پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 02/شهريور/1395 - 20:00 کد خبر : 82039

تفاوت در راهبردهای امنیتی بوش و اوباما

بسیج پرس - در طی 8 سال گذشته، استراتژی امنیت ملی دولت اوباما تغییرات مهمی در خط مشی امنیتی ایالات متحده را نشان می‌داد که تا حدی در مغایرت با استراتژی های به کارگرفته شده توسط جمهوریخوان و بویژه در دوران ریاست جمهوری جرج بوش بوده است.


تفاوت در راهبردهای امنیتی بوش و اوباما

به گزارش بسیج پرس؛ در طی 8 سال گذشته، استراتژی امنیت ملی دولت اوباما  تغییرات مهمی در خط مشی امنیتی ایالات متحده را نشان می‌داد که تا حدی در مغایرت با استراتژی های به کارگرفته شده توسط جمهوریخوان و بویژه در دوران ریاست جمهوری جرج بوش بوده است. براین اساس، در حالیکه استراتژی دولت بوش به تبدیل تفکر «جنگ سرد» به خط مشی «جنگ پیشگیرانه» تمایل و گرایش داشت، استراتژی دولت اوباما، به تبدیل خط مشی «جنگ پیشگیرانه» به «مناسبات و همکاری ها» معطوف گردیده است. هرچند که هدف هردو استراتژی حفظ هژمون آمریکا در جهان بوده است، با این حال روش ها به کار گرفته شده متفاوت از هم بوده اند. برای تحقق این هدف، بوش بهره گیری از رویکرد نظامی مستقیم را در دستور کار قرار داد، حال آنکه اوباما بهره گیری از ابزار نرم و هدایت صحنه نبردهای نظامی از خارج را مدنظر داشته است.

در دو گزارشی که دولت جورج دبلیو بوش به کنگره ارائه داده بود، به واژه‌هایی از قبیل «پیشگیری» و «دفاع»، تاکید فراوانی شده بود؛ اما در گزارش استراتژی جدید دولت این کشور به رهبری اوباما، واژه‌های «مبادلات» و «همکاری»، به چشم می‌خورد. استراتژی جدید امنیت ملی اوباما براین فرض مبتنی شده است که جهان پُر از تهدیدات مختلف است و باید از گفتمان «جنگ علیه تروریسم» دولت بوش، پرهیز کرد. در این استراتژی‌ هرچند، بر ضرورت قدرت نظامی تاکید شده، اما استفاده از آن فقط در صورت بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های دیپلماتیک و به عنوان آخرین گزینه پیش رو، مجاز دانسته شده است و بر تقویت همکاری‌های دیپلماتیک در عرصه بین‌المللی تاکید کرده است. در عین حال، دولت اوباما همچنین اقتصاد را از مولفه‌های اصلی استراتژی امنیت ملی دانسته و آن را منبع قدرت آمریکا خوانده است. استراتژی اوباما، به ضرورت شکوفایی اقتصادی آمریکا به منظور حفظ تاثیر این کشور بر کشورهای خارجی، تاکید کرده و کمک به رشد اقتصادی و بهبود اوضاع مالی این کشور را مهمترین وظیفه در جهت امنیت ملی ایالات متحده دانسته است. از دیگر موضوعاتی که به حوزه استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا وارد شده‌اند می‌توان به تغییرات اقلیمی، انرژی‌های پاک، فقر جهانی و آموزش اشاره کرد.

در واقع سیاست‌های امنیتی ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری جورج دبیلو. بوش و باراک اوباما، ابعاد مختلفی دارد که بر برداشت‌ها و تصورات سرتاسر جهان تاثیر داشته است. پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر، جورج دبلیو. بوش و دولت نئوکانش سیاست امنیتی را اجرا کردند که خواسته‌های واقعگرایانه (رئالیستی) در کانون آن قرار داشت و با ازرش‌های لیبرالی همچون آزادی بیان به ویژه دموکراسی شکوفا شد. در دوره بوش مبارزه با تروریسم نگرانی اصلی امنیتی بود، اما اوباما که با شعار «تغییر» در انتخابات 2008 برنده شد، دستور کار سیاست امنیتی ایالات متحده را مورد ارزیابی دوباره قرار داد. پارادایم لیبرالیسم پس از روی کار آمدن اوباما، پارادایم مسلط و غالب شد اما با روش استراتژی هژمونی ایالات متحده طراحی شد.

در مقدمه اسراتژی 2015 تاکید شده است که امروز ایالات متحده قوی‌تر شده است و موقعیت بهتری برای استفاده از فرصت‌های قرن جدید و حفظ منافع خود در مقابل خطرات یک دنیای ناامن دارد. استراتژی جدید امنیت ملی 2015، یک نگرش و استراتژی برای پیشبرد منافع ملی، ارزش‌های جهانی، و نظم بین‌المللی قانون محور را از طریق رهبری قوی و پایدار آمریکا ارائه می‌دهد. قواعد و اولویت‌های این استراتژی نشان می‌دهد که آمریکا چطور می‌تواند دنیا را به سمت صلح و موفقیت جدید هدایت کند. همه این حوزه ها حاکی از آن است که آمریکای اوباما نقش و تاثیر فرهنگ و اقتصاد آمریکا بر افکارعمومی جهان را بیش از قدرت نظامی به کار گرفته شده توسط بوش می داند، موضوعی که می تواند با هزینه های به مراتب کمتر از نظامی پیگیری شود و به تقویت هژمون سیاسی امنیتی آمریکا در منطقه کمک نماید.

درمجموع می توان گفت که در دوره ریاست جمهوری بوش هدف سیاست خارجی تلاش برای دستیابی به مداخلات نظامی در افغانستان و عراق و... بود. اما اوباما روش‌های غیر نظامی را انتخاب کرده و اهمیت زیادی به نهادهای بین‌المللی قائل است. بدینوسیله اوباما شروع به بازسازی اعتبار آمریکا در میان جامعه بین‌المللی کرده است، همچنانکه تجدید روابط با کوبا پس از نیم قرن و یا توافق هسته ای با ایران را می توان در همین راستا ارزیابی کرد. با این حال راستی آزمایی این استراتژی با توجه به مسائلی همچون بدعهدی آمریکا در خصوص توافق هسته ای با ایران، حمایت از تروریست ها در سوریه ، ادامه استانداردهای دوگانه حمایت از تغییرات دموکرتیک در بحرین، پشتیباین از سعودی ها در جنگ علیه انقلاب یمن و... با شکست مواجه شده است، و افکار عمومی جهانی بویژه در خاورمیانه همچنان به سیاست های به ظاهر نرم تر اوباما در جنبه های مختلف اعتماد نداشته و آن را در ادامه رویکرد لابی های صهیونیستی در آمریکا می دانند.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس