پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 03 بهمن 1396

           
تاریخ : 03/آبان/1395 - 21:00 کد خبر : 85220

اهداف و سناریوهای داعش برای فرار از شکست موصل

بسیج پرس - مهم ترین حربه گروه های تروریستی برای به نتیجه رساندن برنامه های خود استفاده از بمب گذاری یا افراد انتحاری است.


اهداف و سناریوهای داعش برای فرار از شکست موصل

به گزارش بسیج پرس؛ هفته گذشته عملیات آزادسازی موصل کلید خورد. در این عملیات نیروهای ارتش، حشدالشعبی، پیشمرگه ها و همچنین تعدادی از قبایل عراقی در آن نقش آفرینی می کنند. گروه تروریستی داعش برای به حداقل رساندن تلفات و کند کردن پیشروی های ارتش روش های مختلفی را انتخاب کرده است.  این روش ها برحسب عملیات نیروهای امنیتی تنظیم شده و با توجه به موضع پدافندی داعش، سرکردگان این گروه تروریستی امیدوار به حداکثر تلفات نیروهای امنیتی و کاهش توان ارتش هستند.

سناریو های پیش روداعش برای فرار از شکست موصل

عملیات انتحاری و بمب گذاری: مهم ترین حربه گروه های تروریستی برای به نتیجه رساندن برنامه های خود استفاده از بمب گذاری یا افراد انتحاری است. عملیات انتحاری و بمب گذاری نیز در راستای تفرقه افکنی بین اقلیت های دینی است و در مضنه اتهام قرار دادن جریان ها و فرقه های مذهبی در عراق است. یکی از اقدامات داعش عملیات تروریستی در شهرهای مختلف و در حوزه های عملیاتی است که داعش این عملیات ها را با عناوینی غیر از خود و متهم کردن اقلیت های دیگر انجام می دهد. این هدف در راستای تضعیف وحدت بین گروه های عراقی و جریان های سیاسی به منظور به حاشیه بردن عملیات اخیر موصل است.

تحویل زمین سوخته به مردم عراق: مهم ترین اقدام گروه های تروریستی تخریب زیرساخت ها در کشور هدف است. داعش نیز به این راحتی دست از موصل نخواهد کشید و در صورت شکست در موصل شهری با ویرانی های گسترده را به مردم عراق تحویل خواهد داد.

انجام عملیات در مناطق مختلف عراق: طی روزهای گذشته داعش عملیات هایی را در استان کرکوک به اجرا درآورد. کرکوک استانی در شمال عراق است که دارای منابع عظیم نفت و گاز است و کردها این استان را متعلق به کردستان عراق می دانند.  با توجه به پیشروی های اخیر پیشمرگه ها در  عملیات موصل، داعش به نوعی به دنبال توجه کردها به کرکوک است تا بتواند از توان پیشمرگ ها در عملیات موصل بکاهد. پیشمرگه یکی از ارکان اصلی عملیات موصل هستند و همکاری و هماهنگی آنها با دولت مرکزی توانسته ضربات سنگینی به داعش در محورهای شرقی موصل وارد کند.

تخریب چهره نیروهای مردمی در لوای درگیری های قومی: داعش به دنبال این است که نشان دهد جنگی که امروزه در عراق درگیر آن است، جنگ بین شیعه و سنیاست. داعش خود را نماینده اهل سنت می داند! و حضور نیروهای مردمی همچون حشدالشعبی را به منزله جنگ فرقه ای می داند و از همین حربه در جهت تحریک عقاید اهل سنت عراق برنامه ریزی کرده است.

اهداف داعش از سناریوهای مطرح شده

بقای داعش در عراق: گروه تروریستی داعش تا جایی که امکان دارد تمایل به کاهش حوزه نفوذ خود در عراق ندارد و به نوعی با پیگیری سناریوهای مطرح شده به دنبال حوزه نفوذی در عراق و بقای خود است. این نکته را باید توجه کرد که هسته های اولیه داعش در عراق شکل گرفت و به نوعی عراق خاستگاه داعش است. بنابراین داعش به هیچ وجه نمی خواهد که عراق را برای همیشه ترک کند. شاید بتوان گفت که داعش به حداقل نفوذ و حضور در عراق رضایت دارد.

نمایش قدرت و نفوذ گستره عملیاتی داعش:داعش پذیرفته که دیر یا زود  باید حضور خود را در عراق به پایان برساند و انجام عملیات در مناطق مختلف عراق نوعی دست یازی بوده است. داعش با انجام عملیات های پراکنده، سعی در نشان دادن وسعت عملیات هایش، نشان دادن حوزه نفوذ عملیاتی و نمایش قدرت، قدرت سازماندهی و عملیات تخریبی در نقاط مختلف عراق را دارد.

عدم تمرکز ارتش و نیروهای مردمی در عملیات موصل: یکی از ترفند های گروه های تروریستی استفاده از جبهه های مختلف در عملیات ها است. هدف اصلی نیز حداکثر آسیب رسانی به نیروهای امنیتی، درگیر کردن آن‎ها و نشان دادن وضعیت امنیتی هشدار در مناطق مختلف است. داعش نیز با استفاده از همین حربه و برای نشان دادن بحران امنیتی در شمال عراق سعی دارد، از حجم عملیات های ارتش عراق بر جبهه موصل بکاهد.

براین اساس می توان گقت که داعش باید دیر یا زود از عراق رخت ببندد و حضور خود را در عراق پایان یافته تلقی کند. انجام عملیات‎های انتحاری و حملات پراکنده به مناطق عراق تنها به سبب نشان دادن توان این گروه در اذهان عمومی است.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس