پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 28/مهر/1395 - 20:00 کد خبر : 84898

دلایل عقب نشینی آمریکا از گزینه نظامی در سوریه

بسیج پرس - جان‌کری وزیر خارجه امریکا در لندن تایید کرد که پایتخت‌های غربی از هیچ‌گونه اقدام نظامی علیه بشار اسد و متحدانش در سوریه حمایت نمی‌کنند و گزینه‌ای جز دیپلماسی در چنته ندارند.


دلایل عقب نشینی آمریکا از گزینه نظامی در سوریه

به گزارش بسیج پرس؛ جان‌کری وزیر خارجه امریکا در لندن تایید کرد که پایتخت‌های غربی از هیچ‌گونه اقدام نظامی علیه بشار اسد و متحدانش در سوریه حمایت نمی‌کنند و گزینه‌ای جز دیپلماسی در چنته ندارند؛ به نظر می‌رسد این مواضع مقامات غربی در این مقطع از جنگ سوریه نشان می‌دهد آنها پس از پنج سال با واقعیت‌های روی زمین کنار آمده‌اند و بنابراین چاره‌ای جز عقب نشینی در سطح سیاسی ندارند و اولین گام جدی این عقب نشینی به نظر می‌رسد با کنفرانس لوزان شروع شده است.

اظهارات شب یک‌شنبه جان‌کری در کنار بوریس جانسون، همتای انگلیسی خود پس از نشستی با نمایندگان 11 کشور مخالف دولت سوریه مطرح شد؛ نشستی که به نوبه خود یک روز پس از نشست لوزان صورت گرفت که در آن نمایندگان 9 کشور مخالف و موافق دولت بشار اسد حضور داشتند. برخلاف بدبینی اولیهو همچنین بی میلی مقامات کشورمان برای حضور در نشست لوزان به دلیل بدعهدی امریکایی‌ها نسبت به توافق قبلی خود با روس‌ها، به نظر می‌رسد نتیجه این نشست برای محور مقاومت خوشایند بوده است. سعد الله زارعی از ناظران نزدیک به محور مقاومت طی مطلبی در سایت الوقت نوشته است: «برخلاف امریکا، جبهه مقاومت از آنچه در لوزان گذشت ناخشنود نیست. جبهه مقاومت میز سیاسی و مذاکرات را به گونه‌ای مدیریت کرد تا طرف مقابل دریابد واقعیت سیاسی از واقعیت میدانی فاصله ندارد و پشتیبانان بین‌المللی تروریسم و تکفیر هم مانند تکفیری‌ها در شرق و مرکز حلب به محاصره افتاده‌اند و باید به اراده جبهه مقاومت تمکین نمایند».

حلب دومین شهر بزرگ سوریه محسوب می‌شود و قبل از بحران به پایتخت اقتصادی این کشور معروف بود. نبرد بر سر این شهر در صحنه شطرنج جنگ سوریه از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که هر کسی بر این شهر به صورت کامل مسلط شود می‌تواند خود را پیروز نهایی جنگ اعلام کند. در طول پنج سال گذشته نبرد حلب معروف به «مادر جنگ‌ها» فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است؛ پس از دست به دست شدن‌های پی در پی مناطق در دو سال اول بحران، نوعی بن بست بین طرفین درگیری تا زمان ورود مستقیم روس‌ها ایجاد شد؛‌ بدین طریق که اکثر مناطق غربی در کنترل دولت و مناطق شرقی در کنترل شورشیان قرار گرفت.

پس از ورود مستقیم روسیه به جنگ سوریه در مهر ماه 1394 موازنه درگیری به صورت تدریجی با دو تحول میدانی مهم به نفع دولت سوریه تغییر یافت؛ در بهمن همان سال نیروهای مقاومت با پشتیبانی جنگنده‌های روسی به شهرک‌های معروف « نبل و الزهرا» رسیدند و علاوه برای شکست حصر این شهرک‌ها، مناطق باقی مانده در کنترل گروه‌های مسلح در غرب حلب را به محاصره درآوردند. پس از این دستاورد که ناظران آن را نقطه عطفی در جنگ سوریه عنوان کردند، متحدان دمشق ترجیح دادند از طریق دیپلماسی کشورهای غربی و منطقه‌ای را برای پایان دادن به بحران متقاعد کنند.

اما گروه‌های مسلح به رهبری جبهه النصره هنوز مناطق شرقی و شمال شرقی حلب را که به مرز ترکیه وصل می‌شود در کنترل خود داشتند و در همین حال، حامیان خارجی آنها همچنان از طریق دیپلماسی متقاعد نشده بودند که باید به حمایت خود از این گروه‌ها پایان دهند بنابراین ارتش سوریه و متحدانش محاصره مناطق شرقی را در دستور کار خود قرار دادند و در تیر ماه 1395، یعنی تقریباً پنج‌ماه پس از آزادسازی نبل و الزهرا، موفق شدند به یک جاده معروف به نام «کاستیلو» مسلط شوند و مناطق تحت کنترل تروریست‌ها را در شرق حلب به صورت کامل در محاصره قرار دهند. تلاش‌های گروه‌های مسلح برای شکست محاصره نه تنها به بن بست خورد، بلکه پس از بدعهدی امریکا به توافق آخر خود برای برقراری آتش بس هفت روزه، ارتش سوریه و متحدانش حملات خود را به صورت بی سابقه‌ای برای درهم کوبیدن مواضع گروه‌های ترویستی تشدید کردند.

براساس گزارش‌ها و گفته‌های ناظران و حتی مقامات امریکایی، سقوط مناطق شرقی حلب حتمی است و احتمالاً چند هفته بیشتر طول نخواهد کشید؛ تحولی که به معنای تیر خلاصی بر پروژه براندازی دولت سوریه خواهد بود و پذیرش آن برای دولت‌های غربی سخت خواهد بود و به همین دلیل طی دو، سه هفته گذشته تلاش‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای گسترده‌ای برای تحت فشار قرار دادن روسیه و مقاومت جهت توقف حملات به کار گرفتند و زمانی که دیدند متحدان دمشق بدون توجه به این فشارها همچنان در حال پیشروی علیه القاعده در حلب هستند، قهر کرده و هشدار دادند گزینه نظامی را به صورت جدی علیه ارتش سوریه در دستور کار خود قرار داده‌اند.

این تهدیدها و اقدامات امریکایی‌ها برای آنها نتیجه معکوس داشت، روس‌ها بلافاصله با استقرار سامانه‌های دفاعی جدید و پیشرفته در سوریه، نسبت به هرگونه ماجراجویی جدید به امریکایی‌ها هشدار دادند و همزمان حملات خود علیه گروه‌های مسلح تحت حمایت غرب را تشدید کردند تا نشان دهند در حمایت از خود دولت سوریه و درهم کوبیدن تروریسم مصمم هستند.

کمتر از سه ماه دیگر باراک اوباما ریاست جمهوری امریکا را ترک می‌کند و بنابر گزارش رسانه‌های امریکایی او هیچ علاقه‌ای ندارد که در این سه ماه سنت خود را بشکند و علیه دولتی در منطقه به صورت مستقیم وارد جنگ شود، اما حتی اگر اوباما بخواهد اقدام نظامی در سوریه انجام دهد ناظران تردید دارند این اقدام بتواند نتیجه موثری در پی داشته باشد، مگر اینکه به یک جنگ جهانی دیگر منجر شود.

اگر سامانه‌های دفاعی پیشرفته روسی مستقر در سوریه را کنار بگذاریم، امریکا با چالش‌های زیادی در پرونده سوریه مواجه است. از یک طرف نیروهای تحت حمایت این کشور یعنی کردها و ترک‌ها در شمال سوریه با یکدیگر وارد جنگ شده‌اند و از طرف دیگر گروه‌هایی که آنها را «میانه‌رو» می‌خواند و سرمایه واشنگتن روی زمین محسوب می‌شوند با القاعده متحد شده‌اند، گروهی که نام آن در لیست سازمان تروریستی سازمان ملل و حتی خود امریکا قرار دارد‌. در همین حال حملات تروریستی در کشورهای اروپایی و بحران آوارگان پایتخت‌های اروپایی را نگران ادامه بحران سوریه کرده است و همانطور که جان‌کری یک‌شنبه گفت، پایتخت‌های اروپایی حمایت ضعیفی از گزینه نظامی در سوریه نشان داده‌اند.

همه این عوامل در کنار چرخش‌های قابل توجهی که بعضی قدرت‌های منطقه از جمله مصر و ترکیه به نفع محور مقاومت در طول چند هفته اخیر از خود نشان داده‌اند باعث شده واشنگتن احساس کند نه تنها توان تأثیرگذاری خود را روی زمین از دست داده بلکه از نظر سیاسی نیز در انزوا قرار می‌گیرد. قبولاندن این واقعیت به مقامات امریکایی از طرف ایران و روسیه ظاهراً هدفی بوده که در نشست لوزان محقق شده است.

جان‌کری به همراه بوریس جانسون همتای انگلیسی خود، یک روز پس از نشست لوزان، به صورت مفصل و البته ناامیدانه خطرهای استفاده از گزینه نظامی را برای خبرنگاران در لندن توجیه کردند و به صورت ضمنی گفتند گزینه نظامی در سوریه از دستور کار غرب خارج شده است. کری با رد موثر بودن گزینه نظامی در آن کشور به خبرنگاران گفت: «بنابراین ما باید با ابزارهایی که داریم کار کنیم. این ابزارهایی که ما داریم دیپلماتیک هستند.»

مقامات امریکایی‌ در حالی اعلام می‌کنند گزینه‌ای جز دیپلماسی ندارند که سوریه و متحدانش بدون توجه به فشارهای رسانه‌ای و دیپلماتیک غرب، به نحو احسن در حال استفاده از گزینه نظامی برای بیرون راندن القاعده از حلب هستند و تاکید دارند مبارزه با تروریسم مثل هر جای دیگری فقط راه‌حل نظامی دارد. در این میان به نظر می‌رسد غرب چاره‌ای جز کنار آمدن با این واقعیت و قبول شکست پروژه‌های خود در سوریه ندارد.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس