پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 01/شهريور/1395 - 22:00 کد خبر : 81965

پدیده تروریسم اسلامی اروپایی، خودساخته یا واقعی؟

بسیج پرس - امروزه در سطح رسانه های غربی و حتی رسانه های کشورهای اسلامی سخن از پدیده ای به عنوان «تروریسم اسلامی اروپایی» و یا «مسلمانان تروریست اروپایی» بسیار شنیده می شود.


پدیده تروریسم اسلامی اروپایی، خودساخته یا واقعی؟

به گزارش بسیج پرس؛ امروزه در سطح رسانه های غربی و حتی رسانه های کشورهای اسلامی سخن از پدیده ای به عنوان «تروریسم اسلامی اروپایی» و یا «مسلمانان تروریست اروپایی» بسیار شنیده می شود. اما اینکه واقعیت و حقیقت این پدیده چیست و چه کسانی و با چه اهدافی این مساله را به راه انداخته و از ادامه آن سود می برند کمتر مورد بررسی علمی و تحقیقاتی قرار گرفته است.

پدیده موسوم به «تروریسم اسلامی اروپایی» جریانی ساختگی است که با تبانی دولتهای غربی و برخی از گروههای افراطی وهابی و تکفیری شکل گرفته است. حال آنکه نمی توان این جریان را به اسلام نسبت داد و در بهترین حالت می توان آن را به فرقه های سلفی و یا وهابی-تکفیری منتسب نمود. از سوی دیگر باید اظهار داشت گرایش مسلمانان اروپایی به این گروهها بسیار ناچیز است اما متاسفانه به دلیل اهداف و مقاصدی که کشورهای اروپایی از پرداختن به پدیده خود ساخته «تروریسم اسلامی- اروپایی» دارند در رسانه های خود مدام به این مساله پرداخته و در مورد آن بزرگنمایی و غلو می نمایند.

در خصوص منافع کشورهای اروپایی در پرداختن به این موضوع می توان گفت که در هر دو دوران «قبل و پس از جنگ سوریه» چه زمانی که پدیده موسوم به «تروریسم اسلامی» در مقابله با غرب و ارزشهای غربی می پردازد و چه زمانی که در قلمرو مرزهای اسلامی به تفرقه افکنی مذهبی مشغول است، کشورهای اروپایی به دنبال تامین منافع خود هستند. مقابله با تروریسم و آنچه از آن به عنوان پدیده «تروریسم اسلامی اروپایی» یاد می شود برای کشورهای فوق امری بسیار آسان و پیش پا افتاده است زیرا اطلاعات و آمار این افراد به طور کامل در اختیار سازمانهای اطلاعاتی کشورهای فوق قرار دارد. از سوی دیگر بسیاری از مسلمانان اروپایی که عضو گروههای تروریستی اسلامی هستند افرادی کم سواد و کم تجربه هستند که به آسانی می توانند تحت تاثیر و یا تحت کنترل نظام حاکمه قرار بگیرند. بنابراین کنترل و یا مقابله این گروهها به ویژه در قلمرو کشورهای اروپایی امر سهل است اما به نظر می رسد احزاب حاکم در کشورهای اروپای غربی به دنبال بهره برداری سیاسی از حضور و فعالیت این گروهها در داخل خاک اروپا می باشند .  در واقع عدم مقابله جدی با این گروهها و همچنین دادن اجازه فعالیت به گروههای افراطی بیشتر برای ایجاد رعب و وحشت در اروپا و در نتیجه توجیه اقدامات امنیتی و سیاستهای جنگ طلبانه برخی دولتهای اروپایی می باشد.

از سوی دیگر زنده نگهداشتن احتمال رشد افراطی گری در میان مسلمانان به رواج اسلام هراسی دامن زده و هر گونه فعالیت سیاسی و عمومی مسلمانان را متهم به افراطی گری و خشونت گرایی می نماید. در نتیجه احتمال رشد افراطی گری بهانه ای برای تحت فشار قرار دادن مسلمانان و محدود نمودن فعالیتهای قانونی آنها را فراهم می آورد که ممکن است بتدریج جریان بیداری اسلامی در میان مسلمانان ساکن در کشورهای اروپایی را متوقف و یا به حاشیه براند. افزایش رعب و وحشت در مورد اسلام و مسلمانان همچنین می تواند در گرایش شهروندان بومی اروپایی به اسلام تاثیر منفی داشته باشد.

در مجموع می توان گفت که اهداف اصلی کشورهای اروپای غربی در دامن زدن به پدیده موسوم به «تروریسم اسلامی اروپایی» تشدید اسلام هراسی، ایجاد دستاویزی برای اجرای سیاستهای جنگ طلبانه و امنیتی، دور نمودن اذهان عمومی از مشکلات اقتصادی در اروپا و همچنین مقابله با رشد اسلام راستین در کشورهای اروپایی است. در این میان برخی فرصت طلب و سود جو به عنوان رهبران اصلی گروههای تروریستی در اروپا ظاهر شده و برخی عناصر شکسته خورده و ضعیف هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی و مذهبی فریب افکار و آراء افراطی این گروهها را خورده و مجری بازی های سیاسی دولتهای غربی می شوند.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس