پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 27/مهر/1395 - 21:00 کد خبر : 84876

دلایل اهمیت عملیات آزاد سازی موصل چیست؟

بسیج پرس - شاید بتوان در میان همه مبارزات علیه نیروهای تروریستی داعش، مبارزه برای آزاد سازی شهر موصل یعنی دومین شهر بزرگ عراق را مهمترین نقطه عطف در این مبارزات قلمداد کرد.


دلایل اهمیت عملیات آزاد سازی موصل چیست؟

به گزارش بسیج پرس؛ شاید بتوان در میان همه مبارزات علیه نیروهای تروریستی داعش، مبارزه برای آزاد سازی شهر موصل یعنی دومین شهر بزرگ عراق را مهمترین نقطه عطف در این مبارزات قلمداد کرد؛ عملیاتی که از سحرگاه امروز آغاز شده است، در روز نخست با پیشروی بی وقفه نیروهای ارتش عراق و کرد همراه بوده و در صورت تکمیل و پیروزی، باید آن را یکی از استراتژیک ترین پیروزی ها علیه داعش تلقی کرد.

از سحرگاه دوشنبه عملیات آزاد سازی موصل آغاز شده است؛ عملیاتی که به نظر طولانی مدت و همراه با تلفات بسیار نظام و غیرنظامی خواهد بود. داعش در حالی که پیش از این بسیاری از مواضع خود در عراق و سوریه را از دست داده است، اکنون موصل را به عنوان مهمترین پایگاه قدرتمند خود در عراق در اختیار دارد. به عبارت ساده تر باید گفت، آزادسازی موصل و پاکسازی این شهر از تروریست های داعش، پایانی بر اسطوره های این گروه تروریستی و وجود آنهاست؛ اما دلایل اهمیت موصل و آزادسازی آن در چیست؟

 

موصل، شهری بزرگ و گسترده است

موصل در واقع بزرگترین مادرشهر عراق بعد از بغداد است و زمانی که داعش توانست بر این شهر مسلط شود، یک پیروزی استراتژیک و بسیار مهم را برای خود رقم زد. زمانی که داعش کنترل موصل را در ژوئن 2014 به دست گرفت، کنترل 2.5 میلیون شهروند را نیز به دست آورد و سرنوشت غم انگیزی را برای بسیاری از آنها رقم زد.

در دوران تسلط داعش بر این شهر مهاجرت گسترده ای از موصل به سمت دیگر نقاط عراق، ترکیه و سوریه رقم خورد و هم اکنون هنوز حدود یک میلیون تن در این شهر در چنگال داعش اسیر هستند.

چرا عملیات آزاد سازی موصل از اهمیت استراتژیک برخوردار است؟

موصل نزدیک به چاه های حیاتی نفت عراق است

موقعیت جغرافیایی موصل بسیار حیاتی و با اهمیت است. این شهر یک کریدور تجاری بسیار مهم است که از مرز ترکیه و سوریه فاصله چندانی ندارد. در نتیجه خارج کردن این شهر از کنترل داعش، می تواند مانور و حرکت تروریست های داعش، آذوقه و مهمات آنها را در این مرزها به شدت محدود کند.

همچنین این شهر در نزدیکی چاه های نفت حیاتی عراق است. خط لوله های انتقال نفت عراق به ترکیه نیز از مسیری نزدیک به موصل عبور می کند. تسلط بر موصل، ضمن آنکه ضربه سختی به اقتصاد داعش وارد می کند، می تواند تأثیر روانی و مستقیم مهمی بر اقتصاد عراق داشته باشد. داعش با از دست دادن موصل از سرمایه های هنگفتی که در این مدت به واسطه فروش نفت به پشتیبانان خود به دست می آورد، محروم می شود.
چرا عملیات آزاد سازی موصل از اهمیت استراتژیک برخوردار است؟

موصل پایتخت فرهنگی داعش است

موصل دقیقا همان شهری است که ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه تروریستی در آن ادعای خلافت کرد. در نتیجه موصل را باید تاج سلطنت و خلافت خود خوانده داعش در منطقه خاورمیانه دانست و از زمانی که البغدادی در آن ادعای خلافت کرده، این شهر به پایتخت فرهنگی داعش تبدیل شده است.

آزادسازی این شهر از دست داعش به سرعت می تواند ضربه مهلکی به عقبه عقیدتی داعش وارد کرده و در واقع عملیات آزاد سازی موصل در واقع قلب تپنده افکار و عقاید افراطی داعش را هدف قرار داده است. ضمن آنکه آزاد شدن این شهر می تواند به معنی بی خانمان و آواره شدن خلیفه خودخوانده نیز باشد؛ اگر در حین عملیات آزاد سازی به هلاکت نرسد.
چرا عملیات آزاد سازی موصل از اهمیت استراتژیک برخوردار است؟

موصل خانه یک تراژدی انسانی است

کنترل موصل به دست داعش، منجر به آن شد که بحران انسانی آوارگان به اوج خود برسد. بیش از نیمی از جمعیت این شهر 2.5 میلیونی با حمله داعش و تسلط تروریست ها بر این شهر در سرتاسر عراق و در خارج از مرزهای این کشور به سمت سوریه و ترکیه آواره شدند.

با آزادسازی این شهر، دولت عراق می تواند با شناسایی عمق بحران انسانی در آن، به تدریج به اسکان مجدد آوارگان در موطن اصلی خود همت گمارد. این امر می تواند ضمن کاستن از عمق بحران آوارگان به لحاظ روانی نشانه های مثبتی از حل بحران برای کل منطقه را نیز در بر داشته باشد.
چرا عملیات آزاد سازی موصل از اهمیت استراتژیک برخوردار است؟

اما واقعیت آن است که آزادسازی موصل هنوز هم نیمی از نبرد اصلی با داعش را شامل می شود. هنوز هم بعد از آزادی شهر دولت عراق باید اقدام به بنیان گذاشتن نهادهای حاکمیتی در این شهر و بازسازی زیرساخت های آن کند و البته ثابت نماید که می تواند به خوبی بر آن حکمرانی کند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس