پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 14/مهر/1395 - 19:00 کد خبر : 84239

راهبرد رژیم صهیونیستی برای جنگ های آینده

بسیج پرس - یکی از مباحثی که همواره در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی اسرائیلی بررسی می شود موضوع ارزیابی عملکرد اسرائیل در جنگ های پیشین با حزب الله لبنان و اقدامات این رژیم برای جنگ های آینده است.


راهبرد رژیم صهیونیستی برای جنگ های آینده

به گزارش بسیج پرس؛ یکی از مباحثی که همواره در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی اسرائیلی بررسی می شود موضوع ارزیابی عملکرد اسرائیل در جنگ های پیشین با حزب الله لبنان و اقدامات این رژیم برای جنگ های آینده است. براین اساس، آنچه برای اسرائیل از جنگ علیه لبنان یک تجربه مهم به حساب می آید این است که سرائیل در این جنگ ها براساس اصول و قواعد حزب الله لبنان عمل کرد و بدون اینکه توجه داشته باشد که این جنگ ها یک جنگ تمام عیار بین اسرائیل و لبنان است، تنها در اندیشه ضربه زدن به حزب‌الله بود. از همین رو چنانچه جنگ دیگری شکل گیرد باید به عنوان یک رویارویی نظامی فراگیر بین اسرائیل و لبنان تلقی شود تا اینکه جامعه بین‌الملل نیز مجبور به نشان دادن واکنشی سریع نسبت به موضوع شود.

در همین راستا طرح ها و پیشنهاداتی نیز در خصوص ضرورت تغییر در ساختار ارتش اسرائیل ارائه شده است و می توان گفت این تغییر و تحولات پیشنهادی‌ حاکی از آماده شدن این رژیم برای رویارویی نظامی آینده می‌باشد و از نگاه بسیاری از اسرائیلی‌ها این رویارویی گریزناپذیر است؛ حال چه این رویارویی با حزب الله باشد و چه در نوار غزه و با مقاومت فلسطین.

مهم‌ترین تغییراتی که از آن سخن گفته شد در  فرماندهی ارتش اسرائیل دیده می‌شود؛ جایی که ژنرال گادی آیزنکوت به عنوان رئیس ستاد ارتش انتخاب شده است تا توسعه و بازنگری در ساختار ارتش را اجرایی کند. این بازنگری شامل دکترین جنگی این رژیم نیز می‌شود؛ دکترینی که از آن با نام «طرح گدعون»‌ یاد می‌شود و کابینه امنیتی اسرائیل هم  در آوریل گذشته آن را تصویب کرده است.

مهم‌ترین تغییراتی که از آن سخن گفته می شود در  فرماندهی ارتش اسرائیل دیده می‌شود؛ جایی که ژنرال گادی آیزنکوت به عنوان رئیس ستاد ارتش انتخاب شده است تا توسعه و بازنگری در ساختار ارتش را اجرایی کند. این بازنگری شامل دکترین جنگی این رژیم نیز می‌شود؛ دکترینی که از آن با نام «طرح گدعون»‌ یاد می‌شود و کابینه امنیتی اسرائیل هم  در آوریل گذشته آن را تصویب کرده است. در قالب طرح گدعون نزدیک به 100 هزار نظامی ذخیره ارتش در سال های آینده بازخرید خواهند شد و آنهایی که در خدمت نظامی باقی خواهند ماند، آموزش های بیشتری را فرا خواهند گرفت و مدت زمان بیشتری خدمت خواهند کرد. در طرح گدعون همچنین به انحلال تیپ های زرهی و گردان های توپخانه و در مقابل، تداوم تقویت قدرت اطلاعاتی، جنگ سایبری و افزایش توان نیروی دریایی از طریق اضافه کردن هواپیماهای بدون خلبان جدید به تشکیلات آن اشاره شده است و قرار است ارتش رژیم صهیونیستی به موجب این طرح تغییرات گسترده ای در نوع تسلیحات و گلوله های جنگی خود ایجاد کند؛ به طوری که موشک های هوشمند جای بمب های قدیمی را خواهد گرفت و تعداد نیروها در دایره آموزش کاهش خواهد یافت. علاوه بر این، در طرح گدعون به بازخرید 2500 نفر از افسران ارتش و تکرار این طرح در سال های آینده و به موازات آن، آغاز روند جوان گرایی در ارتش و به تعبیر دیگر، کاهش سن افسرانی که مسئولیت فرماندهی گردان ها و تیپ های ارتش را بر عهده می‌گیرند، اشاره شده است.

براساس این طرح در رویارویی‌هایی که اسرائیل در آینده خواهد داشت باید به نیروی زمینی توجه ویژه‌ای شود و برخلاف جنگ‌های سابق که عمده اقدامات اسرائیل از طریق نیروهای هوایی پرقدرت این رژیم صورت می‌گرفت، در طرح جدید وظیفه نیروی زمینی است که فراتر از اقدامات محدودی که در جنگ‌های قبلی انجام می‌داد به شکل گسترده‌ای وارد سرزمین دشمن شود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش اسرائیل برای تحقق اهداف مورد نظر، لازم است فرمانده میدانی از این اختیار عمل برخوردار باشد که دستورات را برای فرماندهی عالی در اتاق عملیات صادر کند و آنها نیز نسبت به کارگیری سیستم‌های دفاع هوایی اقدام کنند. فرمانده نیروی زمینی اسرائیل همچنین پرده از وجود ساختار نظامی جدیدی برمی‌دارد که طبق آن نیروی زمینی می‌تواند در حملات خود از حمایت و پشتیبانی ربات‌ها و دستگاه‌های عکس‌برداری نصب شده بر روی هواپیماها برخودار باشد تا اینکه تصویر مشخصی از صحنه جنگ برای خود فراهم کند.

ایجاد چنین تغییراتی در نیرویزمینی اسرائیل به منظور محقق کردن دو هدف دنبال می‌شود: نخست اینکه نیروی زمینی از توان جابجایی بالا و سریعی در حمله به خاک دشمن برخودار شود تا بتواند خطر موشکی که جبهه داخلی اسرائیل را تهدید می‌کند از بین ببرد. دومین هدف اجرای عملی و واقعی اصل بازدارندگی از طریق کشتار مبارزان‌،‌ تخریب زیرساخت‌ها و منهدم کردن تسلیحات دشمن است. اجرای چنین اهدافی در شرایط کنونی تنها زمانی امکان‌پذیر است که نیروی زمینی از قدرت مانور و تحرک بالایی در خاک دشمن برخوردار باشد.

با این حال، این دغدغه و نگرانی ین مقامات اسرائیلی وجود دارد که حزب الله در اندیشه برنامه ریزی برای جنگی باشد که در شمال سرزمین های اشغالی می باشد و برخی از منابع اسرائیلی هم تصریح کرده آند که تغییراتی در سیاست های مقاومت لبنان به وجود آمده و سید حسن نصر الله از آن با عنوان «شکستن سکوت» یاد کرده است. از همین رو و با وجود اینکه هیچ تهدید فوری و ملموسی از ناحیه حزب الله برای صهیونیست ها وجود ندارد، اما نگرانی  ها همچنان به قوت خود باقی است.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس