پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
تاریخ : 24/مهر/1395 - 18:00 کد خبر : 84614

موانع پیش روی عملیات آزادسازی موصل

بسیج پرس - در حال حاضر بر اساس آنچه که در گزارش‌های صحنه میدانی مطرح می‌شود، امروز در موصل مشکلی برای آزادسازی وجود ندارد و شاید به آسانی بتوان به این هدف دست یافت.


موانع پیش روی عملیات آزادسازی موصل

به گزارش بسیج پرس؛ در حالی که بحران سوریه روزهای سرنوشت ساز خود را سپری می کند، و جنگ قدرت های جهانی راه حل معادله آن را بیش از پیش پیچیده کرده است، عراق روزهای آرام تری را پشت سر می گذارد و تنها مساله پیش روی آن، بحث آزادسازی موصل است که البته فرایند آن هنوز پیشرفت محسوسی نداشته است. در حال حاضر بر اساس آنچه که در گزارش‌های صحنه میدانی مطرح می‌شود، امروز در موصل مشکلی برای آزادسازی وجود ندارد و شاید به آسانی بتوان به این هدف دست یافت. اما سه مسئله بر آزادسازی موصل اثر گذاشته و این روند را با تاخیر مواجه کرده است؛ نخست، اختلاف نظر میان نیروهای مشارکت کننده در آزادسازی موصل است و عده‌ای از نیروهای درگیر بویژه از جبهه اهل سنت نسبت به حضور حشد الشعبی تحفظ دارند. بحث دیگر به اختلاف نظرها بعد از آزادسازی موصل مربوط می‌شود یعنی این مسائل مطرح است که موصل پس از آزادسازی چگونه و توسط چه نیرویی اداره خواهد شد. و در نهایت تحرکات نظامی ترکیه برای دخالت در عراق است که تا حد زیادی تشدید شده است. در واقع ترکیه شفاف تر از گذشته بحث ماندن ارتش این کشور در عراق و موصل و خط و نشان کشیدن‌ها برای دولت عراق را دنبال می‌کند. ترکیه صراحتا براین نکته تاکید کرده است که موصل باید سنی باقی بماند و برهمین اساس نیز می‌خواهد از نقش حشد الشعبی در آزادسازی موصل جلوگیری کند. ترکیه در حالی می‌خواهد نقش بیشتری را در عراق ایفا کند که باید آگاه باشد این دخالت‌ها و نقش‌آفرینی‌ها می‌تواند بار سیاسی و امنیتی زیادی برای این کشور به همراه داشته باشد. با همه این احوال دولت عراق اجازه نخواهد داد که حاکمیت ملی‌اش خدشه دار شود یا کشوری بخواهد در مسائل داخلی اش دخالت کند. لذا این احتمال می‌رود که مسائل بین عراق و ترکیه از جهت اهداف هم شفاف تر و هم خشن تر دنبال شود. همچنین به نظر می‌آید ترک‌ها به دنبال آن هستند که به نوعی اجازه ندهند به این زودی ها موصل آزاد شود، ضمن آنکه بحث جداسازی موصل از عراق از سوی ترک‌ها نیز مطرح است و می‌خواهند موصل از مرکزیت عراق و منطقه شیعی جدا شود. البته نباید از این مساله نیز غافل شد که سیاست‌های ترکیه هنوز خیلی رسانه ای نشده است، چرا که آنها از تبعات احتمالی سیاست های خود نگران هستند.  به طور کلی هنوز اهداف کشورهای خارجی نسبت به موصل شفاف نیست و همین مسئله بحث آزادسازی موصل را با پیچیدگی‌هایی مواجه کرده است. در نتیجه این مسائل منجر به آن شده است که تاحدودی بحث آزادسازی موصل به تعویق بیفتد.

البته در این میان مواردی نیز وجود دارند که می تواند به تسریع آزادسازی موصل کمک نماید. از یک سو نیروهای مرکزی عراق بخش های وسیعی همچون فلوجه، هیت و الرمادی را بازپس گرفته اند و نیروها را به سمت غربی کشور رانده و از سوی دیگر نیروهای کرد مسیر منتهی به سوریه را بسته اند که این مساله می تواند داعش را در حلقه محاصره قرار دهد. همچنین طی این زمان داعش مناطق جدیدی را به دست نیاورده است و روحیه خود را تا حد زیادی از دست داده است. به علاوه اخیراٌ شهر القیاره نیز در نزدیکی موصل آزاد شد که یک پایگاه لجستیکی را در دل خود دارد و در آزادسازی موصل می تواند موثر باشد.

بنابراین به نظر می رسد که به رغم وجود همچنان بسترهای لازم برای آغاز عملیات آزادسازی موصل، همچنان موانع داخلی و خارجی در مسیر آن قرار دارد که نیازمند یکپارچگی داخلی در مرحله نخست و شفافیت نقش بازیگران خارجی در مرحله بعدی بویژه از سوی آمریکا و ترکیه است که همچنان در مسیر سنگ اندازی در آزادسازی موصل گام برمی دارند. و در این میان گذر زمان تنها به نفع داعش خواهد بود که می تواند از آن برای آماده سازی هرچه بیشتر خود برای مقابله با حملات نیروهای عراق بهره برد.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس