پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 03 اسفند 1396

           
تاریخ : 22/آبان/1395 - 14:51 کد خبر : 86141

پیروزی غیره منتظره ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

بسیج پرس - شاید بتوان گفت پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای بسیاری غیر قابل پیش بینی بود و البته عده ای هنوز باورشان نشده که او رئیس جمهور اینده ایالات متحده است.


پیروزی غیره منتظره ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

به گزارش بسیج پرس؛ شاید بتوان گفت پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای بسیاری غیر قابل پیش بینی بود و البته عده ای هنوز باورشان نشده که او رئیس جمهور اینده ایالات متحده است.

واکنش ها به پیروزی ترامپ در فضای مجازی

ستاره اقبال دونالد ترامپ در کدام سپهر سیاسی - اجتماعی طلوع کرد؟ آنچه نامزد جمهوریخواهان را کلیددار کاخ سفید کرد، کدام شرایط داخلی و خارجی بود؟ پیروزی ترامپ به نفع ایران است یا به ضرر آن؟ صاحب نظران سیاسی ایران در پست هایی که در اینستاگرام خود و یا دیگر شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند، به این سوال ها پاسخ داده اند:

سید محمدصادق خرازی، سفیر سابق ایران در سازمان ملل و فرانسه:

پایان مبارزات انتخاباتی و سونامی سیاسی امریکا که جهان را در ابعاد اقتصادی، سیاسی، امنیتی تحت تاثیر قرار خواهد داد. آقای ترامپ در نطق پیروزی از ادبیات دیگری بهره گرفت. او می داند که بایست از شعارهای انتخاباتی فاصله بگیرد و واقع بینانه مشکلات کشورش را سامان دهد. بایست منتظر ماند…

حمیدرضا جلایی پور، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران: چرا هیلاری کلینتون از ترامپ باخت؟

از راه دور شاید بتوانیم این گمانه ها را مطرح کنیم:

۱) مجموع آرای دو کاندیدای رقیب، هیلاری و ترامپ، مساوی بود (حتی هیلاری صد و پنجاه هزار رای بیشتر کسب کرد) ولی نتوانست بخشی از مردم خسته از وضع موجود و ناکام را به سمت خود جذب کند، شاید سندرز می توانست و این یک خطای حزب دموکرات در چند ماه گذشته بود. (به بیان دیگر جمعیت خاموشی که در میان چهل درصدی که معمولا در انتخابات آمریکا شرکت نمی کردند از سوی دموکرات ها جدی گرفته نشدند. جالب است که بخشی از این جمعیت خسته تا ساعت آخر دست خود را برای حتی پرسشگران نظرسنجی ها رو نکردند.

۲) در امریکا بخاطر تداوم وضعیت بد اقتصادی و علل دیگر «سرمایه اجتماعی» کاهش یافته و رقابت دو حزب اصلی جذابیت زیادی برای مردم ندارد. لذا ترامپ «مطرود» از حزب جمهوریخواه می تواند در کسب کارت های الکترال از کاندیدای «جا افتاده» حزب دموکرات (یعنی هیلاری) پیشی بگیرد.

۳) ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اش وعده «یک انقلاب از موضع راست» را به مردم ناکام امریکا داد و از میان جمعیت منفعل انتخاباتی رای جمع کرد.

۴) دموکرات ها روی «شهروندان سفید، مسیحی، چشم زاغ و ناکام امریکا» کم حساب کرده بودند، ولی ترامپ در طول انتخاباتش فقط روی همین جمعیت تمرکز داد. خصوصا  میلیون ها نیروی کار و یقه آبی که از پیامدهای اقتصاد جهانی و دیجیتالی ضربه خورده بودند و بیکار شده بودند به ترامپ دلبستند.

۵) وحشت از گسترش ناامنی و تروریسم در داخل امریکا به ضرر هیلاری عمل کرد و ترامپ روی این موج وحشت سوار شد.

۶) برای جمعیت ناکام سخنان رسمی و به ظاهر کارشناسانه و حقوقی هیلاری خسته کننده بود ولی سخنان ترامپ که نامتعارف و مخالف وضع موجود (و حتی با مضامین غیراخلاقی بود) برای این جمعیت جذاب بود.

۷) قول های غیرعملی ترامپ در دفاع از جلوگیری از خروج سرمایه و صنایع از آمریکا، ظاهرا برای بخشی از مردم امریکا جذاب بوده است.

۱۰ تحول مهم پس از پیروزی ترامپ از دیدگاه ایندیپندنت

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی به ۱۰ رویدادی که بلافاصله در ساعات اولیه پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داد، پرداخت.

ترامپ تا ژانویه سال 2017 رسما نمی تواند رئیس جمهور آمریکا باشد، اما ظرف چند ساعت پس از پیروزی در انتخابات، جهان شروع به تغییر کرد.

این تغییرات عبارتند از:

1) یک وزیر بلند پایه اسرائیلی اعلام کرد فکر تشکیل یک کشور فلسطینی «به پایان رسیده است.»

نفتالی بنت وزیر آموزش اسرائیل، یکی از مقامات کلیدی جناح راست ائتلاف حاکم اسرائیل، گفت پیروزی ترامپ «فرصتی برای اسرائیل است تا فورا بتواند از فکر تشکیل یک کشور فلسطینی کنار بکشد.»

او همچنین گفت: «دوره تشکیل یک کشور فلسطینی به پایان رسیده است.»

2) زنان مسلمان در آمریکا که حجاب بر سر می کنند، به شدت در این باره نگران هستند که آیا پوشیدن حجاب امن است یا خیر.

3) معترضان در شهرهای مهم سراسر آمریکا اقدام به آتش کشیدن اموال و آسیب رساندن به خودروها کردند.

هزاران نفر در اعتراض به پیروزی دونالد ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون، به خیابان های شهرهای بخش غربی آمریکا ریختند. شهرهای کالیفرنیا، اورگان و واشنگتن همگی شاهد حضور معترضان خشمگین در خیابان ها بودند که اقدام به آتش زدن آدمک ها و شکستن شیشه ها کردند. معترضان همچنین قرار است در مقابل سفارت خانه های آمریکا در سراسر جهان تجمع کنند.

4) بازارهای مالی بین المللی دچار نوسان و آشفتگی شدند. سرمایه گذاران شروع به سرمایه گذاری بر روی دارایی های امن از قبیل طلا کردند و این در حالی است کهبازارهای ارز و سهام نیز در واکنش به پیروزی ترامپ دچار نوسان شدند.

پزو -واحد پول مکزیک- و بازارهای سهام از قبیل نیکی ژاپن و فوتسی همگی سقوط کردند. ارزش بازار سهام در آمریکا نیز با کاهش مواجه شد، که این موضوع نشاه ای در این باره است که سرمایه داران بر این باورند نوساناتی طولانی مدت در انتظار بازارهاست.

5) سارا پیلین اعلام کردانگلیس و آمریکا در آستانه برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و ترامپ، شبیه به یکدیگر شده اند.

سارا پیلین -فرماندار سابق آلاسکا که احتمالا در کابینه ترامپ ایفای نقش خواهد کرد- در گفتگو با خبرنگاران گفت انگلیس و آمریکا در پی انتخابات «شبیه به یکدیگر شده اند.»

او گفت:‌ «نگاهی به انگلیس و آمریکا بیندازید و ببینید آنها هم اکنون چگونه به یکدیگر شبیه شده اند.»

6) دیوید دوک رهبر سابق فرقه نژاد پرست کوکلوس کلان اعلام کرد: «امشب یکی از هیجان انگیزترین شب های زندگی من بود.» او گفت:‌ «در این باره اشتباه نکنید، مردم ما نقش بسیار مهمی در روند انتخاب ترامپ ایفا کردند.»

7) سهام شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر دچار تغییراتی شد. سهام شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر که در آمریکا فعالیت می کنند در پی انتشار خبر پیروزی ترامپ دچار نوساناتی شدند. رئیس جمهور جمهوریخواه پیشتر ادعا کرده بود مسئله تغییرات آب و هوایی حقه ای است که چین برای فلج کردن صنایع در آمریکا به راه انداخته است.

8) این در حالی است که ارزش سهام شرکت های اسلحه سازی به صورت بی سابقه ای افزایش یافت .

9) نظام سیاسی روسیه انتخاب ترامپ را جشن گرفت. قانون گذاران روسی با شنیدن خبر پیروزی ترامپ در انتخابات به شدت ابراز خرسندی کردند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه  پیام تبریک برای ترامپ ارسال کرد و این در حالی است که هم پیمانان او در این باره ابراز خرسندی کردند که نامزد جمهوریخواهانبر هیلاری کلینتون غلبه کرد.

10) فعالیت پایگاه اینترنتی مهاجرت به کانادا بنا به درخوست بازدیدکننده های آمریکایی متوقف شد. پایگاه رسمی «شهروندی و مهاجرت به کانادا» در سراسر شب از کار افتاد زیرا شمار بسیار زیادی از آمریکایی ها درخواست خود را برای مهاجرت به این کشور ثبت کردند. این پایگاه بعدا احیا شد.

11) رهبران جهادیاز رئیس جمهور جدید آمریکا استقبال کردند.

حمزه الکریبی سخنگوی جبهه فتح الشام وابسته به القاعده به حامیان خود در توئیتر گفت: «پیروزی ترامپ سیلی محکمی به آنهایی بود که خواستار اشاعه کارآمدی نظام های دموکراتیک هستند.» او همچنین گفت:‌ «از امروز ما به خبرهای رسانه ها نیازی نداریم که بخواهند اقدام به تشریح دسیسه های غرب کنند. تنها کاری که باید انجام دهیم قرار دادن سخنان ترامپ در توئیتر است.» در همین حال، طارق عبدالحلیم روحانی برجسته جهادی متولد مصر گفت:‌ «پیروزی ترامپ ممکن است در کوتاه مدت به نفع ما نباشد. اما این موضوع در درازمدت به نفع مسلمانان است و او آمریکا را ویران خواهد کرد.»

12) وزیر امور خارجه مکزیک گفت: این کشور برای احداث دیوار در مرز با آمریکا پولی پرداخت نمی کند.

سیاست ترامپ در احداث دیواری عظیم در مرزهای جنوبی آمریکا با مکزیک برای متوقف کردن روند مهاجرت سیاستی بسیار بعید به نظر می رسد.

کلودیا رویز ماسیو وزیر امور خارجه مکزیک روز چهارشنبه در یک شبکه تلویزیونی محلی در پی پیروزی ترامپ گفت: ‌«پرداخت پول برای احداث دیوار  رویکرد ما نیست.»


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1930

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس