اتحام خود را در چشم دموکراسی آمریکا کرده بود، امروز رئیس جمهور این کشور است و دموکراسی آمریکا می تواند بگوید فردی ساختارشکن مانند ترامپ به کاخ سفید برود و برای حفظ هویت دموکراتیک یک نظام مردم سالار حاضر است فردی ساختار شکن را در راس قدرت بنشاند.

وی ادامه داد: انتخاب ترامپ و همچنین پیروزی باراک اوباما در سال 2008 به عنوان یک کاندیدای سیاه پوست، کنیایی تبار و مسلمان زاده در کاخ سفید وارد شود و همه می گفتند براساس کابوس برادلی در ایالات متحده آمریکا یک سیاه پوست نمی تواند به قدرت برسد و ساختار قدرت این اجازه را نخواهد داد، 8 سال رئیس جمهور آمریکا بود و اکنون ترامپ که حتی سیستم رائ گیری این کشور را با پرسش جدی روبه رو کرد بر اساس همان سیستم، اکنون رئیس جمهور ایالات متحده است و برای حفظ هویت دموکراسی موجود در این کشور تلاش کند.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: باید بپذیریم که از یک سو آراء وسیعتر مردمی برای کلینتون و از سوی دیگر آراء قانونی ترامپ در برابر هم برای مدتی صف آرایی خواهند کرد، البته کلینتون و باراک اوباما پیروزی ترامپ را پزیرفته اند و در چارچوب یک نظام دموکراتیک بیش از آنچه در آن به قدرت رسیدن با رای مردم اهمیت داشته باشد، جابجایی مسالمت آمیز قدرت اهمیت دارد و اکنون رئیس جمهور فعلی امریکا اعلام کرده به این انتقال قدرت کمک می کند.

وی در ادامه با اشاره به اعتراضات نسبت به پیروزی ترامپ در ایالات مختلف آمریکا، گفت: احساسات و عواطف در جامعه رای دهنده در حال فوران است و نوع رفتارهای ترامپ می تواند این هیجان را تشدید و یا کاهش دهد.

مطهرنیا ادامه داد: آنچه که ترامپ بعد از انتخابات نشان داده بیانگر آن است که او ساختار قدرت در ایالات متحده آمریکا را تا حدودی درک کرده است و به مخالفین خود احترام گذاشته و در عین حال که از آن ها تقدیر به عمل می آورد، خواهان ایجاد فضای مسالمت آمیز برای ادامه تحولات این کشور است، این گونه تحرکات در ایالات متحده آمریکا همانند جنبش وال استریت تا حدودی ادامه پیدا می کند و آرام ، آرام کاهش می یابد.

این کارشناس بین الملل با اشاره به شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ اظهار داشت: ترامپ با چالش های بسیاری در جهت مدیریت شعارهای انتخاباتی که تا کنون داده است روبه رو خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که پیروزی ترامپ چه نفع یاضرری برای جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت، گفت: کلینتون و یا ترامپ هرکدام رئیس جمهور باشند دکتریین ایالات متحده همکاری بین المللی علیه ایران و محاصره منطقه ای ایران است، اما تفاوت در آن است که ترامپ محاصره منطقه ای ایران را با مرکزیت اسرائیل و همگرایی با پایه تخت های عربی مدیریت خواهد کرد، در حالی که اگر کلینتون به قدرت می رسید، مرکزیت این حرکت منطقه ای علیه ایران در ریاض شکل می گرفت و اسرائیل بود که باید همکاری را با این مرکزیت انجام می داد.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1930

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس