پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
تاریخ : 08/مهر/1395 - 22:00 کد خبر : 83953

ایجاد جنگ مذهبی، واکنش داعش به شکست در عراق

بسیج پرس - به نظر می رسد که کشتار جمعی شیعیان و مردم عادی، اقدامی حساب شده برای برافروختن جنگ مذهبی، از طریق وادار ساختن شیعیان به انتقام‌جویی و اقدامات متقابل علیه اهل سنت باشد.


ایجاد جنگ مذهبی، واکنش داعش به شکست در عراق

به گزارش بسیج پرس؛ در حالی که پیروزی در عملیات آزادسازی فلوجه و آغاز گام‌های نخست عملیات آزادسازی موصل، روحیه نیروهای دولتی و مردمی عراق را بازسازی کرده و تا حدودی شدت بحران‌های سیاسی را کاهش داده بود، وقوع انفجارهای انتحاری چند ماهه اخیر در بغداد و حومه آن توسط داعش، سعی در القای آن داشته است که بازگشت ثبات و آرامش به عراق دور از دسترس است. براین اساس، به نظر می رسد که کشتار جمعی شیعیان و مردم عادی، اقدامی حساب شده برای برافروختن جنگ مذهبی، از طریق وادار ساختن شیعیان به انتقام‌جویی و اقدامات متقابل علیه اهل سنت باشد. و این راهبرد بازگشت به همان راهبرد اعلام شده از سوی «ابومصعب زرقاوی» بنیان‌گذار القاعده و داعش در عراق است. وی درسال 2003 تنها راه برای ایجاد زمینه فعالیت و رشد القاعده در عراق را ایجاد جنگ مذهبی شیعه – سنی و کشاندن اهل سنت به میدان جنگ با شیعه و حمایت از القاعده، اعلام کرد و برای تحقق این هدف عملیات‌های متعددی را علیه مراکز مذهبی و اماکن سکونت شیعیان در مناطق مختلف عراق طراحی و اجرا کرد که در پی آن، نوعی جنگ داخلی طائفی در سال‌های 2007 – 2005 در عراق پدید آمد، اما سرانجام با رهنمودهای مرجعیت در مخالفت با جنگ مذهبی و خویشتنداری شیعیان و علمای اهل سنت، دوره یادشده پایان یافت. اکنون داعش نیز پس از اثبات ناتوانی در ایستادگی در برابر نیروهای دولتی عراق در جبهه‌های رو در رو، دوباره همان راهبرد قدیمی را در برنامه فعالیت خود قرار داده است. براین اساس، پیگیری این راهبرد با توجه به وضعیت قومی و مذهبی عراق و نیز وجود زمینه های تنش و درگیری می تواند تبعات بسیار خطرناکی به همراه داشته و این کشور را وارد یک جنگ داخلی نماید.

البته با بررسی انفجارهای چندماه اخیر در عراق می توان به این نکته پی برد که دلیل اصلی چنین روندی نه فقط به دلیل قدرت و توانمندی های جریان های تکفیری تروریستی بلکه به دلیل عدم هماهنگی نهادهای امنیتی و  سیاسی بوده است. در واقع باید گفت که بحران جاری در عراق پیش از آنکه امنیتی باشد، سیاسی است. چرا که در میان نیروهای سیاسی عراق در سطح ملی و در سطح بخش‌های اصلی کرد، شیعه و سنی و در سطح هر یک از احزاب و گروه‌های بخش‌های سه‌گانه مذکور، انسجام و هماهنگی لازم وجود ندارد. به نحوی که در درون هر یک از احزاب وجوامع و در مرکز کشور و در میان نهادهای حکومتی (مجلس و دولت) درگیری و کشمکش‌های فراوان بر سر مسائل اصلی وجود دارد و طرف‌های مختلف در حال تلاش برای حذف و نابودی یکدیگر هستند. همچنانکه خواسته‌های رسمی احزاب و گروه‌ها، طیف وسیعی از تغییر دولت، تغییر رؤسای سه‌گانه (رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، رئیس دولت) تغییر قانون اساسی و نظام سیاسی و نیز تقسیم کشور را در بر می‌گیرد. حال آنکه پیش‌نیاز دستیابی به ثبات و امنیت، رسیدن به توافق در داخل احزاب سپس در داخل ائتلاف‌ها و ثبیت دولت و تقویت و کارآمدسازی نهادهای سیاسی و امنیتی است.

تحت چنین شرایطی ایت که انفجارهای بغداد نشان داد که تشکیلات پنهان وزیر زمینی داعش در مناطق آزادشده و تحت کنترل نیروهای دولتی، همچنان می‌تواند فعال باشد و آزادسازی مناطق نمی‌تواند به معنای پایان عمر و پایان وجود داعش باشد. آزادسازی مناطق نیازمند نیروی عملیاتی است، اما جلوگیری از عملیات تروریستی، تنها با اقدامات حفاظتی و اطلاعاتی ممکن است. کسب اطمینان از عدم نفوذ به درون نهادهای امنیتی و اشراف اطلاعاتی بر هسته‌های پنهان تروریستی، برای جلوگیری از تکرار حوادث این چنینی ضروری است.

در این میان جلوگیری از اقدامات نسنجیده انتقام‌جویانه در برخورد با اهل سنت و به طور همزمان اقدام قاطع قانونی و رسمی در برخورد با تروریسم و عوامل و همکاران آن می‌تواند تبلیغات دشمنان عراق درباره جنگ مذهبی را خنثی نمایند.

و در پایان باید بر این نکته تاکید داشت که امنیت بغداد به عنوان مرکز کشور عراق دارای اهمیت ویژه‌ای است و گرچه تاکنون نزدیک به 50 درصد از نیروهای مسلح عراق برای تأمین امنیت آن مأمور شده‌اند، اما انفجارهای اخیر نشان داد که این اقدامات تاکنون کافی نبوده و نیازمندی هماهنگی تمامی جریان ها و نهادهای سیاسی عراق است، ازاین‌رو تدوین طرح‌های جدید با تأکید بر استفاده بیشتر از همه نیروهای مردمی اعم ازشیعه، سنی و کرد، برای کنترل جمعیت و ساکنان هر منطقه می‌تواند در بهبود اوضاع مؤثر باشد. بویژه آنکه با آغاز عملیات آزادسازی موصول، و احتمال فزاینده شکست داعش در عراق، این جریان از به صورت ویژه از راهبرد جنگ مذهبی و قطبی سازی کشور بهره خواهد برد تا از این طریق بتواند اهداف فرقه گرایانه خود در عراق را دنبال نموده و زمینه ادامه حیات خود در این کشور را فراهم آورد.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس