پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 14/مهر/1395 - 20:00 کد خبر : 84253

نگاهی به یک سالگی انتفاضه قدس و چشم‌انداز آن

بسیج پرس - این هفته انتفاضه قدس درحالی یک ساله شد که براساس آمار موجود، فلسطینیان 269 عملیات برای اقدام علیه صهیونیست‌ها (با استفاده از چاقو) برنامه‌ریزی کرده بودند که بخشی از این عملیات‌ها قبل از اینکه اجرایی شود،‌ ناکام گذاشته شده است.


نگاهی به یک سالگی انتفاضه قدس و چشم‌انداز آن

به گزارش بسیج پرس؛ این هفته انتفاضه قدس درحالی یک ساله شد که براساس آمار موجود، فلسطینیان 269 عملیات  برای اقدام علیه صهیونیست‌ها (با استفاده از چاقو) برنامه‌ریزی کرده بودند که بخشی از این عملیات‌ها قبل از اینکه اجرایی شود،‌ ناکام گذاشته شده است. در این میان 183 مرتبه علیه نیروهای اشغالگر و شهرک نشینان شلیک شده است و 33 مورد هم برای زیرگرفتن نیروهای صهیونیست اقدام شده است.

در یک سالی که از انتفاضه قدس گذشه است 6273 مورد درگیری با نیروهای اشغالگر رخ داده است  و نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در برخوردهایی که با انتفاضه داشته ‌اند 1182 نفر از شهروندان فلسطینی را در کرانه باختری بازداشت کرده اند.

این درحالی است که براساس آمار اعلامی جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت فلسطین در فاصله زمانی بین سوم اکتبر 2015 تا 20 سپتامبر 2016 بالغ بر 238 فلسطینی شهید شده‌‌اند.

اما این آمار و ارقام درحالی اعلام می‌شود که تحیلگران مسائل فلسطین براین باورند نمی‌توان نسبت به پایان انتفاضه در کوتاه مدت امیدوار بود و اساسا چشم‌انداز روشنی برای پایان این انتفاضه وجود ندارد؛ به ویژه اینکه صهیونیست‌ها به اقدامات خود علیه فلسطینیان ادامه می‌دهند. با این حال نسبت به آینده انتفاضه فلسطین دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.

طلال عوکل تحلیلگر سرشناس فلسطینی بر این باور است با توجه به اینکه عملیات‌های فلسطینیان علیه  صهیونیست‌ها اقداماتی فردی بوده و فارغ از چارچوب‌های تشکیلاتی و گروهی می‌باشد، نمی‌توان نسبت به پایان آن در کوتاه مدت نظر قطعی داد؛ درواقع همان گونه که شروع این انتفاضه قابل پیش‌بینی نبود،‌ چگونگی و زمان تداوم آن نیز قابل پیش بینی نخواهد بود؛ به ویژه اینکه جوانان فلسطنیی در کرانه باختری و قدس و نوار غزه با اقدامات مداوم صهیونیست‌ها علیه خود مواجه هستند.

مخیمر ابو سعده استاد علوم سیاسی دانشگاه در غازه نیز تاکید می کند که عملیات‌های انفرادی انتفاضه باعث آشفتگی سیاسی و میدانی اسرائیلی‌ها شده است و آنها نمی‌توانند نسبت به زمان وقوع یک حمله فردی پیش‌بینی داشته باشند و به همین دلیل هم به سختی‌ می‌توان گفت که این انتفاضه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. ضمن اینکه با توجه به وضعیت موجود هیچ راه حل سیاسی هم به چشم نمی‌آید تا نسبت به ثبات و آرامش صحنه امیدواری وجود داشت.

فرید ابوضهیر استاد دانشگاه النجاح در نابلس،‌ بر این باور است است که زندگی تحت اشغال و محدودیت‌های سختی که علیه فلسطینیان اعمال می شود باعث می شود تا مردم به دنبال یافتن راهی برای پایان دادن به این ظلم و ستم‌ها باشند. همچنانکه تعدی شهرک نشینان صهیونیست به مسجد الاقصی از دیگر مسائلی است که احساسات فلسطینیان را جریحه دار می کند و باعث شده است تا با اقداماتی که در قالب انتفاضه قدس خود را نشان داده است،‌ واکنش نشان دهند.

به هر حال،‌ انتفاضه قدس که اساس آن عملیات‌های فردی فلسطینیان است،‌ هیچ وابستگی به گروه‌ها و تشکیلات سیاسی مختلف ندارد و به عنوان یک اقدام خودجوش و مردمی بر صحنه فلسطین تاثیرگذار بوده است و می‌توان گفت این انتفاضه ادامه خواهد داشت و این ادامه هم تحت تاثیر تحولات میدانی است؛ به بیان دیگر، تا زمانی که شهرک‌‌سازی‌ها ادامه داشته باشد،‌ مصادره زمین‌های فلسطینیان پایانی نداشته باشد و تا زمانی‌ شهرک‌نشینان صهیونیست همچنان به مسجد الاقصی تعدی و تجاوز کنند،‌ نه تنها این انتفاضه پایان نخواهد یافت بلکه توجیهاتی که به گسترده شدن دامنه و شدت این انتفاضه منجر می‌شود،‌ افزایش خواهد یافت.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس