پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 28/مهر/1395 - 18:00 کد خبر : 84924

اردوغان هنوز می‌خواهد امپراتور باشد؟

بسیج پرس - ترکیه که باقی مانده سرزمین وسیع عثمانی‌ است، از آغاز تحولات سوریه و پس از آن عراق تا کنون نقشی منفی ایفا کرده است.


اردوغان هنوز می‌خواهد امپراتور باشد؟

به گزارش بسیج پرس؛ کتاب‌های تاریخ را که نگاه کنیم، مملو است از جنگ‌های ایران و امپراتوری عثمانی. امپراتوری بزرگی که گستره آن از آسیا تا شمال آفریقا و اروپا بود. مرد بیمار اروپا به تدریج مانند دیگر دودمان‌های پادشاهی تاریخ رو به زوال گذاشت تا اینکه نسخه‌اش در جنگ جهانی اول پیچیده شد و چیز زیادی از امپراتوری که روزی بر سه قاره حکومت می‌کرد باقی نماند. آنچه امروز روی نقشه از آن پادشاهی باقی مانده است، کشوری است پهناور که دوست دارد همچنان امپراتور سه قاره باشد.

ترکیه که باقی مانده سرزمین وسیع عثمانی‌ است، از آغاز تحولات سوریه و پس از آن عراق تا کنون نقشی منفی ایفا کرده است. پیش از این بحران، روابط ترکیه با سوریه حسنه بود و دو کشور در زمینه‌های مختلف نظامی، اقتصادی و فرهنگی همکاری گسترده با یکدیگر داشتند اما آغاز جنگ، آغاز پشت کردن آنکارا به دمشق بود.

در مطالعه رفتار ترکیه در خصوص سوریه و اقداماتی که این کشور برای پشتیبانی از تروریست‌ها انجام داد، دلایل زیادی به دست آمده است. از جمله اینکه ترک‌ها بهدنبال بازسازی روابط مستحکم خود با رژیم صهیونیستی بودند و به دنبال بهانه‌ای برای کنار زدن نظام سوریه می‌گشتند. اما با مطالعه رفتار اردوغان و روشی که ترکیه در قبال تحولات منطقه در پیش گرفت، می‌توان به این نتیجه رسید که رئیس جمهور این کشور به دنبال عنوانی بالاتر است و بدش نمی‌آید که از آب گل‌ آلود خاورمیانه برای خود ارمغانی به دست بیاورد. ارمغانی که هم می‌تواند خوش رقصی برای صهیونیست‌ها باشد هم حوزه نفوذ امپراتوری جدید ترکیه را گسترش دهد. خواه شرایط در سوریه فراهم باشد خواه در عراق.

نگرانی برای موصلیا بهانه‌ای برای محاصره کردها

آنچه در بحران‌های اخیر منطقه بیش از پیش دیده شد این است که مقامات برخی کشورها مانند عربستان سعودی و ترکیه حد و مرزی برای اظهارات خود قائل نیستند. زمانی که اردوغان می‌گوید شیعیان و کردها نباید در آزادسازی موصل نقشی داشته باشند، شاید بد نباشد که نگاهی به نقشه جهان بیاندازد و به خود یادآوری کند که موصل شهری از شهرهای عراق است.

چرا ترکیه نظامیان خود را به استان نینوای عراق اعزام کرد؟ آیا اردوغان و سیستم حاکم بر جمهوری ترکیه نمی‌دانند که این کار باعث به وجود آمدن بحران جدیدی در منطقه خواهد شد؟ آنکارا نظامیانخود را به کشوری گسیل کرد که دارای حکومت مستقر و نظامی ثابت است. به بیانی دیگر، اکنون بخشی از خاک عراق در اشغال نظامیان ترکیه است که با نگاه فرقه گرایانه و برای ارضای حس برتری طلبی اردوغان آمده‌اند. رئیس جمهور ترکیه در اظهارات خود گفته که اکثریت اهل سنت موصل باید حفظ شود. همین سخن اردوغان نشان از این حقیقت دارد که او نه برای مبارزه با داعش که برای پیش بردن اهداف خود پا به عراق گذاشته است. حتی اگر نظامیان ترک به دنبال مبارزه با داعش بودند نیز این اجازه را نداشتند که بدون مجوز بغداد، وارد خاک این کشور شوند.

آنچه در این میان اهمیت دارد این است که اردوغان و سیستم تقریبا جدیدی که در ترکیه روی کار آورده است، با استفاده ابزاری از بحران تروریسم به دنبال برداشتن سهم خود از غنایم جنگ هستند. در این مسیر نیز برای آنان اهمیت ندارد که با اظهارات و عملکرد خود، جنگی فرقه‌ای در عراق راه بیاندازند یا بخشی از خاک کشوری دیگر را اشغال کنند. تحلیلگران برجسته جهان، رفتار و سیاست‌های اردوغان را «نوعثمانی‌گری» نامیده‌اند و ورود نظامیان ترکیه به شمال عراق را نیز در همین سیاست‌های اردوغان دسته بندی می‌کنند.

دست اندازی ترکیه به خاک کشور عراق می‌تواند با دو هدف احتمالی دنبال شود. ابتدا اینکه آنکارا قصد دارد در پروژه اجرای سیاست‌های دیوانه‌وار اردوغان موصل را به حوزه نفوذ خود تبدیل کند یا در بدترین حالت پس از آزادی این شهر توسط نیروهای عراقی، با سلسله عملیات نظامی موصل را تحت کنترل بگیرد. هدف دوم نیز این است که ترکیه موصل را بهانه کرده و کاری به عراق ندارد بلکه به دنبال باز کردن گذرگاهی جدید در شمالغرب عراق به طرف سوریه است تا راه را برای مقابله با کردهای سوریه باز و کمربند امنیتی که در جرابلس ایجاد کرده را تکمیل کند.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس