پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
گزینه های جمهوری خواهان برای مواجهه با چالش رسوایی ترامپ:
تاریخ : 19/مهر/1395 - 22:00 کد خبر : 84482

آیا ترامپ کنار گذاشته می شود؟

بسیج پرس - پس از انتشار ویدئویی که در آن دونالد ترامپ حرف‌های ناپسندی درباره رابطه جنسی با یک زن متاهل به زبان آورده است برخی از تحلیلگران در رسانه‌های آمریکایی درباره احتمال پیروزی او در انتخابات هشت نوامبر تردید کرده‌اند.


آیا ترامپ کنار گذاشته می شود؟

به گزارش بسیج پرس؛ مقامات حزب جمهوری خواه با یکی از بزرگ ترین چالش های تاریخ حزبشان مواجه شدند. واقعیتی به نام "نامزد غیر قابل دفاع". پس از انتشار ویدئویی که در آن دونالد ترامپ حرف‌های ناپسندی درباره رابطه جنسی با یک زن متاهل به زبان آورده است برخی از تحلیلگران در رسانه‌های آمریکایی درباره احتمال پیروزی او در انتخابات هشت نوامبر تردید کرده‌اند. مقامات حزب جمهوری خواه یکی پس از دیگری حمایت خود را از ترامپ پس می گیرند. روز جمعه روزنامه واشنگتن پست ویدئویی را منتشر کرد که در آن دونالد ترامپ خطاب به بیلی‌بوش که یک مجری تلویزیونی است می‌گوید "وقتی مشهور باشی هرکاری بخواهی می‌توانی با ز‌ن‌ها بکنی" و بعد از رابطه جنسی‌اش با یک زن متاهل و ... صحبت می‌کند. هر چند ترامپ به خاطر سخنانش در این ویدئو عذرخواهی کرده و گفته که اشتباه کرده است اما این عذرخواهی نتوانسته مشکلی را حل کند.

روز گذشته نیز شبکه خبری سی ان ان فایل صوتی را منتشر کرد که در آن ترامپ با الفاظی رکیک در رابطه با دختر خودش در یک برنامه رادیویی صحبت می کند. برخی تحلیل گران از پایان عمر سیاسی ترامپ سخن می گویند.آویک رای از تحلیل‌گران نشریه فوربس لیستی از اشتباهات فاحش ترامپ را در هفته‌های اخیر ارائه کرده و نوشته است هیچ‌کدام از اینها تاکنون نتوانسته بود حمایت قانو‌ن‌گذاران جمهوری‌خواه را از ترامپ بگیرد اما این یکی با بقیه فرق دارد. او نوشته: "تعداد کمی از نمایندگان جمهوری‌خواه بستگان مسلمان دارند. تعداد کمی از آنها به مکزیک تعلق خاطر دارند. تعداد کمی از نمایندگان جمهوری‌خواه به خاطر رنگ پوستشان با تبعیض مواجه شده‌اند اما همه آنها زنان سفیدپوستی در میان بستگانشان دارند. به همین خاطر وقتی ترامپ با الفاظ رکیک درباره یک زن سفیدپوست حرف می‌زند موضوع به همه آنها مربوط است."

بحران در حزب جمهوری خواه

درز این فیلم دقیقا یک ماه پیش از هجدهم آبان ماه، روز انتخابات ریاست جمهوری، به روزنامه واشنگتن پست، بی درنگ به یک توفان سیاسی تبدیل شد. توفانی که نه فقط به بخت دونالد ترامپ برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری ضربه ای احتمالا جبران ناپذیر خواهد زد بلکه تعداد بیشتری از کرسی های حزب جمهوری خواه در انتخابات همزمان مجلس نمایندگان و سنا را در آستانه واگذاری به حریفان دموکرات قرار می دهد.

تا پیش از این نیز ترامپ وضعیت خوبی در پیش بینی های الکترال نداشت او حتی پیش از این ماجرا به خاطر عملکرد ضعیفش در مناظره اول با هیلاری کلینتون در نظرسنجی های ملی هم عقب افتاده بود و حالا کمتر شکی وجود دارد که با این واقعه کلینتون از او با شتاب بیشتری پیشی می گیرد. رقیب هم در حال استفاده و بهره حداکثری از فرصت به وجود آمده است. کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در ویدئوی تبلیغاتی تازه خود صدای ترامپ را با نظرات ضدزن او همراه با تصاویر زنان منتشر کرده و در پایان این ویدئو صدای زنی را می‌شنویم که خطاب به دونالد ترامپ می‌گوید زن‌ها باعث می‌شوند شما رئیس جمهور نشوی.

چنین شرایطی برای رهبران حزب جمهوری خواه و به ویژه برای رئیس مجلس نمایندگان و رئیس اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا زنگ های خطر را به صدا در آورده است، چرا که رای گیری برای انتخاب ٣٤ سناتور و ٤٣٥ نماینده مجلس، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود. کاهش انگیزه کسانی که برای رای دادن به ترامپ پای صندوق رای می آیند به معنای کم شدن نسبی آرای سناتورها و نمایندگان مجلس جمهوری خواه هم هست.

جمهوری خواهان چه گزینه هایی دارند؟

شرایط بسیار نامطلوب سیاسی ناشی از انتشار فیلم حرف های ترامپ رهبران این حزب را در ساعات گذشته به تکاپو انداخته تا برای خروج از این مخمصه سیاسی راهی پیدا کنند.

گزینه اول: حساب ما از حساب ترامپ جداست

اولین گام آنها تلاش برای جدا کردن حسابشان از دونالد ترامپ است تا به رای دهندگان بگویند که اگر هم از ترامپ منزجر شده اید ،دلیل نمی شود که به ما برای کرسی های سنا و مجلس نمایندگان رای ندهید. چون ما هم مثل شما دل خوشی از او نداریم. ریسک چنین استراتژی آن است که طرفداران دو آتشه ترامپ را که بسیاری از ایشان کل این ماجرا را توطئه ای برای شکست دادن او می دانند، از خود برانند. شاید به همین دلیل باشد که بعضی از رهبران جمهوری خواه ضمن محکوم کردن حرف های او، نگفته اند که دیگر از ترامپ حمایت نمی کنند. تلاشی برای ایجاد تعادل میان حامیان و مخالفان ترامپ.

گزینه دوم: محکوم کردن ترامپ

دومین گام را سناتورها و مقام های جمهوری خواهی برداشته اند که یا خطر شکستشان در انتخابات کنگره بیشتر است یا از کسانی هستند که هیچگاه دل خوشی از ترامپ نداشتند. "جب بوش" برادر جورج بوش، سناتور "تومی" از ایالت پنسیلوانیا و سناتور "کیرک" از ایالت ایلینوی از جمله آنها هستند. آنها یک قدم از محکوم کردن حرف های ترامپ فراتر رفتند و خواستار کناره گیری او از نامزدی حزب شدند. جان مک‌کین، سناتور و از چهره‌های موثر این حزب که هشت سال پیش هم نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری بود، گفته است با این حرف‌هایی که از آقای ترامپ بیرون آمده، دیگر "غیرممکن است که حتی به طور مشروط از نامزدی او حمایت کرد".هم‌چنین کاندولیزا رایس، وزیرخارجه آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری جرج بوش، در فیس‌بوک نوشته است: "بس است! دونالد ترامپ نباید رئیس‌جمهور باشد. بهتر است کناره‌گیری کند." کناره گیری که ترامپ با استناد به تماس های گسترده حامیانش با او و این استدلال که معذرت خواهی او از سوی طرفدارانش پذیرفته شده، بلافاصله آن را رد کرد و گفت "هرگز".

گزینه سوم: برکناری ترامپ از نامزدی حزب

سومین گام بررسی هایی است که براساس گزارش ها در میان حقوقدانان کمیته ملی حزب جمهوری خواه در جریان است. از قرار معلوم آنها سعی می کنند به دو پرسش بنیادین پاسخ دهند. ١- آیا می توانند براساس یکی از مواد آیین نامه درون حزبی (معروف به قانون ٩) دونالد ترامپ را وادار به کناره گیری از نامزدی حزب کنند؟ ٢- اگر ترامپ خودش زیر فشار هم حزبی هایش بپذیرد که کنار برود آیا زمان کافی برای انتخاب نامزدی جدید و تغییر برگه های رای چاپ شده و جایگزین کردن نام فردی دیگر بر روی برگه های رای در پنجاه ایالت که در بعضی از آنها رای گیری زودرس آغاز شده، وجود دارد یا نه؟

اکثر کارشناسان معتقدند پاسخ به هر دوی این پرسش ها به ویژه با توجه به اراده قاطع ترامپ برای ماندن در رقابت ها منفی است. اگر چنین باشد آخرین گزینه کمیته ملی حزب بازنگری در نحوه هزینه منابع مالی است. آنها بخشی از کمک هایی که از اعضا و هواداران جمع می کنند را خرج کارزار انتخاباتی ترامپ کرده اند ولی می توانند با پذیرش این واقعیت که ترامپ شانس چندانی برای پیروزی ندارد او را به حال خود رها و در این ماه آخر همه منابعشان را برای پیروزی در رقابت های کنگره هزینه کنند تا دست کم با حفظ اکثریتشان در دو مجلس بتوانند نقشی جدی در معادلات قدرت در دوران ریاست جمهوری هیلاری کلینتون بازی کنند. فرصت کوتاه است و گزینه های جمهوری خواهان محدود.


انتهای پیام//
منبع : خراسان

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.






چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس