پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
تاریخ : 21/شهريور/1395 - 18:00 کد خبر : 82922

روزهای جهنمی ارتش اسرائیل با ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی

بسیج پرس - ۳ روز جهنمی برای ارتش اسرائیل در طول جنگ ۳۳روزه با بیش از ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی رقم خورده است.


روزهای جهنمی ارتش اسرائیل با ۸۲ کشته و ۱۲۲۳ زخمی

به گزارش بسیج پرس؛  امسال، دهمین سال پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ مشهوری به نام "33روزه" است. در این جنگ ارتش بسیار مجهز اسرائیل در حمله‌ای تمام عیار به لبنان، موفق نشد به اهداف از پیش تعیین شده خود دست یابد و شکست تلخی از حزب الله لبنان خورد.

بسیاری از کارشناسان، این جنگ را نقطه تحول در جنگ‌های میان اسرائیل و لبنان دانسته و از آن به عنوان بخشی از قدرت‌نمایی حزب الله در مقابل ارتش صهیونیست‌ها نام می‌برند.

بخش اول:

در این جنگ ارتش بسیار مجهز اسرائیل در حمله‌ای تمام عیار به لبنان، موفق نشد به اهداف از پیش تعیین شده خود، دست یابد و شکست تلخی از حزب الله لبنان خورد. بسیاری از کارشناسان، این جنگ را نقطه تحول در جنگ‌های میان اسرائیل و لبنان دانسته و از آن به عنوان بخشی از قدرت‌نمایی حزب الله در مقابل ارتش صهیونیست‌ها نام می‌برند.

یکی از مهمترین وقایع این جنگ، رونمایی حزب الله لبنان از موشک کروز بود. جنگ به سومین روز خود رسیده بود و ارتش اسرائیل دستور داده بود که تمام سواحل لبنان در دریای مدیترانه محاصره شده و اجازه ورود خروج هیچ کشتی یا شناور لبنانی به بیروت داده نشود.

بر اساس همین دستور بود که یک فروند ناوچه ساعر 5 با نام (Sa'ar 5 - INS Hanit) وارد آب‌های لبنان شده و در نزدیکی سواحل این کشور، موضع تهاجمی گرفتند. با این محاصره، اگرچه ورود خروج هیچ شناوری ممکن نبود اما بار روانی حضور ناوچه مشهور اسرائیلی در چند کیلومتری سواحل بیروت برای مردم پایتخت لبنان، بسیار زیاد و سنگین بود.

** حزب الله دست به کار شد

حزب الله در سومین روز از جنگ بزرگی که اسرائیل علیه لبنان راه انداخته بود، برای زدن ضربه‌ای کاری به روحیه نظامیان صهیونیست دست به کار شد و با شلیک یک فروند موشک کروز، موفق شد که ناوچه پیشرفته ساعر5 را هدف قرار دهد. در جریان اصابت این موشک به ناوچه و طبق اعلام صهیونیست‌ها، 4 نظامی اسرائیلی کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند و ناوچه نیز برای انجام تعمیرات و بررسی موضوع، به سواحل اسرائیل بازگشت.

این موضوع، بعداز پایان جنگ و در کمیسیونی به نام وینوگراد (Winograd Commission) مورد بررسی قرار گرفت و این کمیسیون و همچنین ارتش اسرائیل، اصابت موفق این موشک به بدنه ناوچه ساعر 5 را تایید کردند اما 3 نکته مهم هم در رابطه با این حمله موشکی حزب الله، منتشر کردند.

1- موشک شلیک شده، همان موشک کروز نور (C-802) بوده است

2- فاصله ناوچه تا سواحل لبنان 16 مایل (حدود 26 کیلومتر) بوده است

3- در زمان اصابت موشک به ناوچه، تمام سامانه‌های راداری و دفاعی ناوچه خاموش بوده است

موشک کروز نور بیش از 120 کیلومتر برد داشته و یکی از مشهورترین موشک‌های کروز ایرانی است. این موشک کروز که مشابه موشک C-802 چین است، هم‌اکنون در سازمان رزم نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه به‌کار گرفته شده و روی بسیاری از ناوچه‌ها و ناوهای ارتش و سپاه، نصب است.

اما حزب الله لبنان در هدف قرار دادن ناوچه ساعر، از موشک کروز نور استفاده نکرده است، بلکه از کروزی به مراتب ضعیف‌تر و کوچکتر استفاده کرده است؛ موشکی که حزب الله با آن توانست ناوچه ساعر را مورد اصابت قرار دهد، "کوثر" نام دارد.

"کوثر" موشکی کروز و برد کوتاه است که در ایران دو نمونه ساحل پایه و هواپایه دارد. این موشک به دو روش اپتیک (تلویزیونی) و راداری هدایت می‌شود و یکی از دقیق‌ترین موشک‌های کروز ایرانی بوده و برد آن نیز، چیزی بین 15 تا 20 کیلومتر است.

طبق اعلام رسمی کمیته وینوگراد رژیم صهیونیستی، فاصله ناو تا سواحل بیروت، 16 مایل معادل حدود 26 کیلومتر بوده است. حالا اینکه در فیلمی که حزب الله لبنان از آتش گرفتن ناوچه در سطح آب همان زمان پخش کرد، به خوبی واضح است که این ناوچه در فاصله‌ای کمتر از 15 کیلومتری سواحل مستقر است به‌طوری که به وضوح، شعله‌های آتش روی عرشه ناوچه دیده می‌شود و حزب الله نیز از این صحنه فیلم‌برداری کرده است.

حالا، در این فاصله بسیار کم، چه نیازی به شلیک موشکی با برد بیش از 120 کیلومتر است؟ اگر هم طبق ادعای صهیونیست‌ها که سعی داشته و دارند که موشک اصابت کرده به ناوچه پیشرفته ساعر را یکی از بهترین موشک‌های کروز ایران (نور-C802) اعلام کنند، به ماجرا نگاه کنیم، با توجه به فراز و فرود یک موشک کروز در کلاس کروز نور،‌ اصلا امکان اصابت این موشک به ناوچه وجود نداشته است چرا که باید موشکی که بردش بیش از 120 کیلومتر است، حد زیادی از مسیر را در ارتفاع بالا حرکت کرده و سپس به سطح آب بازگرد اما این فرآیند، در فاصله اندکی که کمتر از 15 کیلومتر است، امکان پذیر نیست.

طبق اعلام رسمی کمیته وینوگراد اسرائیل، در زمان اصابت موشک به ناوچه اسرائیلی، تمام سامانه‌های دفاعی این ناوچه  اعم از فالانکس، سامانه دفاعی باراک، سامانه‌های اخلالگر، رادارهای رهگیری، رادارهای شناسایی و . . .، همگی با هم در زمان شلیک موشک خاموش بوده‌اند! و علت اینکه ناوچه از خود دفاع نکرده، خاموش بودن این سامانه‌ها بوده است.

نگاهی به ماموریت و محل استقرار این ناوچه، به وضوح نشان می‌دهد که کمیته وینوگراد در این باره چه موضوعی را مطرح کرده است. "ناوچه پیرفته ساعر 5" با حدود 70 نیرو و با ماموریت اجرای فرمان محاصره دریایی بیروت پایتخت لبنان و در جریان یک جنگ تمام عیار نظامی به سواحل بیروت اعزام و در فاصله کمتر از 15 کیلومتری سواحل این شهر، مستقر شده بود.

در شرایط جنگی مانند جنگ 33 روزه که در هر لحظه، نبرد جدیدی میان طرفین رخ می‌دهد، آیا امکان پذیر است که یک ناوچه در آب‌های لبنان و در نزدیک سواحل بیروت مستقر شده باشد و تمام سامانه‌های دفاعی ناوچه خاموش باشد؟ یا اینکه این سامانه‌ها روشن بوده‌اند و هیچ کدام نتوانستند این موشک را شناسایی، رهگیری و قبل از رسیدن به ناو، منهدم کنند؟

معلوم نیست که چرا ارتش اسرائیل برای توجیه اجرای موفق این عملیات منحصربه‌فرد، دلایلی را مطرح کرده که اصلا برای کسانی که اندک اطلاعاتی از بخش دفاعی - نظامی دارند، قابل باور هم نیست (البته برای عامه مردم که اطلاعات نظامی ندارند، توجیه خوبی است).

** بخشی از مصاحبه سید حسن نصرالله با المیادین در سال 92:  در زمان شلیک موشک‌ به ناوچه ساعر در دریای مدیترانه، در ضاحیه حضور داشتم، ‫ما وعده اجرای اقدامات غیرمنتظره و عملیات غیرمنتظره و پیروزی را داده بودیم که حمله به این ناوچه یکی از آنها بود و مبارزان برای حمله به این ناوچه آماده شده بودند.‬

‫عملیات هدف قرار دادن این ناوچه از ناحیه فنی و اجرایی بسیار پیچیده بود و آسان نبود اما مبارزان موفق به اجرای آن شدند؛ من قبل از آغاز سخنرانی در آن روز منتظر بودم و در آن سخنرانی وعده عملیات غیرمنتظره دادم که در اواخر سخنرانی من بود که یکی از جوانان آمد و به من گفت که مبارزان این ناوچه را هدف قرار دادند و الان می سوزد که من آن را در این سخنرانی مستقیم اعلام کردم.‬

در ماجرای اصابت یک موشک کروز به ناوچه اسرائیلی، موشک طبق اعلام اسرائیلی‌ها به جرثقیلی که در بخش انتهایی ناو و در ابتدای پد بالگرد، اصابت کرده بود. ارتش اسرائیل همان زمان اعلام کرد که اگر این موشک کروز به بدنه ناوچه اصابت کرده و یا آتش ناشی از اصابت آن به مخازن سوخت اضافی بالگرد در زیر پد بالگرد می‌رسید، امکان انفجاری بزرگ در ناوچه وجود داشت که امکان غرق شدن این شناور هم وجود داشت.

حزب الله لبنان در عملیات تاریخی 14 جولای 2006 و در سومین روز از جنگ 33 روزه موفق شد، یکی از 3 ناوچه ساعر5 ارتش اسرائیل را مورد با موفقیت مورد اصابت قرار دهد. ارتش اسرائیل در آن زمان، 3 ناوچه در کلاس ساعر 5 به نام‌های INS Eilat، INS Lahav، INS Hanit در اختیار داشت که ناوچه حانیت، بهترین و آخرین محصول تولید شده از کلاس این ناوچه‌ها بود.

اجرای موفق این عملیات، موجی منفی در روحیه نیروهای ارتش اسرائیل ایجاد کرد و موجی از شادی و انگیزه را نیز در نیروهای مقاومت به‌وجود آورد.

علاوه بر ناوچه حانیت - ساعر 5، حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه موفق شده که یکی دیگر از ناوچه‌های ساعر را نیز مورد اصابت موشک کروز قرار دهد که تاکنون هیچ خبر یا اطلاعاتی از آن منتشر نشده و ارتش اسرائیل نیز به انجام این عملیات اشاره‌ای نکرده است.

*** بخش دوم

در جریان جنگ 33 روزه، ارتش رژیم صهیونیستی 33 روز به صورت تمام عیار به تهاجم نظامی به نقاط مختلف لبنان پرداخت و در واقع یک نبرد تمام عیار زمینی، دریایی و هوایی را علیه ملت لبنان آغاز کرد.

در این 33 روز، بررسی تلفات نیروی مهاجم، نکات بسیار قابل توجهی دارد. در این گزارش نگاهی به دردآورترین روزهای این جنگ برای صهیونیست‌ها خواهیم داشت.

اطلاعات دقیق نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه از تمام امکانات نظامی خود برای زدن ضربات کاری که منجر به نابودی مقاومت اسلامی لبنانی‌ها شود، بهره برده‌ است اما در این میان، ضربات کاری و دقیقی از نیروهای حزب الله نیز خورده است.

در این جنگ، 3 روز برای ارتش رژیم صهیونیستی با تمام امکانات دفاعی، نظامی و اطلاعاتی، بسیار دردآور و دردناک بوده است. به ترتیب، روزهای دوازدهم، بیست و ششم و پنجم جنگ 33 روزه، پرتلفات‌ترین روزهای جنگ برای رژیم صهیونیستی بوده است.

** روز دوازدهم جنگ

روز دوازدهم از جنگ 33 روزه، روزی بسیار تاریخی در طول این جنگ است چرا که ارتش مجهز صهیونیست‌ها در این روز بیشترین تلفات را داده است و حتما برای خود اسرائیلی‌ها هم، این روز ذهن‌شان باقی مانده است.

در روز دوازدهم جنگ 33 روزه، ارتش اسرائیل تلاش کرد که با حملاتی، به مناطقی از عمق لبنان در جبهه جنوب نفوذ کند و برای این کار ابتدا با توپخانه مناطق زیادی از جنوب لبنان را هدف توپ‌های سبک و سنگین خود قرار داد. "مارون الرأس" در این حملات توپخانه‌ای، در نوک پیکان اهداف صهیونیست‌ها قرار داشت.

اما این حملات چاره‌ نهایی کار نبود و ارتش اسرائیل از مردم مناطق جنوبی به خصوص روستاها خواست که مقاومت نکرده و منازل خود را ترک کنند. صهیونیست‌ها اعلام کردند که مردم جنوب لبنان باید به سمت "رودخانه لیتانی" در شمال حرکت کرده و دست از مقاومت بردارند.

از سوی دیگر نیز، بالگردهای ارتش اسرائیل بر فراز منطقه به پرواز درآمدند تا زمینه نفوذ نیروهای ویژه ارتش در جنوب را فراهم کنند؛ جنگنده‌های ارتش نیز در این روز مجموعا 240 بار مناطق مختلفی از جمله خیام، نبطیه، بعلبک، میس الجبل، دیر میماس، عرقوب، اقلیم التفاح، طلوسه، طیبه، کسروان، صنین، تربل، طرابلس و . . . را بمباران کردند تا جبهه مقاومت تمرکز خود را از جنوب برداشته و مجبور به عقب نشینی شود.

از سوی دیگر نیز، ناوچه‌های ارتش صهیونیستی، حدود 70 هدف را در سواحل لبنان گلوله باران کردند تا فشار به حزب الله و مقاومت اسلامی دوچندان شود اما اتاق فرماندهی جنگ ارتش اسرائیل خبر از این نداشت که حزب الله در این روز چه چیزی برای متجاوزان آماده کرده است.

حزب الله لبنان در روز دوازدهم جنگ، مجموعا با "160 فروند راکت و موشک"، اهداف مختلفی را در داخل سرزمین‌های اشغالی هدف قرار داد و نیروهای ویژه حزب الله نیز با برپایی کمین‌ها و تله‌های مختلف انفجاری، مانع از تلاش‌های نیروی زمینی ارتش اسرائیل برای نفوذ به خاک لبنان از جبهه جنوب شد.

در این روز مجموعا، 28 نظامی صهیونیست کشته و 646 تن دیگر از صهیونیست‌ها کشته شدند که این آماری بسیار زیاد برای ارتشی مجهز در نبرد با یک گروه نظامی کوچک به شمار می‌رود.

** روز بیست و ششم جنگ

در روز بیست و ششم، درگیری‌ها در چند محور ادامه داشت که از جمله این محورها، می‌توان به محور عدیسه-کفرکلا-مشروع الطیبه، محور المناره - محیبیب، محور عیتا الشعب، محور ساحلی ناقوره - رأس البیاضه، منطقه مرجعیون، روستای منصوره و چند محور دیگر اشاره کرد.

در این روز، شدت درگیری‌ها به قدری بالا بود که نهایتا ارتش رژیم صهیونیستی مجبور شد برای شکستن خط دفاعی حزب الله در مناطق مختلف، از "بمب‌های ممنوعه فسفری" استفاده کند. یکی از مکان‌هایی که مورد هدف بمب‌های فسفری ارتش صهیونیستی قرار گرفت، روستای منصوره بود.

در یک عملیات دیگر نیز، ارتش اسرائیل تلاش کرد که از طریق هلی‌برن، نیروها و تجهیزات خود را از طریق دریا در سواحل صور در جنوب غرب لبنان (شمال ناقوره) مستقر کند که با کمین حزب الله مواجه شده و با زخمی شدن چندین نیروی اسرائیلی، آنها مجبور شدند که منطقه رو با شکست عملیات هلی‌برن ترک کنند.

حزب الله همچنین در این روز، مناطق و شهرک‌های صفد، عکا، حیفا، روشبینا،  نهاریا، کریات شمونه، مرجلیوت، هاغو شاریم، بیت هلیل، مسکاف عام، رامات، باروخ، کفر سولد، معیان و . . . را هدف راکت و موشک قرار دادند.

در عملیات‌های این روز حزب الله، سرتیپ جای تسور فرمانده گروه 162 ارتش اسرائیل نیز در جریان بازدید و شناسایی  مواضعی از خطوط نبرد، به ضرب گلوله نیروهای حزب الله مجروح شد که این باعث تضعیف روحیه نظامیان صهیونیست شده بود.

حزب الله لبنان همچنین در یک عملیات موفق شد که "12 سرباز اسرائیلی" را با موشک‌باران منطقه‌ای در شمال سرزمین‌های اشغالی در منطقه الجلیل به هلاکت رسانده و 20 تن دیگر را نیز در همین عملیات مجروح کند.

در این روز، مجموعا 28 نظامی صهیونیست کشته و 294 تن دیگر نیز زخمی و مجروح شدند که آماری بسیار بالا در تلفات جنگی اسرائیل به شمار می‌رود.

*** روز پنجم جنگ

جنگ 33 روزه در اولین روزهای خود بود و هنوز مشخص نبود که سرنوشت جنگ چه می‌شود اما جنگنده‌های اسرائیلی به شدت مشغول بمباران مناطق مختلف لبنان بودند.

جنگنده‌های اف 16 اسرائیلی در این روز، مجموعا "63 منطقه" را از جمله در ضاحیه جنوبی بیروت، بعلبک و طرابلس بمباران کردند که اکثر این اهداف شامل پل‌ها، جاده‌ها، بنادر، روستاهای ساحلی و . . . بود. در این روز، ساختمان مرکزی شبکه‌ خبری المنار لبنان که تلویزیون رسمی وابسته به حزب الله است نیز، هدف موشک جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفت.

حزب الله لبنان نیز در جنوب کشور، خط دفاعی مستحکمی ایجاد کرده بود تا مانع ورود نظامیان صهیونیست به داخل خاک لبنان شود، اقدامی که موفق بود و تا روزها بعد، از ورود نظامیان صهیونیست به خاک لبنان جلوگیری کرد.

حزب‌الله در این روز برای اولین بار، حیفا را با موشک هدف قرار داد که این اقدام، باعث هراس صهیونیست‌ها از توان موشکی و راکتی نیروهای مقاومت اسلامی لبنان شد. اقدام حزب الله در هدف قراردادن شهر مهم حیفا به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای تحت اشغال رژیم صهیونیستی و یکی از مراکز مهم اقتصادی این رژیم، باعث شد که ارتش اسرائیل از حملات هوایی خود به شهرهای مختلف لبنان بکاهد.

فرماندهی مرکزی ارتش اسرائیل پس از حمله موشکی حزب الله به شهر حیفا، اعلام کرد که موشک استفاده شده توسط حزب الله در هدف قراردادن حیفا، ساخت ایران است.

در این روز، 26 نظامی ارتش رژیم صهیونیستی کشته و 283 تن دیگر نیز زخمی شدند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس