پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 11/شهريور/1395 - 21:00 کد خبر : 82542

تطهیرسازی صهیونیسم، پیش نیاز عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل

بسیج پرس - موضوع ملاقات‌ها و ارتباطاتی که در ماه‌های اخیر بین مقامات سیاسی و امنیتی عربستان سعودی با همتایان خود در رژیم صهیونیستی برقرار شده و به عبارت دقیق‌تر شدت بیشتری پیدا کرده است،


تطهیرسازی صهیونیسم، پیش نیاز عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل

به گزارش بسیج پرس؛ موضوع ملاقات‌ها و ارتباطاتی که در ماه‌های اخیر بین مقامات سیاسی و امنیتی عربستان سعودی با همتایان خود در رژیم صهیونیستی برقرار شده و به عبارت دقیق‌تر شدت بیشتری پیدا کرده است، واکنش‌های مختلفی در داخل عربستان سعودی داشته است. بخشی از این واکنش‌ها مربوط به مطبوعات عربستانی می‌باشد که مقالات و تحلیل‌های متعددی را در این خصوص چاپ و منتشر کرده‌اند.

این نوشته‌ها پس از آن در مطبوعات عربستانی منتشر شده است که انور عشقی افسر سابق و بازنشسته سعودی که رئیس مرکز پژوهش‌های سیاسی خاورمیانه عربستان می‌باشد به همراه یک هیات به کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی سفر کرده و با شخصیت های مختلف اسرائیلی هم ملاقات  و گفتگو کرد.

اما نکته‌ای که در این خصوص جلب توجه می‌کند انتقاداتی است که در این روزنامه‌ها نسبت به گفتمان ضد یهودی موجود در جامعه عربی و اسلامی بیان شده و این درخواست مطرح شده است باید سامی‌ستیزی نسبت به یهودیان متوقف شود. نویسندگان سعودی در نوشته‌های خود مدعی شده‌اند که آیات موجود در قرآن که علیه یهودیان است تنها به یک گروه خاص از یهودیان و برای یک دور زمانی مشخص است و شامل تمام یهودیان و عصر کنونی نمی‌شود. ضمن اینکه کینه کور نسبت به یهودیان باعث می‌شود تا مسلمانان و اعراب نتوانند از تجارب و پیشرفت‌های یهودیان استفاده کنند!

سهام القحطانی، از جمله نویسندگان مطبوعات سعودی است که فراگیر بودن موضوع دشمنی با یهودیان را رد کرده و می‌گوید تصویر قالبی که از یهودیان ارائه می‌شود و‌آنها را قاتلان پیامبران، کافر، فتنه‌انگیز،‌ جنگ طلب و رباخوار معرفی می‌کند، صحیح نمی‌باشد. بلکه این توصیفات برای یک گروه خاص از یهودیان است که در دوره زمانی خاصی هم زندگی می‌کرده‌اند. وی توطئه‌هایی که در طول تاریخ به یهودیان نسبت داده می‌شود را ناشی از ضعف اعراب می‌داند که به دنبال یافتن فردی هستند تا شکست‌های خود را با موضع‌گیری علیه او توجیه کنند.

یاسر حجازی، نویسنده دیگری است که در مقاله ای خواستار پایان دادن به موضوع دشمنی و نفرت از یهودیان در گفتمان فرهنگی و دینی مسسلمانان می شود. وی از اعراب می‌خواهد که در جنگی که برای یهودی هراسی ایجاد شده نقش ایفا کنند و در تربیت فرزندان خود روی موضوعاتی مثل دشمنی یهودیان با اعراب متمرکز نشوند و سعی نکنند تا آنها را به عنوان انسان‌هایی بد معرفی کنند. هم‌چنانکه در مدارس،‌ رسانه‌ها و خطبه‌های نماز جمعه نیز نباید به یهودیان دشنام داد تا نسل آینده نیز با این تفکر پرورش نیابد.

حجازی در مقاله دیگری مدعی می‌شود که پایان دادن به گفتمان یهودی ستیزی، اقدامی در جهت خشکاندن ریشه‌های تروریسم و پایان دادن به اتهام‌هایی است که از سوی غرب درباره اسلام مطرح می‌شود. وی می‌گوید وقتی ما از دونالد ترامپ نامزد ریاست جمهوری امریکا به خاطر سخنانی که علیه اعراب و مسلمانان مطرح کرده انتقاد می‌کنیم، خودمان نیز نمی‌توانیم به پیروان یک دین دیگر اتهام بزنیم و همان‌گونه که ابوبکر بغدادی نمانیده اسلام نیست،  نتانیاهو  نیز نمانیده یهودیت به حساب نمی‌آید.

دکتر ابراهیم مطرودی، شخصیت دیگری است که در این زمینه قلم زده است؛ وی درمقاله‌ای که در تاریخ 21 ژوئیه 2016 در روزنامه الریاض منتشر شده خواستار پایان دادن به دشمنی با یهودیان می‌شود و تاکید می‌کند که اعراب و مسلمانان باید از تجربه‌ها و موفقیت‌هایی که یهودیان به دست آورده‌اند استفاده کنند. طبق گفته مطرودی یهودیان امتی هستند که با هوشیاری خود توانسته‌اند آینده‌ روشنی برای خود رقم بزنند و هم‌اکنون به راس هرم دانش،‌ اندیشه و اقتصاد رسیده‌اند. مطرودی از اعراب انتقاد می‌کند که چرا برای فراگیری تجربه و توانمندی‌های دیگران مناطق و کشورهای دوردستی چون ژاپن را انتخاب می‌کنند. درحالی که یهودیان از لحاظ جغرافیایی و فرهنگی به آنها نزدیک تر هستند! وی‌ تاکید می‌کند که وضعیت کنونی ادامه خواهد یافت مگر اینکه نسل کنونی همانند دیگر ملت‌ها به دنبال استفاده از تجارب دیگران باشد وآنها نترسد؛ نسلی که اگر دین و ایمانی قوی داشته باشد نگران ذوب شدن در دین و فرهنگ دیگران نخواهد بود.

این نخستین بار نیست که برخی نویسندگان و رسانه‌های نزدیک به عربستان سعودی مواضعی را با هدف تطهیر جنایات هفتاد ساله رژیم صهیونیستی عنوان می‌کنند. این رویکردها و مواضع همسو با رژیم صهیونیستی بویژه زمانی در سطح گسترده‌ای در رسانه‌های نزدیک به رهبران سعودی عنوان می‌شود، که همزمان خبرها نشان از تلاش رهبران ریاض برای عادی سازی روابط با صهیونیست‌ها دارد. در عین حال به نظر می‌رسد آن‌چه به انتشار همزمان مقالات تطهیرسازی صهیونیست‌ها در برخی رسانه‌های سعودی منجر می‌شود؛ با هدف آماده سازی افکار عمومی و رویکرد عمومی جهان عرب در برابر واکنش به اعلام عادی سازی روابط سعودی‌ها و صهیونیست‌ها باشد. خبری که در صورت عملی شدن نمی‌تواند بدون واکنش خشم‌آلود اعراب در داخل و حتی خارج از مرزهای عربستان سعودی باشد.  


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس