پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:
تاریخ : 12/مهر/1395 - 11:15 کد خبر : 84102

آمریکا، اسرائیل و عربستان منشاء تهدیدها علیه کشور ما هستند

بسیج پرس - رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اظهار کرد: آمریکا، اسرائیل و عربستان منشاء تهدیدها علیه کشور ما هستند و ما با عربرستان در سه حوزه نظامی، اقتصادی و سایبری درگیری داریم.


آمریکا، اسرائیل و عربستان منشاء تهدیدها علیه کشور ما هستند

به گزارش بسیج پرس؛ سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل صبح امروز و در کنفرانس ملی «پدافند غیرعامل و توسعه پایدار» با اشاره به تهدیدات پیش‌روی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از نظر منشأ، آمریکا، اسرائیل و عربستان از تهدیدات ما هستند.

وی ادامه داد: ممکن است گاهی اوقات اینها با هم و با محوریت آمریکا اقدام کنند و گاهی اوقات نیز ممکن است سعودی‌ها و اسرائیل با هم به عنوان شرکای منطقه‌ای کار کنند. اخیراً روابط آنها نیز خوب شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل در سه حوزه جدی با ما درگیر هستند، گفت: اولین حوزه، حوزه نظامی است که ممکن است اولویت‌ آن تغییر کرده باشد اما استمرار دارد.

جلالی در ادامه افزود: هم اسرائیل و هم عربستان انباشت زیادی از سلاح دارند و یک انباشت از سلاح‌های نظامی روبروی ما و علیه ما وجود دارد.

وی تصریح کرد: رهبران عربستان انسان‌های کم‌تجربه‌ای هستند و استراتژی آفندی نسبت به ما دارند و در اولویت‌ تهدید قرار می‌گیرند.

وی با تأکید بر اینکه در استراتژی جنگ نیابتی، آمریکا اگر قرار باشد بجنگد، با محوریت عربستان در منطقه خواهد جنگید، گفت: وقتی عربستان سلاح‌های جدید نظامی می‌خرد، مثل انواع و اقسام موشک‌های برد ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ کیلومتر، همچنین هواپیما خریداری و انباشت می‌کنند، یعنی ساختار تهدید علیه ما در حال شکل‌گیری است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: خوشبختانه صحنه جنگ بین ما و عربستان، خلیج‌فارس است و خلیج‌فارس، قلب اقتصادی دنیاست. جنگ در این منطقه اول به ضرر عربستان، دوم به ضرر ما و سوم به ضرر آمریکا و تمام دنیاست.

جلالی با اشاره به اینکه منافع دنیا در درگیری منطقه خلیج‌فارس نیست، گفت: توان دو طرف نوعی بازدارندگی را ایجاد کرده است. البته بازدارندگی یک مفهوم ذهنی است که باید در ذهن دشمن شکل بگیرد؛ نه در ذهن ما.

وی ادامه داد: دشمن اگر به این نتیجه رسید که ما خیلی ضعیف هستیم، حمله می‌کند؛ بازدارندگی باید مرتب تقویت شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با بیان اینکه باید مؤلفه قدرت نرم را بشناسیم، تقویت و از آن بهره‌برداری کنیم، گفت: این مهم است که یک ملت باور داشته باشد که در دو جبهه حق و باطل روبروی هم قرار دارند و این درس عاشورا است.

جلالی افزود: پدافند غیرعامل یک کلمه پدافند و یا دفاع در درون ذات خود دارد. دفاع در برابر تهدید و یک مهاجم خواهد بود.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در تعریفی از پدافند غیرعامل فرمودند: «مصونیت‌بخشی به کشور از درون است». این انتظار بالایی است و ما باید مجموعه‌ای از کارها را انجام دهیم تا کشور را در برابر تهدید، آسیب‌ناپذیر کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «این موضوع باید در کل پیکره کشور و جامعه اجرایی شود»، ادامه داد: در بحث جامعه، حفظ جان انسان‌ها هدف غایی پدافند غیرعامل است. مأموریت پدافند غیرعامل اساساً انسان‌محور است.

جلالی اظهار داشت: در بحث جامعه، مردم، عموم و عام و مسئولین، خواص هستند. منافع ملی منفعتی است که برای تمام مردم باشد و مردم جزو منافع ملی حیاتی ما هستند.

وی در ادامه افزود: دستگاه‌های ما رابطی بین مردم و زیرساخت هستند. زیرساخت‌ها را اداره می‌کنند تا به مردم ارائه خدمت کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به برنامه‌های موجود برای پیشرفت تصریح کرد: برنامه پیشرفت می‌تواند امنیت‌افزا باشد و همچنین می‌تواند ضد امنیت باشد.

جلالی با طرح این سؤال که چگونه می‌شود امنیت داخلی را با برنامه‌های توسعه فراهم کرد، گفت: نمی‌شود بدون توجه به نیاز مردم، برنامه طراحی شود. در گذشته با شتاب‌زدگی در برنامه پیشرفت مواجه بوده‌ایم. رشد شهرنشینی و ایجاد شهرهای بزرگ از این نمونه است و ما برای آن برنامه نداشته‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه به آموزش، آئین‌نامه و دانش در برنامه پیشرفت نیاز داریم، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم عنصر تهدید را به محاسبات خود اضافه کنیم. پدافند غیرعامل مفهومی صرفاً نظامی نیست و در بحث توسعه بیشتر مهندسی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به دو نوع از تهدیدات گفت: تهدیدات یا انسان‌ساخت هستند و یا طبیعی است. تهدیدات طبیعی مثل زلزله، سیل و نظایر آن است که با انسان و محیط دشمنی ندارد.

جلالی با اشاره به تهدیدات انسان‌ساخت گفت: انسان منشأ این تهدیدات است و در آن دشمنی، کینه و استراتژی وجود دارد. تهدید طبیعی یک لحظه اتفاق می‌افتد و تمام می‌شود اما تهدید انسان‌ساخت تداوم خواهد داشت و دانش‌پایه است.

وی افزود: تهدیدات نظامی امروز با ۲۰ سال پیش صد درصد تغییر پیدا کرده است. در پدافند غیرعامل باید آسیب‌ناپذیری را در مقابل یک مفهوم در حال تغییر تأمین کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه وقتی موشک کروز تولید می‌شود، ما باید آن را بشناسیم، گفت: کار پدافند غیرعامل بسیار سخت است و باید تهدیدات را به روز، شناسایی و روش‌های مقابله برای آن داشته باشیم.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس