پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 10/مهر/1395 - 19:00 کد خبر : 83996

امکان سنجی انتقال تروریسم وهابی از سوریه به روسیه

بسیج پرس - سازمان امنیت فدرال روسیه، گزارشی در زمینه مطالعه تیپ شناسی اقدامات تروریستی در فدراسیون روسیه منتشر نموده که طی آن شش تیپ ترور در خاک روسیه را معرفی می کند.


امکان سنجی انتقال تروریسم وهابی از سوریه به روسیه

به گزارش بسیج پرس؛ سازمان امنیت فدرال روسیه، گزارشی در زمینه مطالعه تیپ شناسی اقدامات تروریستی در فدراسیون روسیه منتشر نموده است که طی آن شش تیپ ترور در خاک روسیه را معرفی می کند. این شش تیپ شامل: ناسیونالیستی، افراط گرایان چپ، افراط گرایان راست، ترورهایی با پشتیبانی دولت، مذهبی و آنارشیستی هستند. تروریستهای مذهبی که برای اعمال اهداف خود اقدام به خشونت مینمایند، آنها اغلب به فرقه های مذهبی کوچک و یا حتی ادیان بزرگ مذهبی تعلق دارند. در روسیه اقدامات تروریستی وهابیون و اسلامگرایان افراطی در گروه ترورهای مذهبی قرار دارد. باید گفت بسیاری از گروه‌های وهابی، تروریسم را مؤثرترین وسیله رسیدن به اهداف تعیین شده محسوب می‌کنند.

به طور کلی وهابیت طی سال های گذشته در روسیه با جدایی طلبی و مبارزه با دولت مرکزی روسیه درآمیخته است. به نحوی که گروه های وهابی تلاش زیادی جهت بوجود آوردن هرج و مرج در داخل روسیه کرده اند. نکته قابل تامل در این خصوص، تجربه جنگی است که وهابیان روسیه از حضور در میادین جنگی در سوریه و عراق بدست آورده اند. بر این اساس افرادی که با دولت سوریه در حال نبرد هستند، امنیت ملی کشورهای خود را نیز تهدید می کنند. زیرا این نگرانی وجود دارد که آنها در بازگشت دوباره به کشور خود، خطرات امنیتی مشابهی به وجود آورند. در واقع شورشیانی که به خانه باز می گردند، می توانند ترکیب خطرناکی از باورهای تروریستی و تجربۀ نبرد را به کشورهای خود بیاورند. آنها آموخته اند که در شرایط شورش و نبرد چطور عمل کنند. همچنین ستیزه جویانی که از سوریه به کشورهای خود بازمی‌گردند، می توانند وظیفه آموزش به همفکران ستیزه جوی خود را نیز برعهده گیرند که این امر می تواند باعث آموزش بومی خشونت و تروریسم در روسیه شود.

نهاد امنیتی فدرال روسیه در سال 2013، تعداد مبازران روسی در سوریه را 400 نفر تخمین زد که همگی از گروه های وهابی بودند.  این در حالی بود که براساس برآوردهای صورت گرفته در سال 2012، حدود 250 نفر از اتباع روسیه به جنگ با دولت اسد رفته‌ و در صفوف جنگجویان مسلح قرار گرفته بودند. شواهد و قراین نشان می دهد که حملات در شمال سوریه چه در سطح فرماندهان و چه در سطح جنگجویان یک نبرد کاملا چچنی است و تحت نظارت مستقیم سازمان اطلاعات ترکیه قرار دارد. تصادفی نیست که سه فرد چچنی به ترتیب فرماندهی نبردهای حلب و کسب را بر عهده دارند. فرماندهی این نبردها از صلاح الدین چچنی به معاونش محمد و سپس به ابوموسی چچنی در نبردها دست به دست شد.

فارغ از آمار و ارقام و این نکته که تعداد اتباع روسیه که در سوریه در حال جنگ هستند، چقدر است، آنچه بیش از هر چیز در رابطه با این پدیده مهم است، عوامل و زمینه های مشارکت افراطیون این کشورها در نبرد سوریه و همچنین پیامدهای این موضوع برای آینده ثبات و امنیت  روسیه است. این در حالیست که بحران سوریه دیر یا زود به پایان می رسد اما آنچه باقی خواهد ماند، ‌مرکزی تروریستی است ‌که ‌به ‌طور ‌مصنوعی ‌در ‌جریان این بحران شکل گرفته و ‌پرورش ‌یافته ‌است.  بی شک این هسته تروریستی با بازگشت به کشورهای خود ‌به ‌اعمال ‌نفوذ ‌دست خواهند زد. در این بین با توجه به تنوع اقوام و ملیت های مختلف در ترکیب روسیه، ایده استقلال طلبی آنها می تواند مسکو را با چالش های عدیده ای مواجه نماید. زیرا در شرایطی که این گروه های قومی توان مقابله با قدرت مرکزی را ندارند، به روش های تروریستی و خرابکارانه روی می آورند. به عنوان مثال در سال های گذشته، جدایی طلبی چچن ها باعث رویارویی مستقیم انها با مسکو شده است.

بر این اساس مهمترین پیامد حضور تروریست هایی از روسیه در سوریه، به چالش کشیده شدن امنیت ملی آن می باشد. زیرا چنانچه افراد ستیزه جویی که در نبرد علیه دولت سوریه حضور دارند، با کسب تجربه جنگی به روسیه بازگردند، آنگاه کنترل این افراد برای کرملین کار سختی خواهد بود. زیرا آنها تجربه حضور در میدان نبرد را داشته اند و نه تنها می توانند دست به عملیات تروریستی بزنند، بلکه می توانند تجربه های تروریستی خود را نیز به دیگران منتقل نمایند. چنین امری برای مسکو به ویژه در منطقه قفقاز شمالی که دارای وضعیت امنیتی شکننده ای است، یک خطر بالقوه محسوب می شود و می تواند امنیتی داخلی روسیه را نیز مورد تهدید قرار دهد. به همین دلیل نیز بازگشت نیروهای تروریستی از سوریه به موطن خود مساله ای است که بارها توسط دولت روسیه مطرح شده است. کرملین بیم دارد افرادی که با کسب تجربه نظامی و جنگ در سوریه به کشور بازگشته اند، به جنبش های جدایی طلب قفقاز شمالی برای تشکیل دولتی اسلامی بپیوندند. بی شک چنین امری می‌تواند به ناآرامی در داخل مرزهای روسیه منجر شود. به خصوص که اخذ تجربه نظامی توسط این گروه می‌تواند به تقویت گروه‌های زیرزمینی و منفی وهابی در داخل روسیه کمک نماید.

در این بین منطقه قفقاز شمالی یکی از بی ثبات ترین مناطق روسیه بشمار می‌آید که همواره درگیر افراط گرایی و اعمال تروریستی بوده است. مسلما اگر حرکت های اسلامی در خاورمیانه گسترش پیدا کند، آنگاه مرزهای جمهوری ها و بخش های مسلمان‌نشین روسیه را نیز در خواهد نوردید. در واقع گسترش هرج و مرج در خاورمیانه که پیامد تحولات خاورمیانه محسوب می شود، می تواند موجب قدرت یافتن اسلام گرایان رادیکال گردد و بر گروه های اسلامی در قفقاز تاثیر بگذارد. نباید از یاد برد که پشتیبانی کشورهایی نظیر امارات، عربستان و قطر از اسلام گرایان رادیکال قفقاز شمالی می تواند برای روسیه چالش ساز باشد. به خصوص در شرایطی که پیش از این، کشورهایی نظیر مصر، اردن، سوریه و لیبی در قضیه چچن از روسیه جانبداری کرده بودند، اینک اوضاع مصر و لیبی به شدت دگرگون شده و آنها می توانند تاثیر زیادی بر فعالان و گروه های اسلامی در قفقاز شمالی داشته باشند.

در مجموع سرویس‌های اطلاعاتی روسیه با توجه جمعیت مسلمان 20 میلیونی این کشور از آن‌ بیمناک هستند که افراد حاضر در جنگ سوریه، بینادگراتر شوند و ساخت مواد منفجره دست‌ساز را بیاموزند و در بازگشت دست به عملیات تخریبی در کشور متبوع خود بزنند. به همین دلیل در حال حاضر یکی از چالش‌های بزرگ سازمان‌های امنیتی روسیه، تشخیص این امر است که کدام یک از این پیکارجویان بازگشته به کشور خود، در آینده به فعالیت‌های تروریستی دست خواهد زد. این نهادها، هم‌اکنون درگیر این پرسش‌اند که آیا همه این جهادگرایان که در سوریه فعالیت کرده‌اند، خطری برای کشورهای خود محسوب می‌شوند یا خیر. آنها برای یافتن پاسخ این پرسش، روش‌های گوناگونی در پیش گرفته‌اند: برخی معتقدند که باید این افراد را به سرعت دستگیر و محاکمه کرد و برخی دیگر اعتقاد دارند که  این پیکارجویان به خودی خود، امنیت روسیه را تهدید نمی‌کنند. در واقع آنها تا زمانی که وارد شبکه یا کار تشکیلاتی نشوند، خطری جدی به شمار نمی آیند.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس