پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 02 بهمن 1396

           
تاریخ : 03/شهريور/1395 - 12:46 کد خبر : 82125

حل تعارض نقش زنان در جامعه شاه کلید پیشرفت کشور است

بسیج پرس - کاهش اختلافات میان اجرای مسئولیت های شغلی و خانوادگی زنان یکی از اصول مهم در مطالعات کشورهای توسعه یافته محسوب می شود اما در ایران این موضوع مهم تنها در آستانه انتخابات به شکل شعار مطرح می شود و حساسیتی برای حل این معضل حس نمی شود.


حل تعارض نقش زنان در جامعه شاه کلید پیشرفت کشور است

به گزارش بسیج پرس؛ زنان ایرانی همواره در کارهای اقتصادی نقش پر رنگی را ایفا کرده اند. در فعالیت های کشاورزی و گاهی دامداری حضور زنان کاملا امری عادی و حتی لازم به نظر می رسد، اما هنرهای دستی و تزئینی نیز عرصه یکه تازی زنان ایرانی است که سینه به سینه منتقل شده است.

این فعالیت ها به گونه ای بود که زنان در کنار نقش های خانوادگی شان، فعالیت های اقتصادی نیز داشتند اما به جهت نزدیکی به محل زندگی و گاهی اوقات یک جایی این دو فعالیت اختلاف خاصی میان مسئولیت ها یا نقش های خانوادگی مانند همسری و مادری با مسئولیت های شغلی ایجاد نمی شد.

دست یافتن به ابزار توسعه و پیشرفت، باعث بزرگ شدن نظام اداری کشور شد و کم کم پای زنان به مشاغل اداری نیز کشیده شد. زنانی که تا دیروز تنها در مشاغلی تعریف شده در نزدیکی محل زندگیشان به فعالیت می پرداختند حالا باید برای رفتن به سر کار طی مسافت قابل توجهی را به جان می خریدند و در زمان مشخصی بر سر کار حاضر می شدند.

دوری مسیر باعث عدم تسلط کامل بر روی امور خانوادگی می شود، زنان شاغل فرصت کمتری برای نظارت بر رفتار اعضای خانواده و به تبع آن، تربیت فرزندان دارند. اگر وظیفه تهیه غذا و مرتب نگه داشتن خانه نیز همچون قبل بر عهده زنی که شاغل هم هست بشود، تنظیم رابطه این فعالیت ها برای زنان سخت می شود.

در غرب نیز اشتغال زن در خارج از منزل از دوران صنعتی شدن و جنگ جهانی اول شکل جدی ای به خود گرفت و شاید بتوان گفت اولین دلیل حضور جدی زنان در کار خارج از منزل بود، زیرا مردان به جهت حضور در میدان های جنگ از عرصه کار خارج شده بودند و کارخانه ها نیازمند کارگر بودند.

این حضور با پایان یافتن جنگ خاتمه یافت ولی دوباره در جنگ جهانی دوم حضور جدی دیگر زنان را رقم زد که این بار پس از جنگ زنان دیگر علاقه ای به بازگشت به خانه نداشتند.

کارگری شاید اولین نقش زنان در خارج از خانه بود اما پس از آن زنان به مشاغل کم درآمد و ارزان مانند منشی گری و آهسته آهسته به مشاغل دیگری همچون مدیر و کارمند در ادارات وارد شدند.

با این وجود اصل اساسی در پذیرش این نقش ها تعارضی بود که ناخواسته بین نقش های دیگر وی ایجاد می شد، یعنی همان مشکلی که زنان ایرانی دچار شده اند سال های قبل در بین زنان غربی پدیدار شده بود، زنی که هم مسئول زندگی خانگی و نقش های آن اعم از مادری و همسری بود امروز حامل نقش های دیگری همچون کارمندی، مدیر و ... نیز شد که در قبال آن مسئولیت های متفاوتی را هم بر عهده گرفت.

تعارض نقش نتیجه انتظارات رفتاری متعارض یا متناقضی است که نقش یا نقش‌های فرد ایجاب می‌کند و زمانی که فرد مجبور به اجرای چند نقش که گاهی با هم در تعارض هستند، باشد، مشکل بروز می کند و فرد دچار رفتارهای ناسازگاری می شود.

سازگاری زن با این تعارض هاش نقشی و یا تنظیم آن دغدغه ای اساسی برای این دسته از زنان است که همواره مورد توجه نظریه پردازان و روانشناسان غربی قرار می گیرد و اندیشمندان همواره به دنبال راهکارهای موثر در کاهش این زمینه ها هستند.

تحقیقات گسترده ای در زمینه کاهش تعارضات نقش های خانوادگی برای زنان شاغل انجام شده است، اما در ایران این تحقیقات بیشتر مربوط به دهه 80 است که بحث حضور زنان در مشاغل بیشتر به صورت یک شعار انتخاباتی جلوه گر شده بود زیرا بدون برطرف شدن موانع و یا حداقل کاهش برخی از عوامل در جهت هماهنگی بیشتر نقش های خانوادگی با شغلی زنان دیگر حتی ردپایی از تحقیقات نیز در این زمینه مشاهده نمی شود و گویی دیگر این موضوع دغدغه جامعه شناسان نیست.

اما حل این تعارضات یکی از مطالبات زنان شاغل است که مخصوصا در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی این تعارضات جزو خواسته های آنان بیان شده است، به طوری که مدیر گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس در گفتگویی به طور کاملا آشکار این امر را خواستار شده بود: "زنان در خانه وظایف سنگینی برعهده دارند که اغلب با فعالیت آنان در عرصه‌های اجتماعی و تحصیلی تعارضاتی دارد. از دولت انتظار داریم برای حل این تعارضات اهتمام ویژه‌یی به خرج دهد به گونه‌یی که نه منجر به حذف خانواده شود و نه زنان را از حوزه‌های فعالیت‌شان دور نگه دارد."

در مجموع اگر مسئولان به دنبال راه های افزایش مشارکت اقتصادی زنان هستند بهتر است که توجه جدی تری نسبت به حل تعارضات خانوادگی زنان که باعث کاهش اعتماد به نفس، سلامت روان و سلامت جسمی زنان می شود، داشته باشند.


انتهای پیام//
منبع : سازمان بسیج جامعه زنان کشور

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس