پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
تاریخ : 28/شهريور/1395 - 20:00 کد خبر : 83294

پترودلار، پایه سیاست تهاجمی آل سعود در منطقه

بسیج پرس - در سال های اخیر و بویژه در دوران سلطنت ملک سلمان، عربستان سعودی پترودلار را مبنای سیاست های تهاجمی خود قرار داده و براساس آن شدیداً به سیاست های تروریستی و تکفیری روی آورده است.


پترودلار، پایه سیاست تهاجمی آل سعود در منطقه

به گزارش بسیج پرس؛ در سال های اخیر و بویژه در دوران سلطنت ملک سلمان، عربستان سعودی پترودلار را مبنای سیاست های تهاجمی خود قرار داده و براساس آن شدیداً به سیاست های تروریستی و تکفیری روی آورده و به ارائه کمک های مالی و نظامی به متحدان خود می پردازد. تقویت نظامی گری و افزایش خرید های نظامی از کشورهای غربی، تجاوز نظامی به یمن و کشتار مردم غیرنظامی، حمایت از گروه های تکفیری و تروریستی در سوریه و عراق و سیاست های ضد ایرانی در منطقه، از جمله ابعاد سیاست های تهاجمی و تروریستی عربستان است که با سیستم پترودلار اجرایی می شود. هدف نوشتار حاضر ، بررسی ابعاد چندگانه سیاست پترودلار عربستان سعودی در منطقه است. بنابرین ابتدا به مفهوم پترودلار پرداخته و سپس به سیاست های تهاجمی و تروریستی عربستان بر مبنای سیاست پترودلار ، اشاره می شود.

پترودلار یا دلارهای نفتی

دلارهای نفتی یا پترودلار، دلارهای آمریکایی است که از فروش نفت یک کشور بدست می آید. پترودلارها متعلق به کشورهای صادرکننده نفت و وابسته به درآمدهای نفتی ناشی از فروش نفت است.  اصطلاح پترودلار، در دهه 1970 وقتی که قیمت نفت به شدت افزایش یافت براساس توافقنامه پنهانی بین عربستان و ایالات متحده آمریکا ابداع شد. در سال 1974 میلادی  بر اساس توافق اقتصادی میان آمریکا و عربستان ، رژیم سعودی پذیرفت تمامی معاملات نفتی خود را تنها بر پایه دلار انجام دهد و در سهام و اوراق قرضه خزانه داری آمریکا سرمایه گذاری کند. در مقابل ، آمریکا هم متعهد شد که از میادین نفتی عربستان در برابر روسیه و کشورهای دیگر از قبیل ایران و عراق محافظت کند و تجهیزات نظامی و امنیتی رژیم سعودی را تامین کند. از سال 1975 به بعد هم ، همه اعضای اوپک توافق کردند که نفت خود را فقط با دلار بفروشند.

عربستان به عنوان دومین صادرکننده نفت خام جهان و بزرگ‌ترین صادرکننده اوپک، ١٦ درصد از ذخایر نفت خام جهان را در اختیار دارد. بخش عمده درآمد ملی این رژیم مربوط  به صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی است که درآمدی پرنوسان محسوب می‌شود. براساس ارقام رسمی، حدود ٩٠ درصد درآمدهای دولت عربستان از بخش دلارهای نفتی تأمین می‌شود. بدین ترتیب انحصار اصطلاح پترودلار در منطقه ، متعلق به عربستان سعودی بوده و سیاست و مدیریت این رژیم اساساً پولی و مبتنی بر دلار آمریکایی است. به پشتوانه همین دلارهای نفتی است که عربستان در دهه های اخیر سیاست مداخله گرایانه ، تهاجمی و تروریستی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا دنبال کرده و به بی ثباتی و ناامنی منطقه دامن زده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

1. تقویت نظامی گری و افزایش خرید تسلیحات از کشورهای غربی

عربستان سعودی به دلیل درآمد نفتی عظیم سالانه ، بزرگ ترین خریدار اسلحه در میان کشورهای غرب آسیا محسوب می شود. این خریدهای تسلیحاتی بیشتر از آمریکا و بخشی نیز از انگلیس و فرانسه و سایر کشورهای اروپایی بوده است. به نوشته موسسه تحقیقاتی صلح استکهلم ، بودجه نظامی عربستان در ده سال اخیر بیش از دو برابر رشد داشته است. در حال حاضر تنها بودجه نظامی سه کشور امریکا ، چین و روسیه بالاتر از عربستان است. برخی از منابع خبری اعلام کرده اند، خریدهای تسلیحاتی عربستان برای نجات کارخانه های اسلحه سازی غرب و همچنین برای کشتار مسلمانان منطقه بوده است. شایان ذکر است که این رژیم ، با وجود کسری بودجه در سال 2015 ، همچنان در حال افزایش بودجه نظامی خود است و چندین مانور نظامی با شرکت متحدین خود در منطقه انجام داده است. این اقدامات عربستان ، به نوعی به رقابت تسلیحاتی در منطقه منجر شده است.

2. تجاوز نظامیبه یمن و کشتار مردم بی گناه و کودکان آن

عربستان در ادامه سیاست های ستیزجویانه و مداخله جویانه خود و برپایه قدرت نظامی ناشی از دلارهای نقتی ، جنگ نابرابری را علیه مردم یمن و بویژه شیعیان آن به راه انداخت. این جنگ که نشانه جنون آل سعود از تحولات منطقه است به نوعی تبدیل شدن سیاست پنهان عربستان به سیاست آشکار مداخله در امور داخلی کشورهای عربی محسوب می شود. از زمان شروع این جنگ ، شمار زیادی از غیرنظامیان ، زنان و کودکان یمنی کشته شده و مراکز نظامی ، ساختمان های دولتی ، مدارس ، بیمارستانها وتاسیسات نفتی یمنی مورد حمله هواپیماهای نظامی سعودی قرار گرفته اند. این جنگ در واقع ، ماهیت خریدهای نظامی ناشی از پترودلار عربستان و سیاست های تجاوزکارانه عربستان را روشن می سازد. این در حالی است که با شروع جنگ ، عربستان سعودی نه تنها به هیچ کدامیک از اهداف و خواسته های مداخله گرایانه خود در یمن دست نیافته است بلکه موجب فاجعه انسانی در یمن و سبب افزایش نگرانی امنیتی کشورهای منطقه شده است.

3. فرقه گرایی منطقه ای و حمایت مالی از گروه های تکفیری و تروریستی در سوریه و عراق

رژیم سعودی به شکل گسترده از گروه های تروریستی و تکفیری در عراق و سوریه ، حمایت مالی به عمل می آورد و در این زمینه ، ادبیات و اسناد متنوعی وجود دارد. با شروع شدن جنگ داخلی سوریه در سال 2011 ، بخش عظیمی از پترودلار عربستان توسط سازمان اطلاعاتی این کشور در اختیار گروه های تروریستی در سوریه و عراق قرار گرفته است. عربستان به دلیل ایدئولوژی وهابیت ، کانون افراط گرایی و اشاعه دهنده دکترین وهابیت سلفی در منطقه بوده و بر پایه پترودلار ، درصدد اجرای این دکترین بوده و حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های تروریستی از جمله داعش به عمل آورده است.

4.  سیاست های ضد ایرانی در منطقه

عربستان سعودی از گذشته و بویژه در سال های اخیر به دلیل روابط نزدیک با نظام سلطه و مهمتر از آن تقویت روابط با رژیم صهیونیستی ، به سمت روابط کاملا تنش زا با ایران پیش می رود. حمایت سیاسی و مالی از گروهک منافقین ضد انقلاب ، تقویت روابط با رژیم صهیونیستی ، نادیده گرفتن ایران در سازمان ها و ائتلاف های منطقه ای ، کارشکنی سیاسی در حج تمتع و جلوگیری از حضور حجاج ایرانی در آن ، افزایش حجم تولید نفت و تلاش برای کاهش قیمت نفت ، بیانیه های ضدایرانی مقامات ارشد سعودی و اتهامات بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران ، لابی گری ضدایرانی در کنگره آمریکا و ... از جمله سیاست های ضدایرانی عربستان است که بویژه در سال های اخیر دنبال می شود. با نگاه و تجزیه و تحلیل این سیاست ها ، روشن می شود که دلارهای نفتی نقش تعیین کننده ای در این سیاست ها دارد. عربستان از لحاظ ایدئولوژی فکری در منطقه دچار ضعف و بحران مشروعیت است و قادر به ایجاد اجماع فکری نیست. بنابراین بیشتر بر پایه دیپلماسی پترودلار ، مجری سیاست های ضدایرانی ، مزدورانه و مداخله گرایانه در منطقه است.

در مجموع می توان گفت که پترودلار یا دلارهای نفتی عربستان در منطقه غرب آسیا به جای اینکه در تامین امنیت جمعی منطقه هزینه شود در زمینه خرید های نظامی ، تجاوز به همسایگان عرب ، حمایت از سیاست تکفیری و سلفی و حمایت از گروه های تروریستی ، به کار گرفته می شود. عربستان با به راه انداختن این سیاست ها ، امنیت منطقه را دچار بحران کرده و بیم آن می رود تروریسم و افراطی گری در منطقه ، رشد فزاینده ای بخود بگیرد.

سیدسعید صادقی


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس