پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 27 آذر 1396

           
تاریخ : 11/شهريور/1395 - 18:00 کد خبر : 82545

سرنوشت نامعلوم صدها هزار سلاح آمریکایی در عراق و افغانستان

بسیج پرس - گزارشی جدید که توسط یک نهاد تحقیقاتی در انگلیس تهیه شده نشان می‌دهد سرنوشت صدها هزار فقره از سلاح‌های ارسال‌شده پنتاگون به عراق و افغانستان معلوم نیست.


سرنوشت نامعلوم صدها هزار سلاح آمریکایی در عراق و افغانستان

به گزارش بسیج پرس؛ برپایه گزارش بنیاد "اقدام در زمینه خشونت مسلحانه" از زمان آغاز تهاجم نظامی آمریکا به افغانستان و عراق در قالب جنگ علیه تروریسم، حداقل 1 میلیون و 400 هزار اسلحه از سوی ایالات متحده به عراق و افغانستان فرستاده شده است. در جزئیات مربوط به این گزارش اعلام شده است از میان 1.452.910 اسلحه سبک ارسال شده، 949.582 اسلحه به عراق و 503.328 اسلحه به افغانستان فرستاده شده است.

گروه «اقدام در زمینه خشونت مسلحانه»، یک سازمان مردم‌نهاد مستقر در لندن در گزارشی که چهارشنبه هفته گذشته منتشر کرده، موضوع فوق را آشکار کرده است.

با این حال، این نهاد بعد از انجام پژوهش‌هایی بر روی آمارهای منتشر شده وزارت دفاع آمریکا و مقایسه آنها با آمارهایی که از منابع مختلف به دست آورده، متوجه ناهمخوانی‌هایی در شمار سلاح‌های گزارش‌شده در اسناد پنتاگون شد.

«اقدام در زمینه خشونت مسلحانه» بر اساس آمارهایی که به آن دست یافته می‌گوید 1.4 میلیون فقره سلاح‌های سبک شامل سلاح‌های دستی، تفنگ و مسلسل به عراق و افغانستان ارسال شده، این در حالی است که در  اسناد دولتی، تنها 700 هزار فقره از این سلاح‌ها، یعنی 48 در صد از رقم کل گزارش شده‌اند.

آمارهای پنتاگون، شمار سلاح‌های ارسال شده به افغانستان را 484680 فقره اعلام می‌کند، اما نهاد مستقر در لندن رقم صحیح را 503328 فقره می‌داند. همچنین در حالی که پنتاگون تعداد سلاح‌های ارسال‌شده به عراق را 206446 فقره اعلام می‌کند رقم واقعی بسیار بیش از این است.

سایت رسمی «اقدام در زمینه خشونت مسلحانه» در وب‌سایتش در این باره نوشته است: این نقائص، عدم پاسخگویی، شفافیت و داده‌های ناموزون موجود در درون دولت آمریکا در زمینه سیستم تهیه و توزیع سلاح را نشان می‌دهند.

در عین حال گزارش  بنیاد "اقدام در زمینه خشونت مسلحانه" خود بخش بزرگتری از گزارشی است که این بنیاد در زمینه تجارت سلاح و تجهیزات نظامی آمریکایی تهیه کرده است و در همین ارتباط می‌گوید؛ از زمان وقوع حادثه 11 سپتامبر 2011 تا کنون، وزارت دفاع آمریکا اقدام به انعقاد قراردادهای تجاری در زمینه تسلیحات و مهمات به ارزش 40 میلیارد دلار کرده است. دستیابی به ارزش این قراردادها بر اساس جمع محاسبات سالانه‌ قراردادهایی صورت گرفته که از سال 2011 تا نیمه سال 2016 بدست آمده است و 40 میلیارد دلار میانگین متوسط ارزش قرارداهای نظامی آمریکا از سال 2001 تا کنون به شمار می‌رود.

با این حال گزارش بنیاد " اقدام در زمینه خشونت مسلحانه" تاکید می‌کند، که با وجود انتشار قراردادهای تسلیحاتی وزارت دفاع، اما تنها ارزش مالی 30 درصد از این قراردادها متشر شده و دیگر هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های تسلیحاتی و نظامی وزارت دفاع بدلیل ماهیت امنیتی، قابل انتشار و دسترسی نبوده است و محاسبه آنها براساس ارزش اسمی در بازار صورت گرفته است. براین اساس ممکن است، ارزش واقعی این قراردادها بسیار بیشتر از ارقام رسمی اعلام شده باشد.

تولید و صادرات تسلیحات نظامی بخش قابل توجهی از ارزش تولید ناخالص داخلی آمریکا به شمار می‌رود و از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و پایان جنگ سرد، آمریکا همواره مقام نخست بزرگترین تولید کننده سلاح را در جهان به خود اختصاص داده است.
تولید سرسام آور تسلیحات و تجهیزات جنگی در آمریکا از طرف دیگر باعث شده، منتقدان جنگ در عراق و افغانستان، یکی از اهداف به راه اندازی این دو جنگ توسط آمریکا را کمک به رشد و توسعه صنایع نظامی عنوان کنند که از زمان پایان جنگ سرد، با کاهش خرید و رکود مواجه شده بودند. رکودی که به نظر می‌رسید با پایان رقابت‌های شرق و غرب از ده سال پیش از وقوع حادثه یازده سپتامبر شروع شد و حجم درخواست‌ها را برای خرید تجهیزات نظامی کاهش داده بود.

حال گزارش بنیاد "اقدام در زمینه خشونت مسلحانه" رشد انعقاد این گونه قراردادها و خرید و فروش تسلیحات امریکایی را از سال 2001 به این سو بویژه طی چند سال، دلیلی بر تاثیر جنگ‌های خاورمیانه بویژه در عراق و افغانستان بر توسعه این صنایع در آمریکا عنوان می‌کند. موضوعی که با توجه با آمار تفصیلی ارائه شده از این قراردادها، هدف اعلام شده مبارزه با تروریست را از جانب غرب زیر سوال می‌برد.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس