پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 29 اسفند 1396

           
وزیر امور خارجه در همایش بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام:
تاریخ : 24/آبان/1395 - 10:28 کد خبر : 86209

مهمترین چالش در جهان اسلام عدم شناخت دقیق توانمندی‌هاست

بسیج پرس - وزیر امور خارجه در همایش بحران های ژئوپلیتیکی جهان اسلام گفت: شاید مهمترین چالش در جهان اسلام، عدم شناخت دقیق توانمندی‌ها و چالش‌های ما و سایر کشورها و کنشگران است.


مهمترین چالش در جهان اسلام عدم شناخت دقیق توانمندی‌هاست

به گزارش بسیج پرس؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در اولین همایش بین‌المللی بحران های ژئوپلتیک جهان اسلام که در مرکز همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شدبا بیان اینکه در دوران گذار هیچ چالش و فرصتی ایستا نیست و فرصت های امروز می تواند به تهدید تبدیل شود گفت: یکی از چالش های کنونی جهان تعدد کنش گران جهانی است که البته می تواند به یک فرصت خوب تبدیل شود. امروز کنش گری درصحنه بین‌المللی دیگر نیازی به سرزمین ندارد و می تواند امنیت ساز و یا بحران زا باشد و می بینیم که جهان اسلام را تحت تاثیر قرار داده است.

وزیر امور خارجه افزود: امروز وسعت جغرافیای جهان اسلام به وسعت جغرافیای جهان شده که هم یک فرصت است و هم یک تهدید و مهم‌ترین مسئله در جهان اسلام تشخیص صحیح قدرت و توانایی های جهان اسلام نسبت به دیگر کشورهاست.

وی اظهار داشت: کنشگری در جهان کنونی می‌تواند در فاصله بین نهادینه کردن قدرت و اضمحلال و نابودی آن حرکت کند. شاید مهمترین چالش در جهان اسلام، عدم شناخت دقیق توانمندی‌ها و چالش‌های ما و سایر کشورها و کنشگران است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه با این شرایط حتما چالش‌های جهان اسلام تلفیقی از چالش درونی و خارجی است، گفت: اینکه ما دیگران  و خارجی‌ها را بشناسیم، امری لازم است اما نباید از مشکلات درون کشورهای اسلامی فرار کنیم. مشکلات حهان اسلام تحمیل شده و افراط و تفریط نیز به آن دامن زده است.

وی افزود: چالش‌های درون اسلام، هم سیاسی و هم اجتماعی و هم گفتمانی است. چالش‌های سیاسی ناکارآمدی دولت‌ها در اکثر کشورهای اسلامی در پاسخ دادن به جامعه مدنی آن کشور است. دعوای شیعه و سنی تلاشی برای منحرف کردن چالش ناکارآمدی برخی دولت‌های اسلامی منطقه به سمت دشمنان غیرواقعی است.

وزیر امور خارجه گفت: به عنوان شهروند جمهوری اسلامی افتخار می‌کنم که جمهوری اسلامی با حضور مردم کشورمان در برابر تهدیدها، تحریم‌ها و فشارهای خارجی تا حد قابل توجهی مصونیت پیدا کرده است.

وی ادامه داد: رهبری بارها تاکید کردند که رای مردم حق الناس است و این عبارت کلیدی در ایحاد این مصونیت است. چالش را با دادن آدرس‌های غلط، به سمت خطر هدایت نکنیم. این خطر در محدوده جغرافیای سوریه و یمن محدود نمی‌شود بلکه جهان را تهدید می‌کند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه امروز حزب الله عامل قدرت ساز امنیت آفرین در منطقه است، تصریح کرد: ما باید ژئوپلیتیک اتحاد را در برایر تفرقه، صلح در برابر خشونت و اعتدال را در برابر افراط و تفرقه قرار دهیم.

وی تاکید کرد: ما و کشورهای همسایگان عزیز عرب مان و همه ی جغرافیای اسلام بایدژئوپولیتیک وحدت را در مقابل تفرقه قرار بدهیم. کشورهای عربی نباید با ایجاد خطر مصنوعی ایران و شیعه سعی کنند واقعیت ناکارآمدی دولت هایشان را بپوشانند.

وزیر خارجه در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به برگزاری اینگونه همایش‌ها گفت: نیاز به چنین جلساتی داریم تا مثل خودباوری‌ای که در حوزه هسته‌ای داشتیم، در علوم انسانی هم بر اساس منافع جمهوری اسلامی حرکت صحیح داشته باشیم.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1930

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس